تزیینات آرامگاه خواجه محی الدین محمد در اردبیل مرمت می شود

به گزارش مجله سرگرمی، سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اردبیل از مرمت تزیینات آرامگاه خواجه محی‌الدین محمد معروف به حرم‌خانه بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی خبر داد.

تزیینات آرامگاه خواجه محی الدین محمد در اردبیل مرمت می شود

به‌گزارش مجله سرگرمی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، نادر فلاحی سرپرست این اداره کل امروز سه شنبه 23 مرداد 97 با اعلام این خبر تصریح کرد: این گنبد به‌لحاظ معماری دومین ساختمان مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی و مرقد فرزند شیخ صفی الدین اردبیلی است.

او افزود: در اواخر دوره قاجار این بنا فروریخته بود که مجددا دوباره سازی شده اما به علت مشکلات مالی نسبت به کاشیکاری و تکمیل نمای بیرونی اقدامی صورت نگرفته است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل ادامه داد: کاشیکاری های معقلی یالهای بیرونی گریو گنبد ابتدایی بوده و به علت فساد ملاط (گچ) به کار رفته تمامی قطعات گچ و کاشی (پنج ضلعی ها- طبل ها) از بدنه جدا شده و بیشتر قطعات آن فروریخته است.

به گفته فلاحی مجددا با زدودن ملاط فاسد شده که چسبندگی خود را از دست داده و فاقد کارایی شده، قطعات آجر و گچ به اشکال مختلف دوباره بریده شده و به طریقه فنی در محل های اولیه نصب شد.

او ادامه داد: بخش های مختلف مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی مطابق اصول فنی در دست مرمت است و نگه داری و صیانت از این اثر تاریخی به عنوان تنها اثر ثبت جهانی استان قویا دنبال می شود.

منبع: chtn.ir
انتشار: 25 مرداد 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 317

به "تزیینات آرامگاه خواجه محی الدین محمد در اردبیل مرمت می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزیینات آرامگاه خواجه محی الدین محمد در اردبیل مرمت می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید