تولید بیش از 6 میلیون تن محصولات کشاورزی در مازندران

به گزارش مجله سرگرمی، مجید بهادری صبح دوشنبه در نشست با خبرنگاران مازندران را یکی از استان های مهم در بخش کشاورزی دانست و بیان کرد: مازندران با تولید بیش از 6 میلیون تن محصولات کشاورزی نقش ویژه در امنیت غذایی و اشتغالزایی دارد.

تولید بیش از 6 میلیون تن محصولات کشاورزی در مازندران

بهادری بااشاره به اینکه استان مازندران در 14 محصول حائز رتبه های اول و دوم است، گفت: مازندران با وجود سطح کشت کمتر نسبت به سایر استان ها رتبه نخست را در تولید برنج دارد.

مدیر ترویج سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه مقام نخست تولید مرکبات در کشور داریم، افزود: استان مازندران مقام دوم در تولید کلزا را دارد و در تولید گوشت سفید، مرغ و تخم مرغ نیز در جایگاه خوبی قراردارد.

وی با تاکید براینکه باید به سمت کشاورزی پایدار حرکت کنیم، ادامه داد: کشاورزی پایدار به معنای استفاده درست از اراضی کشاورزی است به طوری که با مصرف درست کود، سم و... به طبیعت آسیبی وارد نشود.

بهادری انتقام طبیعت را سخت دانست و گفت: برای حفظ محیط زیست همه آحاد جامعه تلاش کنند زیرا ریختن زباله، فاضلاب و استفاده نادرست از سموم سبب از بین رفتن طبیعت می شود که پیامدهای بدی را در آینده دارد.

وی با بیان اینکه مازندران تنوع کشت خوبی دارد، افزود: فردی تصور نمی کرد که مازندران امسال با کمبود آب مواجه شود بنابراین برای صرفه جویی در آب باید کشاورزی ما نیز دانش محور باشد تا بتوان از آب استفاده درست شود.

مدیر ترویج سازمان جهاد کشاورزی مازندران تنظیم الگوی کشت استانی را در کاهش مصرف آب بسیار مهم دانست و تاکید کرد: پنبه یک زراعت صنعتی است که توانایی تولید، اشتغال و صنعت را دارد و به دلیل مصرف کم آب می تواند جایگزین محصولات دیگر در استان شود و در گذشته نیز بیش از 70 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت این محصول بود.

بهادری به کشت دانه های روغنی اشاره کرد و گفت: امروز کشور ما به کشت دانه های روغنی نیاز دارد بنابراین باید برنامه ریزی های لازم در این زمینه نیز صورت گیرد.

وی افزود: برای فرار از کم آبی باید یک کشت زمستانه و یک کشت تابستانه کم مصرف داشته باشیم که علاوه بر اشتغال و درآمدزایی برای کشاورزان در مصرف آب نیز صرفه جویی شود.

مدیر ترویج سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه کشاورزی ما حرفه ای نیست، گفت: برای داشتن کشاورزی پیشرفته باید مهارت های لازم را به کشاورز آموزش داد که در حال حاضر این مهارت ها در جهاد کشاورزی مازندران به کشاورزان آموزش داده می شود.

بهادری با تاکید بر اینکه کشاورزان ما باید حرفه ای شوند، افزود: در سال گذشته بیش از 120 هزار نفر روز آموزش های لازم در حوزه زراعت، باغبانی و دامپروری به کشاورزان داده شده است تا بتوانند تولید محصولات را افزایش دهند.

وی از برگزاری 800 دوره مهارتی نیز خبرداد و خاطرنشان کرد: فعالیت های مشارکتی در مزرعه نیز آغاز شده است که در این طرح، آموزش ها در مزارع به کشاورزان داده می شود به طوری که برای کشت برنج متخصصین جهاد کشاورزی 15 هفته در مزرعه حضور دارند.

مدیر ترویج سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه بیش از 40 درصد سطح کشت شالی در مازندران مکانیزه است، گفت: در حال حاضر حدود 51 هزار هکتار از اراضی کشت به صورت مکانیزه است که در گذشته این رقم کمتر از ده هزار هکتار بود.

بهادری با اعلام اینکه بیش از 90 درصد برداشت نیز مکانیزه است، گفت: دولت در سال های اخیر بیش از 100 میلیارد تومان تسهیلات اعتباری برای مکانیزاسیون به کشاورزان اعطا کرده است.

وی به صادرات محصولات کشاورزی نیز اشاره کرد و افزود: در سال گذشته کیوی نسبت به سایر محصولات بیشتر صادر شد زیرا این محصول استانداردها لازم برای صادرات را دارد.

وی در پاسخی سوالی مینی بر ساخت و سازهای غیرمجاز در زمین های کشاورزی، گفت: در گذشته ویلاسازی را جدی نگرفتند ولی در چند سال اخیر برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز بسیار سختگیرانه است که نقش رسانه ها در جلوگیری از ویلاسازی و آگاهی بخشی به مردم بسیار موثر بود به طوری که امروزه مردم در این زمینه مطالبه گر هستند و هر گونه ساخت و ساز غیرمجاز را پیگیری می کنند.

بهادری به محدودیت کشت دوم اشاره کرد و افزود: علیرغم تاکید جهادکشاورزی بر جلوگیری از کشت دوم شاهد هستیم برخی افراد برای یک درآمد بیشتر از چاه ها استفاده می کنند درحالی که این مسئله به شدت باعث صدمه زدن به طبیعت می شود زیرا در چندسال اخیر تغییرات زیادی را شاهد هستیم که این مسئله آسیب های زیادی را وارد می کند.

منبع: mehrnews.com
انتشار: 25 مرداد 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 327

به "تولید بیش از 6 میلیون تن محصولات کشاورزی در مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید بیش از 6 میلیون تن محصولات کشاورزی در مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید