ترمووود؛ محصولی طبیعی و با دوام برای ساخت و ساز

به گزارش مجله سرگرمی، در دنیای امروز که آلودگی های زیست محیطی و مصرف بی رویه منابع طبیعی به یکی از بزرگترین چالش های بشر تبدیل شده است، استفاده از مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست و دوست دار طبیعت، اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. ترمووود، محصولی طبیعی و پایدار، گزینه ای ایده آل برای ساخت و ساز پایدار به شمار می رود.

ترمووود؛ محصولی طبیعی و با دوام برای ساخت و ساز

ترمووود چیست؟

در پاسخ به پرسش ترمووود چیست باید عنوان داشت که ترمووود یا چوب اصلاح شده با حرارت در واقع چوبی است که در غیاب اکسیژن تحت دما و حرارت بالا (بیش از 180 درجه سانتی گراد) دستخوش تغییرات می گردد. در واقع حرارت باعث استحکام و تقویت موادی که دیواره سلول های چوبی را می سازند (لگنین، سلولز و همی سلولز) شده و به صورت کلی چوب از استحکام و سختی بیشتری برخوردار خواهد بود. در صورتی که اکسیژن در محیط وجود داشته باشد، حرارت دادن چوب باعث سوختن آن می گردد به همین دلیل است که اکسیژن را از طریق پمپ هایی از محیط حرارت دهی خارج می نمایند. همچنین در روش های دیگری که امروزه توسط گروه ساختمانی آبان استفاده می گردد، چوب را از طریق گاز نیتروژن، بخار آب یا روغن داغ حرارت می دهند.

نحوه ساخت ترموود

بعد از پاسخ به پرسش مبنی بر این که ترموود چیست بد نیست که مروری بر فرآیند ساخت آن داشته باشیم. حرارت دادن چوب برای بهبود کیفیت آن جزء یافته انسان امروزی نیست و از دوران باستانی برای ما به یادگار مانده است که یکی از روش های طبیعی افزایش کیفیت و استحکام چوب به شمار می رود. امروزه پیروز شده ایم این فرآیند را با بازدهی هرچه بیشتر، به نحوی مؤثرتر و با کنترل لحظه ای حرارت انجام دهیم. همان طور که اشاره نمودیم، در این فرآیند با استفاده از حرارت در غیاب اکسیژن یا با استفاده از بخار آب، چوب تا 185 الی 215 درجه سانتی گراد حرارت داده می گردد. از آنجایی که در این فرآیند هیچ گونه ماده شیمیایی به کار برده نمی گردد، محصول نهایی کاملاً طبیعی است.

از آن جایی که چوب انواع مختلفی داشته و حرارت دادن هرکدام مدت زمان و مقدار حرارت خاص خود را دارد، دقت و کنترل جزء مؤلفه های بسیار مهم این فرآیند هستند. طی سال ها تجربه و پیشرفت تکنولوژی، زمان و حرارت مورد احتیاج برای بهبود استحکام تمامی انواع چوب را به دست آورده و تمامی فرایند به دقت کنترل می گردد تا محصول نهایی، در بهترین حالت و کیفیت خود باشد.

ترمووودها به دو دسته کلی ترمو-اس (مستحکم) و ترمو-دی (با دوام) تقسیم می شوند. خصوصیات اصلی چوب های ترمو-اس ظاهر زیبا و استحکام نسبتاً خوب آن ها است. مطابق استاندارد های EN 350-1 عدد 1 به معنی بهترین دوام و عدد 5 به معنی ضعیف ترین نوع چوب است که چوب های ترمو-اس در درجه 3 جای می گیرند. محصولات ترمو-دی به نسبت با دوام تر بوده و در مقابل قارچ ها و موریانه ها مقاوم تر هستند که باعث می گردد این چوب ها در استانداردهای EN 350-1 در درجه 1 الی 2 قرار داشته باشند. ترمووود درجه 1 با توجه به میزان رطوبت محیط و شرایط نگهداری می تواند تا 25 سال دوام داشته باشد.

فرآیند فراوری ترمووود به سه مرحله کلی تقسیم می گردد

در ابتدا چوب به سرعت تا 100 درجه گرم می گردد و سپس به آرامی دما را تا 130 درجه بالا می برند. در این حالت رطوبت چوب تقریباً به صفر رسیده و هم زمان بخار آبی که به مخزن وارد می گردد، از متلاشی شدن چوب جلوگیری می نماید. در واقع تقویت چوب در مرحله دوم فرآیند صورت می گیرد که با توجه به میزان استحکام مورد نظر، دما تا 185 درجه بالا رفته و چوب 4-2 ساعت حرارت می بیند. در این زمان بخار آب از سوختن چوب و هرگونه تغییر شیمایی ساختار چوب جلوگیری می نماید. مرحله آخر پاشیدن آب روی چوب است که هم زمان با خنک کردن چوب، رطوبت آن را در حد 4 درصد حفظ می نمایند.

کاربرد های ترمووود چیست ؟

حرارت دادن و افزایش استحکام چوب این امکان را به وجود می آورد که از چوب در جاهایی استفاده کنیم که قبلاً امکان نداشت. می توان از ترمووود هم برای داخل خانه و بیرون از خانه و هر قسمت دیگر ساختمان استفاده کرد.

بیرون از ساختمان

مقاومت بالای ترمووود در مقابل رطوبت و حشرات آن را به یکی از بهترین مصالح برای نمای بیرونی ساختمان تبدیل می نماید مثلاً می توانید از ترمووود در این موارد بهره ببرید:

  • سقف بالکن
  • کفپوش کردن آلاچیق
  • نرده های بالکن
  • نما

نمای داخلی ساختمان

ظاهر زیبای ترموود همچنین آن را به یکی بهترین گزینه ها برای داخل خانه تبدیل می نماید. از مهم ترین کاربردهای این محصول ساختمانی در فضای داخلی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • کفپوش و پارکت اتاق ها
  • استفاده از آن در قسمت سونا استخر
  • استفاده از آن برای ساخت اسباب و اثاثیه داخل خانه

در زمان استفاده از ترمووود دقت کنید که رنگ های مختلف ترمووود موجود است. اگرچه که این نوع چوب توسط کارخانه رنگ نمی گردد اما عواملی مثل مدت زمان حرارت دیدن، میزان حرارت و نوع چوب روی رنگ آن اثر گذار هستند و رنگ های زیبایی می سازند. به صورت کلی هرچه حرارت بیشتر باشد رنگ چوب تیره تر خواهد بود.

در مواردی ممکن است با استفاده از رنگ های خاص این نوع چوب را رنگ نمایند یا آن را جلا بدهند تا استحکام و زیبایی آن بیشتر گردد. در صورتی که چوب رنگ نگردد، به مرور و به صورت طبیعی رنگ آن به سمت نقره ای خواهد رفت.

مزایای استفاده از ترمووود چیست ؟

از آن جایی که چوب ظاهری زیبا داشته و طبیعی است؛ امروزه به رقیب قدرتمندی برای همتایان خود تبدیل شده و افراد زیادی ترجیح می دهند در ساخت وساز به جای فولاد، بتن و آجر از چوب استفاده نمایند. البته انواع چوب اگر از نظر شیمیایی تغییر داده شوند دیگر طبیعی در نظر گرفته نمی شوند اما در فرآیند ساخت ترمووود به جز حرارت هیچ عامل دیگری دخیل نیست. امروزه با آلودگی های محیط زیست، طبیعی بودن مصالح ساختمانی به یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب آن ها تبدیل شده است.

علاوه بر این استحکام این نوع چوب در نوع خود مثال زدنی است. ترمووود در مقایسه با چوب معمولی در مقابل نفوذ آب مقاوم است، در نتیجه متورم و ضعیف نمی گردد. همچنین استحکام بالای آن از ترک خوردن یا شکستن پیشگیری نموده و می توانید بدون نگرانی از خراب شدن تا سال های سال زیر یک سقف چوبی زندگی کنید.

بیشتر انواع چوب در مقابل تغییرات فصلی و آب و هوایی شدید، به شدت آسیب می بینند اما ترمووود در مقابل هر آب و هوایی به خوبی مقاومت می نماید. ترمووود امتحان خودش را با مقاومت در هر شرایط آب و هوایی پس داده است، از آب و هوای گرم و مرطوب مدیترانه ای گرفته تا سرمای طاقت فرسای زمستان های فنلاند.

یکی از عظیم ترین مزیت های ترمووود، طبیعی بودن آن است. امروزه به هر جا نگاه می کنیم سرشار از صنایع شیمیایی ساخته دست بشر است، چوب یکی از بهترین و ایمن ترین محصولاتی است که حتی برای نوزادان کاملاً بی خطر است.

معایب استفاده از ترمووود چیست ؟

چوب های حرارت داده شده نباید در تماس مستقیم با زمین باشند. همچنین استفاده از آن ها در دیوار های باربر چندان پیشنهاد نمی گردد و انواع آن با کیفیت درجه 3 و بالاتر توسط موریانه ها تخریب می شوند. بهتر است از چوب های مرغوب با کمترین میزان گره برای حرارت دادن و فراوری ترمووود استفاده گردد. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که رنگ ترمووود ثابت نیست و ممکن است با ابزار های تیز آسیب ببیند.

نکات تکمیلی

1: ترمووود، چوبی است که تحت فرایند حرارتی ویژه ای قرار گرفته و در نتیجه، استحکام و دوام آن به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. این فرایند که در غیاب اکسیژن و با دمای بالا (بیش از 180 درجه سانتی گراد) انجام می شود، باعث تقویت مواد تشکیل دهنده دیواره سلولی چوب مانند لیگنین، سلولز و همی سلولز می گردد.

2: فرایند تولید ترمووود ریشه در سنت های باستانی دارد، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، این فرایند به گونه ای کنترل شده و با بازدهی بالاتر انجام می شود. در این فرایند، چوب در معرض حرارت کنترل شده قرار می گیرد تا در بهترین شرایط ممکن، استحکام و دوام آن افزایش یابد.

3: ترمووودها به دو دسته کلی ترمو-اس (مستحکم) و ترمو-دی (با دوام) تقسیم می شوند. چوب های ترمو-اس دارای ظاهر زیبا و استحکام نسبتاً خوب هستند، در حالی که محصولات ترمو-دی از دوام بیشتری در برابر عوامل مخرب مانند قارچ ها و موریانه ها برخوردارند.

4: فرایند تولید ترمووود در سه مرحله اصلی انجام می شود: ابتدا چوب به سرعت گرم می شود، سپس دما به آرامی افزایش می یابد تا رطوبت چوب به حداقل برسد. در مرحله دوم، چوب در دمای بالا (185 درجه سانتی گراد) و در حضور بخار آب حرارت می بیند تا استحکام آن افزایش یابد. در نهایت، چوب با پاشیدن آب خنک می شود تا رطوبت مناسب آن حفظ گردد.

5: کاربردهای ترمووود بسیار متنوع است. این محصول می تواند هم در فضاهای داخلی ساختمان مانند کف پوش، سونا و اثاثیه منزل استفاده شود و هم در فضاهای خارجی مانند نما، سقف بالکن، نرده ها و آلاچیق ها. مقاومت بالای ترمووود در برابر رطوبت و حشرات، آن را به گزینه ای ایده آل برای استفاده در فضاهای خارجی تبدیل می کند.

6: یکی از ویژگی های جالب ترمووود، رنگ های متنوع و زیبای آن است. رنگ این چوب تحت تأثیر عواملی مانند مدت زمان حرارت دیدن، میزان حرارت و نوع چوب قرار می گیرد و طیفی از رنگ های روشن تا تیره را ارائه می کند. این ویژگی به ترمووود زیبایی خاصی می بخشد و آن را برای طراحی داخلی جذاب تر می سازد.

7: ترمووود دارای مزایای فراوانی است که از مهم ترین آنها می توان به طبیعی بودن، استحکام بالا، مقاومت در برابر رطوبت و آب و هوای سخت، و عدم نیاز به مواد شیمیایی در فرایند تولید اشاره کرد. این ویژگی ها باعث می شوند که ترمووود گزینه ای ایمن و سازگار با محیط زیست برای ساخت و ساز باشد.

8: با این حال، ترمووود نیز دارای برخی محدودیت هاست. این چوب ها نباید در تماس مستقیم با زمین قرار گیرند و در دیوارهای باربر نیز کاربرد چندانی ندارند. همچنین، انواع با کیفیت پایین تر ممکن است در برابر موریانه ها آسیب پذیر باشند. بنابراین، انتخاب چوب با کیفیت مناسب برای تولید ترمووود اهمیت زیادی دارد.

9: یکی دیگر از نکات قابل توجه در مورد ترمووود، ثبات نسبی رنگ آن است. رنگ این چوب ممکن است در طول زمان تغییر کند و همچنین در برابر ابزارهای تیز آسیب پذیر باشد. بنابراین، در صورت استفاده از ترمووود در فضاهای داخلی، باید به این موضوع توجه ویژه ای داشت.

10: با وجود برخی محدودیت ها، ترمووود به عنوان یک محصول مهندسی شده ساختمانی، در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفته است. استفاده از این چوب در پروژه های بزرگ مقیاس نشان دهنده اعتماد سازندگان به آن است.

11: استفاده گسترده از ترمووود در پروژه های معماری و ساخت و ساز در سرتاسر جهان، نشان دهنده اعتماد روزافزون به این محصول طبیعی و پایدار است. معماران و طراحان با به کارگیری ترمووود در طرح های خود، می توانند زیبایی، استحکام و دوام را با حفظ محیط زیستترکیب کنند.

12: علاوه بر کاربردهای ساختمانی، ترمووود در صنایع دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله می توان به ساخت لوازم خانگی، مبلمان، کف پوش و محصولات دکوراتیو اشاره کرد. این گستره وسیع کاربرد، ترمووود را به یک محصول چند منظوره و کاربردی تبدیل کرده است.

13: با افزایش آگاهی عمومی در مورد اهمیت حفظ محیط زیست و استفاده از مصالح پایدار، انتظار می رود تقاضا برای ترمووود در آینده افزایش یابد. تولیدکنندگان و شرکت های فعال در این زمینه باید آماده پاسخگویی به این تقاضای رو به رشد باشند و در عین حال، بر کیفیت و استانداردهای تولید نظارت دقیق داشته باشند.

سخن پایانی

در نهایت، ترمووود یک گزینه جذاب و پایدار برای ساخت و ساز و صنایع وابسته است. این محصول طبیعی با ویژگی های منحصر به فرد خود، می تواند نیازهای زیبایی شناختی، عملکردی و زیست محیطی را برآورده سازد. با پیشرفت تکنولوژی و افزایش آگاهی در مورد اهمیت حفظ محیط زیست، استفاده از ترمووود می تواند گامی مهم در جهت ساخت و سازهای پایدارتر و سازگارتر با طبیعت باشد.

انتشار: 23 خرداد 1403 بروزرسانی: 24 خرداد 1403 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 92715

به "ترمووود؛ محصولی طبیعی و با دوام برای ساخت و ساز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترمووود؛ محصولی طبیعی و با دوام برای ساخت و ساز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید