تشنه لبانی که آب خانه هایشان را فرا گرفت ، 120 روستا در محاصره سیل

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران - گروه استان ها: استان کرمان در سال جاری در مقایسه با سال گذشته با افزایش بارندگی روبرو است اما اگر نگاهی به آمار و ارقام این بارش ها بکنیم به وضوح مشخص است این استان هنوز به نیمه آمار بارندگی بلند مدت هم نزدیک نشده است.

تشنه لبانی که آب خانه هایشان را فرا گرفت ، 120 روستا در محاصره سیل

در سال جاری متوسط بارندگی در کرمان 50 میلیمتر اعلام شده است این در حالیست که سال گذشته در همین زمان این آمار به 10 میلیمتر هم نمی رسید اما نکته جالب اینکه متوسط بارندگی بلند مدت این استان 124 میلیمتر است.

تابستان سال گذشته به دلیل بی آبی در شهرستان های کهنوج، رودبار و ریگان تأمین آب شرب روستاها نیز با مشکل روبرو شده بود و بسکمک از روستاها به دلیل خشک شدن چشمه ها و چاه های آب با تانکر آبرسانی می شدند اما حالا در زمستان با بارندگی و عدم استحصال روان آب ها همین روستاها دچار آب گرفتگی شده اند و صدها روستا در محاصره سیل قرار گرفته است.

پلی که به سد تبدیل شد

همچنین در شهر کهنوج بسکمک از خانه های مجاور رودخانه این شهر مملو از آب شده اند دلیل ورود آب به خانه ها پلی است که در شهر کهنوج بر روی رودخانه فصلی احداث شده، پل سمیه بیش از 10 سال قبل بر روی این رودخانه بنا شد و با بارش باران به دلیل کوچک بودن دهانه های پل آب وارد محله های شهر کهنوج می شود.

اما در ریگان وضعیت از همه جا بدتر است در این شهرستان که هم اکنون نیز با ریزگردها و طوفان شن روبرو است با وجود عدم بارش باران در منطقه آب های بالا دست به سمت روستاهای سرازیر شده است و 120 روستا در محاصره سیلاب قرار دارند. این در حالی است که مردم در شرایط عادی برای تأمین آب شرب، کشاورزی و دامداری با مشکل روبرو هستند و این حجم عظیم آب که می تواند راهگشای مردم باشید به سادگی روانه کویر می شود و از سوی دیگر به دلیل وزش بادهای شدید منطقه سیل زده با ریزگردها نیز درگیر شده است.

فرماندار ریگان در مصاحبه با مهر گفت: امداد رسانی به سیل زدگان ادامه دارد اما به دلیل گسترده سیلاب و تعداد بالای روستاهای در محاصره سیل روند امدادرسانی کند است.

امین باقری افزود: رودخانه های محلی در پی بارندگی های روزهای اخیر بالا دست طغیان کرده اند و آب وارد برخی از روستاها شده است.

وی ادامه داد: میزان بارش در شهرستان ریگان بسیار پایین است و در سال گذشته ما هیچ گونه بارندگی در شهرستان نداشتیم و در سال جاری نیز این میزان بسیار اندک بوده است و بروز این سیلاب ها نمی تواند هیچ کمکی به بحث خشکسالی در شهرستان کند و فقط موجب خسارت به مردم محروم منطقه می شود.

باقری بیان نمود: به دلیل عدم وجود زیر ساخت ها امکان استحصال این روان آب ها برای استفاده در فصول گرم سال وجود ندارد.

وی با اشاره به وجود حالت بحرانی در روستاها دچار سیلاب گفت: جلسه ستاد بحران تشکیل شده و همه دستگاه ها در حال کمک رسانی به حادثه دیدگان هستند.

120 روستا در میانه کویر در محاصره سیل هستند / ‬ 2000 خانه دچار آب گرفتگی شدند

فرماندار ریگان بیان نمود: به دلیل خسارت شدید سیل به جاده ها راه دسترسی به 120 روستا مسدود شده است.

وی در خصوص بازگشایی راه ریگان به ایرانشهر نیز گفت: به دلیل شکستن پل راه اصلی دچار مشکل شده است و هم اکنون راه به صورت موقت باز است و باید با اختصاص بودجه و اقدامات لازم در آستانه نوروز راه به صورت دائمی ترمیم شود.

فرماندار ریگان تعداد خانه های دچار سیلاب و خسارت را بیش از دو هزار خانه روستایی گفت و گفت: برآورد دقیقی از میزان خسارات وجود ندارد اما تأسیسات زیر بنایی، راه ها، کشاورزی و خانه های روستایی خسارت های زیادی دیده اند.

سیلاب همچنین در رودبار جنوب موجب قطع شدن راه ارتباطی 5 هزار نفر از روستاییان این منطقه شده است تعداد روستاها در محاصره سیلاب این شهرستان نیز حداقل 39 روستا بیان شده است، امداد رسانی به این روستاها نیز آغاز شده و اقلام مورد نیاز سیل زدگان در دسترس مردم واقع شده است.

ورود آب به باتلاق خشک شده جازموریان

اما شرایط بحرانی در این منطقه مربوط به عشایر و دامداران حوزه جازموریان است، این باتلاق که مدتهاست خشک شده هم اکنون شاهد سرازیر شدن آب است و بیم آن وجود دارد که عشایر و دامداران در مناطق دورافتاده جازموریان با مشکل جدی روبرو شوند.

معاون امداد و نجات هلال احمر استان کرمان در مصاحبه با مهر گفت: از ساعات ابتدای بروز سیلاب اکیپ های امدادی از پایگاه های نزدیک به منطقه به روستاها اعزام شده اند.

محمد حیدری پور گفت: هم اکنون در شهرستان های رودبار، کهنوج و ریگان و برخی از روستاهای ارزوئیه شاهد بروز سیلاب هستیم.

وی ادامه داد: خانوارهایی که دچار سیلاب شده اند مورد امدادرسانی فوری و اسکان موقت قرار گرفته اند و اقلام خوراکی، چادر، پتو و پلاستیک بین آنها توزیع شده است.

وی بیان نمود: تا زمان فرو کش کردن سیل و رفع بحران در مناطق سیل زده، امداد رسانی به آسیب دیدگان ادامه خواهد یافت.

وی از حضور 9 تیم امدادی در مناطق سیل زده خبر داد و گفت: کمبودی برای امداد رسانی به سیل زدگان وجود ندارد اما از مردم می خواهیم از ساختن خانه ها در حاشیه و جهت سیلاب ها جدا خودداری کنند و با توجه به امکان بارش های مجدد از مسیل ها فاصله بگیرند.

87 میلیارد تومان خسارت به راه های جنوب کرمان / ‬ اعزام بالگرد به جازموریان

گفته می شود تنها در بخش راه در جنوب استان کرمان 87 میلیارد تومان خسارت به جای مانده است و طبق اعلام اداره راهداری و حمل و نقل جنوب کرمان، هزار و 460 کیلومتر راه روستایی تخریب شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان نیز در خصوص امدادرسانی به سیل زدگان می گوید: نیروهای امدادی در سه شهرستان کهنوج، رودبار و ریگان حضور دارند و خسارت ها در حال برآورد می باشد.

مجید سعیدی بیان نمود: در منطقه جازموریان برای نجات جان دامداران و عشایر اقدام به اعزام بالگرد شده است و خوشبختانه سیلاب اخیر در استان کرمان تلفات جانی نداشته است.

وی با اشاره به اینکه در مدت 10 ساعت در کهنوج بیش از 80 میلیمتر بارندگی روی داده است گفت: این حجم بالای روان آب ها موجب بروز سیلاب شده است.

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 14307

به "تشنه لبانی که آب خانه هایشان را فرا گرفت ، 120 روستا در محاصره سیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشنه لبانی که آب خانه هایشان را فرا گرفت ، 120 روستا در محاصره سیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید