ترفند هایی برای خنک نگه داشتن خودرو در هوای گرم تابستان

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران - ترجمه از محمد کاملان: پرتوهای خورشید در فصل تابستان بیرحمانه زمین را مورد هجوم خود قرار می دهند و گرمای هوا طاقت انسان ها را طاق می نماید. اما این موارد جلوی رانندگی در خیابان ها را نمی گیرد و راننده های زیادی را شاهد هستیم که زیر تیغ آفتاب مشغول به رانندگی هستند.

ترفند هایی برای خنک نگه داشتن خودرو در هوای گرم تابستان

خوشبختانه خودروهای امروزی از تجهیزات سرمایشی مجهزی بهره می گیرند اما باز هم تمهیداتی وجود دارد که به لطف آن ها می توان خودرو را در هوای گرم تابستان خنک تر نگه داشت. به همین منظور در ادامه با هم به ترفند هایی اشاره خواهیم کرد تا مسافرت های درون شهری با خودرو در روزهای گرم تابستان راحت تر قابل تحمل باشد.

استفاده از پرده های آفتابگیر خودرو

پرده های آفتابگیر یکی از ساده ترین راهها برای خنک نگه داشتن فضای داخل خودرو به حساب می آیند. برای اینکار کافی است هر دفعه که خودرو را پارک می کنید این پرده ها را بر روی شیشه های داخل خودرو بکشید. این کار زمان زیادی نمی برد اما با ایجاد سایه، محیط داخل خودرو را خنک تر نگه می دارد.

از روکش داشبورد غافل نشوید

داشبورد خودرو از موادی ساخته شده است که نور و حرارت آفتاب را به خود جذب می نماید، این مواد با نگه داشتن حرارت باعث افزایش گرمای خودرو می شوند و به همین دلیل پیشنهاد می کنیم حتماً در روزهای گرم سال از روکش داشبورد بهره ببرید. این روکش ها به لحاظ زیباشناختی نیز جذابیت بیشتری به داشبورد خودرو می دهند و دوام داشبورد را بیشتر می کننند.

فرمان خودرو را با پارچه بپوشانید

حتی اگر داخل خودرو آفتابگیر نصب کرده باشید باز هم حرارت هوا در روزهای گرم تابستان به اندازه ای است که فرمان و محیط داخل خودرو را کاملاً گرم می نماید، در نتیجه برای اینکه فرمان خودرو بیش از حد گرم نگردد با یک تکه پارچه یا حوله فرمان را زمانی که خودرو را پارک کرده اید بپوشانید.

در حد امکان خودرو را زیر سایه پارک کنید

انصافاً باید گفت پیدا کردن جای پارک در قسمت های مختلف شهرهای شلوغ کار ساده ای نیست اما گذاشتن خودرو زیر نور مستقیم آفتاب در تابستان چیزی به غیر از گرمای زیاد داخل خودرو را به دنبال ندارد، این امر برای مواقعی که قصد دارید برای چند ساعت خودرو را پارک کنید اهمیت بیشتری پیدا می نماید. در نتیجه وقت بیشتری برای پیدا کردن جای پارک در زیر سایه پیدا کنید و خودروی خود را از شر گرمای سوزان نجات دهید.

لوازم و تجهیزات مهم داخل خودرو را زیر نور خورشید قرار ندهید

گذاشتن لوازم و تجهیزات مختلف روی داشبورد و جایگاه ها زمانی که خودرو را پارک کرده اید به لحاظ امنیتی کار درستی نیست. از طرف دیگر این کار ممکن است باعث گردد تا این لوازم در اثر مجاورت در برابر نور خورشید صدمه ببینند.

انداختن یک تکه پارچه یا حوله روی لوازمی که داخل خودرو قرار داده اید گزینه خوبی برای پنهان نگه داشتن این لوازم از نور خورشید است.

تا جایی که امکان دارد خودرو را در پارکینگ پارک کنید

پیدا کردن پارکینگ خالی در قسمت های شلوغ شهر کار ساده ای نیست اما این کار ارزشش را دارد به خصوص اگر قرار باشد خودرو را زیر نور مستقیم خورشید پارک کنید، با این حساب پیشنهاد می کنیم قبل از مراجعه به قسمت های شلوغ شهر، پارکینگ های موجود در این قسمت ها را آنالیز کرده و به جای گشتن به دنبال جای پارکی که زیر سایه باشد، خودرو را در پارکینگ پارک نمایید.

پنجره ها را تا خاتمه بالا نکشید

بدون شک انجام این کار با اصول ایمنی مغایرت دارد اما اگر خودروی شما در محلی قابل اعتماد پارک شده است و نگرانی برای موارد ایمنی ندارید، می توانید پنجره ها را به مقدار کمی باز بگذارید. پیشنهاد می کنیم این مقدار به اندازه ای نباشد که بازوی یک فرد از آن به داخل خودرو باز گردد و باز گذاشتن پنجره های خودرو به اندازه چند بند انگشت برای به جریان در آوردن گردش هوا در داخل خودرو کفایت می نماید.

از پنکه های کوچک خورشیدی در داخل خودرو یاری بگیرید

همان گونه که در بالا اشاره شد باز گذاشتن پنجره ها تأثیر زیادی در گردش هوا دارد اما اگر بتوانید یک پنکه کوچک خریداری کنید که انرژی خود را نیز از خورشید تأمین می نماید دیگر نگرانی برای گردش هوا در داخل خودرو نخواهید داشت.

این پنکه کوچک در روزهای پرحرارت تابستان هوا را از داخل خودرو به خارج منتقل می نماید و با به جریان انداختن دائم هوا، درجه حرارت داخل خودرو پایین تر خواهد آمد.

روی جایگاه ها پارچه بیاندازید

روکش جایگاهِ بیشتر خودروها چرمی و تیره رنگ است، این ترکیب گرمای بیشتری را جذب می نماید و با نگه داشتن گرما در خود باعث می گردد تا درجه حرارت خودرو حتی زمانی که از آفتاب بیرون برده شده است نیز بیشتر از میزان معمول باشد.

به این ترتیب بهتر است پارچه ای معمولی روی جایگاه ها بیاندازید تا جلوی جذب حرارت به جایگاه های خودرو گرفته گردد.

مواظب درجه حرارت لاستیک ها باشید

راننده ها در حین رانندگی همواره حواسشان به درجه حرارت موتور خودرو است اما در بیشتر مواقع از کنترل درجه حرارت لاستیک ها غافل می شوند. لاستیک های خودرو مستقیماً با آسفالت گرم خیابان تماس دارد و از آنجایی که این تماس اصطکاک ایجاد می نماید گرمای زیادی به لاستیک های خودرو منتقل می گردد.

در نتیجه پیشنهاد می کنیم فشار باد لاستیک ها را همواره در بیشترین حالت ممکن قرار دهید تا اصطکاک کمتری میان لاستیک و سطح جاده در روزهای گرم تابستان ایجاد گردد.

جای پارک خودرو را در طول روز تغییر دهید

اگر از آن دسته افراد سحرخیزی هستید که صبح ها اول وقت به سر کار می روند و خودروی خود را در مکان مناسبی در سایه پارک می نمایند حتماً به خوبی می دانید که این سایه ماندنی نیست و یکی دو ساعت بعد به دلیل گردش زمین، خودروی شما زیر نور مستقیم آفتاب قرار می گیرد. با این حساب توصیه می کنیم در طول روز سری به خودرو بزنید و جای پارک آن را عوض کنید.

در این قسمت به سرانجام ترفند هایی برای خنک نگه داشتن خودرو در هوای گرم تابستان رسیدیم، پیشنهاد می کنیم اگر شما هم تجربه خوبی در این زمینه دارید، در قسمت نظرات ما و سایر کاربران را در جریان تجربه های مفید خود قرار دهید.

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: برترین ها
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 27593

به "ترفند هایی برای خنک نگه داشتن خودرو در هوای گرم تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترفند هایی برای خنک نگه داشتن خودرو در هوای گرم تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید