توسعه همکاری علمی و دانشگاهی ایران و گرجستان آنالیز شد

به گزارش مجله سرگرمی، باکو - خبرنگاران - رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان و رئیس دانشگاه آکاکی تسرتلی شهر کوتایسی گرجستان در خصوص توسعه همکاری این دانشگاه با مراکز علمی و آموزشی ایران گفت وگو کردند.

توسعه همکاری علمی و دانشگاهی ایران و گرجستان آنالیز شد

به گزارش روز آدینه رایزنی فرهنگی سفارت ایران در گرجستان، رولاند کوپالیانی رئیس دانشگاه آکاکی تسرتلی کوتایسی گفت: این دانشگاه از دانشگاه های قدیمی و تاثیرگذار گرجستان است که سال گذشته هشتادمین سالگرد تاسیس آن را جشن گرفتیم و اکنون 12 هزار دانشجو گرجی و خارجی در رشته های مختلف دارد.

وی گزارشی از فعالیت های آموزشی و فرهنگی بین المللی دانشگاه با کشورهای مختلف دنیا ارائه کرد و اضافه کرد: این دانشگاه با دانشگاه های گیلان و تبریز تفاهمنامه همکاری دارد.

کوپالیانی همچنین بر اجرای مفاد تفاهمنامه های مشترک و همچنین تعامل و همکاری بیشتر در عرصه های علمی ، آموزشی و فرهنگی بین دو کشور گرجستان و ایران تاکید نمود.

وی با اشاره به ارتباطات فرهنگی و تاریخی دو کشور، از برنامه اعزام در آینده نزدیک هیات علمی چهار نفره دانشگاه آکاکی تسرتلی به سرپرستی پرفسور نمادی بارتایا رئیس کرسی ایرانشناسی این دانشگاه به ایران اطلاع داد.

رئیس دانشگاه آکاکی تسرتلی کوتایسی ابراز امیدواری کرد که سفر این هیات بتواند زمینه توسعه همکاری های علمی و فرهنگی را با طرف ایرانی ازجمله دانشگاه اصفهان فراهم کند.

کوپالیانی با ابراز قدردانی از همکاری های رایزنی فرهنگی ایران با این دانشگاه، آمادگی خود برای گسترش فعالیت های علمی و فرهنگی و تقویت مطالعات ایرانشناسی را اعلام نمود.

رایزن فرهنگی کشورمان نیز در این دیدار که با حضور پرفسور نمادی بارتایا رئیس کرسی ایرانشناسی دانشگاه کوتایسی برگزار گردید، انتصاب رولاند کوپالیانی به ریاست این دانشگاه تبریک را گفت.

حمید مصطفوی با اشاره به وجوه مشترک تاریخی و فرهنگی دو کشور ایران و گرجستان گفت: آشنایی دانشگاهیان با فرهنگ و سنن دو ملت و تأثیرگذاری آنان در محافل تصمیم سازی می تواند زمینه های تعمیق روابط و همکاری های دوجانبه را در عرصه های مختلف فراهم کند.

وی همکاری های علمی و دانشگاهی را یکی از بارزترین و ماندگارترین جلوه های همکاری دانست و اضافه کرد: دانشجویان و استادان که مدیران آینده کشور هستند، می توانند همکاری های بلندمدتی را بین دو ملت برقرار نمایند.

مصطفوی از آمادگی خود برای تسهیل و همکاری دانشگاه آکاکی تسرتلی کوتایسی با دانشگاه های ایران و تقویت مطالعات ایرانشناسی در گرجستان و گرجی شناسی در ایران اطلاع داد.

رایزن فرهنگی کشورمان که برای برگزاری نشست بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی با حضور مرشد ابوالفضل ورمزیار به شهر کوتایسی سفر نموده بود، با تشکر از مساعدت رئیس دانشگاه و رئیس کرسی ایرانشناسی برای برگزاری این برنامه گفت: رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد روزهای فرهنگی ایران را شامل هفته فیلم، اجرای موسیقی سنتی ایران و برپایی نمایشگاه فرهنگی و هنری با همکاری این دانشگاه و سایر مراکز فرهنگی و هنری شهر کوتایسی در سه ماه آینده برگزار کند.

رئیس دانشگاه کوتایسی نیز از برنامه های رایزنی فرهنگی کشورمان بسیار استقبال کرد و انجام فعالیت های فرهنگی را برای شناخت بیشتر اساتید و دانشجویان از فرهنگ و تمدن غنی ایران و نزدیکی و دوستی دو ملت مهم و ضروری دانست و آمادگی دانشگاه برای همکاری در این زمینه را اعلام نمود.

در ادامه پرفسور نمادی بارتایا رئیس کرسی ایرانشناسی دانشگاه کوتایسی با اشاره به روابط علمی و ادبی دو کشور گزارشی از فعالیت های کرسی ایرانشناسی و همکاری با رایزنی فرهنگی و دانشگاه های ایرانی ارائه داد و برضرورت توسعه و گسترش این همکاری ها تاکید و از همکاری های خوب رایزن فرهنگی با دانشگاه تشکر کرد.

کوتایسی دومین شهر بزرگ گرجستان و در 230 کیلومتری شمالغرب تفلیس پایتخت این کشور واقع است.

خاورم ** 337 ** 1071

sloblag.com: سلوبلاگ: سیستم مدیریت محتوای قدرتمند سلوبلاگ

virapars.ir: ویراپارس: سئو، طراحی سایت، بهینه سازی وب سایت، طراحی پرتال، طراحی قالب وردپرس

dorezamin.com: دور زمین: بانک سفر و گردشگری

منبع: ایرنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 24068

به "توسعه همکاری علمی و دانشگاهی ایران و گرجستان آنالیز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه همکاری علمی و دانشگاهی ایران و گرجستان آنالیز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید