تنها افراد نیازمند باید از بیمه رایگان بهره مند شوند

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، طاهر موهبتی در جلسه ویدیو کنفرانس که با حضور مسئولان دفاتر پیشخوان سراسر کشور و مدیران کل ستادی و استانی سازمان بیمه سلامت ایران برگزار گردید، با اشاره به اینکه دفاتر پیشخوان بخشی از بدنه سازمان بیمه سلامت کشور هستند، اعلام کرد: از 40 میلیون بیمه گردیده تحت پوشش سازمان بیمه سلامت ایران در 5 صندوق بیمه ای بیشترین جمعیت مربوط به بیمه روستائیان و کمترین جمعیت مربوط به بیمه ایرانیان است. قبل از اجرای طرح بیمه همگانی رایگان جمعیت بیمه ایرانیان در کشور حدود 4میلیون و 300 هزار نفر بود که پس از شکل گیری بیمه رایگان از این صندوق مهارجت نموده و تعدادشان به 4 هزار نفر رسید که این موضوع منابع مالی عظیمی را به سازمان بیمه سلامت که منابع آن از دولت تامین می گردد، تحمیل کرد.

تنها افراد نیازمند باید از بیمه رایگان بهره مند شوند

وی ادامه داد: براساس تمام قواعد و قوانین دنیا تنها کسانی باید از بیمه رایگان بهره مند شوند که توان پرداخت ماهیانه 44 هزار تومان سرانه کامل را ندارند ولی متاسفانه شاهد هستیم که حتی افراد متمول از بیمه رایگان برخوردار هستند. باید توجه داشت که هر میلیون نفر، برای سازمان بیمه سلامت 528 میلیارد تومان هزینه دارد که اگر جمعیت 34 میلیونی بیمه رایگان را در نظر بگیریم سالیانه 18 هزار میلیارد تومان بر بودجه عمومی کشور تحمیل می گردد.

موهبتی خطاب به مسئولان دفاتر پیشخوان گفت: با توجه به جمعیت بیمه گردیده سازمان باید رویکرد جدیدی را ترسیم کنیم که بخشی از این رویکردها نیازمند مساعدت و یاری شما به عنوان بخش قابل توجهی از خانواده بیمه سلامت کشور است. مردم از طریق شما سازمان بیمه سلامت را می شناسند و در مورد سازمان قضاوت می نمایند و نمره مشتری مداری می دهند. در طول سال 20 میلیون دفترچه بیمه سلامت صادر می گردد یعنی در سال یک چهارم جمعیت کشور به دفاتر پیشخوان مراجعه می نمایند و طبیعتا در برخورد با شما کشور و دولت را قضاوت می نمایند.

وی ادامه داد: سالیانه 4.5 میلیون بار مراجعه در بخش بستری و 180 میلیون بار مراجعه در بخش سرپایی صورت می گیرد. با توجه به جمع کثیری از مراجعه نمایندگان باید ارتباط سازمان با دفاتر پیشخوان بیشتر گردد به طوری که مشکل آنان را مشکل خودمان بدانیم و برخورد آنان را برخورد خودمان تلقی کنیم به نحوی که به سرنوشت، رفتار و عملکرد دفاتر پیشخوان در کشور اهمیت قائل شویم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با تاکید بر اینکه باید برای نگاه مردم ارزش قائل شویم، گفت: وقتی بخش عمده ای از گذرگاه ورودی به سازمان بیمه سلامت ایران از طریق دفاتر پیشخوان باشد طبیعی است که مشتری مداری بسیار حائز اهمیت است. کسانی که در حوزه سلامت به دفاتر پیشخوان مراجعه می نمایند، عمدتا بیمه گردیده رایگان و روستایی هستند. جنس حوزه سلامت متفاوت است به همین دلیل ما وظیفه بیشتری در قبال این افراد بر عهده داریم.

وی با اشاره به اینکه اولین گام حقوق شهروندی این است که مردم از قوانین خود باخبر شوند و اطلاعات لازم در اختیار آنان قرار گیرد، اضافه نمود: اگر مردم از حقوق خود باخبر شوند اجازه نمی دهند که خدمت نامناسبی به آنها ارائه گردد و همواره مطالبه گر و بر امور نظارت خواهند داشت. لازمه اطلاع رسانی و تبیین مقررات این است که تسلط کافی بر اطلاعات داشته باشیم.

موهبتی گفت: در دین به صراحت گفته گردیده استا که آنچه برای خودتان نمی پسندید برای دیگران هم نپسندید و آنچه برای خودتان می پسندید برای دیگران بپسندید. اگر در همه کارهایمان در هر لباسی که باشیم این جمله را رعایت کنیم کافی است.

وی بیان نمود: از نظر علمی، فنی و اخلاقی یارانه سلامت یا رایگان بودن سلامت برای کل کشور امکان پذیر نیست. رویکرد ما این است که بیمه رایگان برای محرومین باشد. دفاتر پیشخوان می توانند مردم را توجیح نمایند که صندوق دیگری در بیمه سلامت وجود دارد و به راحتی می توانند با پرداخت حق بیمه به بخش خصوصی هم مراجعه نمایند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت به موضوع همپوشانی ها اشاره نمود و گفت: برطرف همپوشانی از رویکردهای اصلی سازمان است که اقداماتی در این زمینه انجام گردیده است ولی موضوع مهم این است که باید از ایجاد همپوشانی جدید جلوگیری کنیم. به سمتی خواهیم رفت که دفترچه ها حذف شوند که در این صورت اقدامات دیگری برای دفاتر پیشخوان تعریف خواهد شد.

وی استقرار سازمان الکترونیک، خرید راهبردی و راهنماهای بالینی را از رویکردهای مهم این سازمان بیان کرد و اضافه نمود: وظیفه سازمان تنها صیانت مالی از سازمان نیست بلکه صیانت از جان مردم نیز وظیفه ماست. رفتار ما در حوزه سلامت باید اصلاح گردد که دفاتر پیشخوان در این تغییر نقش مهمی می توانند داشته باشند.

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 3869

به "تنها افراد نیازمند باید از بیمه رایگان بهره مند شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها افراد نیازمند باید از بیمه رایگان بهره مند شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید