تداوم نابسامانی در بازار جوجه یکروزه

به گزارش مجله سرگرمی، نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با بیان اینکه قیمت جوجه یکروزه مجددا افزایش یافته و به بیش از 8000تومان رسیده است، گفت:بایستی برای جلوگیری از سودجویی و حمایت از مصرف کننده وتولیدکننده برای عرضه جوجه یکروزه جهت مشخصی تعریف گردد.

تداوم نابسامانی در بازار جوجه یکروزه

حبیب اسدالله نژاد در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه اگر وزارت جهاد کشاورزی به اسم متولی فراوری و تنظیم بازار قصد کنترل قیمت جوجه، تنظیم بازار مرغ، جلوگیری از سودجویی و پایمال شدن حق فراوریکننده را دارد بایستی برای توزیع و عرضه جوجه یکروزه فرآیند و راستا معینی تعریف کند، اظهار کرد:باید دقیقا معین گردد بر اساس چه سازوکاری جوجه یکروزه باید از واحدهای مرغ مادر خارج گردد و به واحد مرغ گوشتی برسد.

وی ادامه داد: واحدهای مرغ مادر بایستی مکلف شوند که بر اساس حواله های جهاد و یا حواله های تشکل ها، جوجه را با نرخی که احتیاجمند اصلاح است، تحویل دهند و اگر این واحدها تحویل جوجه با نرخ مصوب را رعایت نکردند، ضروری است سامانه بازارگاه برای آنها مسدود گردد. این راحت ترین راه موجود است و احتیاج به تعریف هیچ فرآیند پیچیده ای ندارد.

قیمت مرغ و جوجه باید اصلاح گردد

وی قیمت 4200تومانی مصوب برای جوجه را سرکوب قیمت دانست و گفت: قیمت واقعی و منطقی جوجه بیش از 5000تومان بوده و ضروری است برای حمایت از فراوری هم قیمت جوجه و هم قیمت مرغ اصلاح گردد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور توضیح داد: اینکه فاصله بین جوجه ریزی زیاد گردد یا از فراوریات مرغداران مستقل 20 درصد کم گردد و یا اینکه یک دستورالعمل ابلاغی در عرض کمتر از یک هفته چندین بار اصلاح گردد، ناشی از کار غیر کارشناسی است و راه کار نتیجه بخشی نیست.

به گفته وی در ماه گذشته 6 میلیون قطعه جوجه ریزی بدون مجوز اجرا شده است. یعنی واحدهای مرغ مادر نهاده دولتی دریافت نموده اند اما جوجه با نرخ مصوب تحویل نداده اند. ضمن اینکه واحدهای مجوزدار هم جوجه های یکروزه را بیش از نرخ مصوب خریداری کردند.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر قیمت جوجه یکروز در بازار به بیش از 8000 تومان رسیده است.

نهاده های دامی با تاخیر شارژ می گردد

اسدالله نژاد در انتها به شرایط نهاده های دامی هم اشاره نمود و گفت: تاخیر در شارژ نهاده دامی در سامانه بازارگاه و تاخیر در ارسال و بارگیری این نهاده ها از دیگر مسائل پیش روی فراوریکنندگان است. وقتی نهاده دیر به دست مرغدار برسد مرغدار مجبور است در دوره پرورش نهاده مورد احتیاج خود را از بازار آزاد با قیمت های بالا تهیه کند.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 159739

به "تداوم نابسامانی در بازار جوجه یکروزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم نابسامانی در بازار جوجه یکروزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید