آشنایی با نحوه تحصیل در کانادا

به گزارش مجله سرگرمی،

برای تحصیل در کانادا و دریافت ویزای تحصیلی، ابتدا باید دوره تحصیلی و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس در آن دانشگاه ثبت‌نام نمایید. پس از پرداخت شهریه، مستندات مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی را تهیه کرده و به سفارتخانه یا کنسولگری کانادا در کشور خود مراجعه کنید. این مستندات شامل مدارک تحصیلی، اثبات مالی، مدرک زبان، و گذرنامه می‌شوند. بعد از مصاحبه (اگر مورد نیاز باشد) و تأیید مستندات، ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کرده و می‌توانید به کانادا سفر کنید و تحصیلات خود را آغاز کنید.

آشنایی با نحوه تحصیل در کانادا

برای دریافت ویزای کانادا با ما تماس بگیرید.

ویزای تحصیلی کانادا

برای تحصیل در کانادا، ضروری است نخست از یکی از این مراکز علمی معتبر، پذیرش تحصیلی دریافت و سپس برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کرد. اخذ پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی را می توان دو گام اصلی در طی راستا عزیمت تحصیلی دانست.

متقاضی جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا می بایست از مؤسسات آموزشی مورد تأیید، یک پذیرش قطعی و غیر مشروط داشته باشد. دریافت این پذیرش نیز به نوبه خود، پیش شرط های خاص خود را دارا هست که از اصلی ترین موارد آن می توان به داشتنِ مدرک زبان اشاره نمود.

همچنین ضروری است متقاضی بتواند هزینه های تحصیل و زندگی خود در کانادا را تأمین کند که البته باید این مسئله را تحت عنوان تمکن اقتصادی و در قالب ارائه گواهی بانکی، به اداره صدور ویزا اثبات کند.

بنابراین داشتنِ پذیرش تحصیلی از یکسو و داشتنِ تمکن اقتصادی از سوی دیگر، دو پیش شرط اصلی برای دریافت ویزای تحصیلی است که متقاضی باید واجد آنها بوده و به مرکز صدور ویزای کانادا نیز ارائه دهد.

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا البته مدارک دیگری نیز ضروری است که آنها را نیز باید تهیه و به همراه درخواست خود، تسلیم مقام مربوطه کرد. از جمله این مدارک می توان به مدارک هویتی مانند پاسپورت، عکس پرسنلی و ترجمه شناسنامه اشاره نمود.

باید بدانید که صدور هر نوع ویزای کانادا برای متقاضیان، احتیاجمند انجام اَعمال بیومتریک است. ازاین رو ضروری است که صِرفا شخص متقاضی و بر اساس وقت قبلی، به مرکز صدور ویزای کانادا در یکی از کشورهای همسایه مراجعه کند تا از وی انگشت نگاری گردد.

ویزای تحصیلی که برای متقاضیان صادر می گردد، با توجه به طول دوره تحصیلی هر فرد، مدت اعتبار مشخصی خواهد داشت. شایان ذکر است که این ویزای صادره، قابلیت تمدید و حتی تبدیل را نیز خواهد داشت.

تحصیل در کانادا

در سایت رسمی دولت کانادا آمده است که آموزش بین المللی، در قلب رونق کنونی و آینده کانادا است. بیابید که چگونه مؤسسه یا سازمان آموزشی شما می تواند برای ایجاد فرصت های شغلی و عزیمت به کانادا یاری کند. این دو جمله فوق، به خوبی گویای دیدگاه هر دو طرف دراین باره است. یک طرف، دولت کانادا است که به پدیده عزیمت تحصیلی به کشورش به مثابه امکانی برای رشد و توسعه بیش از پیش آن سرزمین می نگرد و بنابراین اصولاً از این مسئله حمایت می نماید؛ و طرف دیگر، متقاضیان عزیمت به وسیله تحصیل هستند که بدین ترتیب این امکان را خواهند یافت که به کانادا رفته و از مزایای تحصیل در آنجا بهره مند شوند.

کانادا کشوری است که اصولاً مبتنی بر بسیاری از شاخص ها و در بسیاری از زمینه ها جز 10 کشور برتر جهان برای تحصیل است. افراد با تحصیل در این کشور، در یکی از محیط های پیشگام و پیشتاز آکادمیک جهان آموزش می بینند و پس از تحصیل نیز افق گسترده ای را در پیش روی خویش خواهند داشت.

تحصیل در کانادا رایگان نیست و مستلزم پرداخت هزینه تحصیلی هست ولی در بین کشورهای انگلیسی زبان مانند بریتانیا، امریکا، استرالیا و مانند آن ها، پایین ترین هزینه را دارد؛ اما همچنین برای دانشجویان خارجی در کشور کانادا، امکان اخذ بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد که از این طریق می توانند تمام و یا حداقل بخشی از هزینه های تحصیلی خود را تأمین نمایند.

بورسیه تحصیلی کانادا

تأمین منبع اقتصادی برای دوران تحصیل، انواع مختلفی دارد. آنچه به عنوان بورسیه تحصیلی (Scholarship) می شناسیم، نوع واحدی نیست. این سرمایه یا منبع اقتصادی غالباً در سه قالب ذیل ارائه می گردد: Fellowship / Bursaries / Grant.

مورد اول که اصلی ترین منبع تأمین هزینه های اقتصادی است، با توجه به صلاحیت علمی متقاضی به وی داده می گردد. متقاضی، ضروری است رزومه علمی چشمگیری را تهیه و ارائه کند. نمرات آموزشی، سوابق پژوهشی، افتخارات علمی، شرکت در همایش ها و سخنرانی در سمینارهای علمی، همه و همه از مواد تشکیل دهنده یک رزومه قوی خواهد بود.

اما موارد دیگر، یاری هزینه ای است که با توجه به احتیاج اقتصادی دانشجو به وی داده می گردد. در دو مورد دیگر، صلاحیت علمی دانشجو مدنظر نیست ولی البته ارزیابی علمی از وی صورت می پذیرد.

تمامی این موارد در نظام آموزش عالی کانادا وجود دارد و به وسیله آن می توان به تحصیل رایگان در کانادا دست یافت. بورسیه های تحصیلی در کانادا توسط دولت های استانی و فدرال و نیز بخش های خصوصی تأمین اعتبار می گردد. عموماً اعطای بورسیه تحصیلی کانادا بر اساس فزونی دانشگاهی و موفقیت تحصیلی و کیفیت پژوهشی به دانشجویان انجام می گردد.

برای تحصیل در کانادا و دریافت ویزای تحصیلی، شما باید مراحل مشخصی را طی کنید

در اینجا نحوه تحصیل و دریافت ویزای تحصیلی کانادا را به شما توضیح می‌دهم:

 1. انتخاب دوره و دانشگاه: ابتدا باید دوره تحصیلی و دانشگاهی را که می‌خواهید در آن تحصیل کنید، انتخاب کنید. برای این کار، می‌توانید به وب‌سایت‌های دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادایی مراجعه کرده و برنامه تحصیلی خود را انتخاب کنید.

 2. انجام ثبت‌نام: پس از انتخاب دوره تحصیلی، باید به دانشگاه یا کالج مورد نظر ثبت‌نام کنید. هر دانشگاه یا کالج ممکن است الزامات خاصی برای ثبت‌نام داشته باشد.

 3. پرداخت شهریه: شما باید شهریه دوره تحصیلی خود را پرداخت کنید. شهریه‌ها در کانادا متغیر هستند و بستگی به دوره، دانشگاه و محل تحصیل دارند.

 4. درخواست ویزای تحصیلی: بعد از تأیید ثبت‌نام شما در دانشگاه یا کالج، می‌توانید درخواست ویزای تحصیلی را از سفارتخانه یا کنسولگری کانادا در کشور خود اقدام کنید. برای این کار، باید مستندات مورد نیاز را تهیه کنید. مستندات معمولاً شامل موارد زیر می‌شوند:

  • فرم مهاجرتی دولتی (درخواست مجوز موقت مطالعاتی).
  • نمونه‌هایی از مدارک تحصیلی شما، مانند مدرک کارشناسی یا مدرک معادل.
  • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی (معمولاً IELTS یا CELPIP برای انگلیسی و TEF برای فرانسوی).
  • اثبات مالی به منظور نشان دادن توانایی مالی برای تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا.
  • گذرنامه با حداقل دو صفحه خالی.
  • تصاویر شناسنامه.
 5. مصاحبه: بعضی از متقاضیان باید به مصاحبه مصاحبه ویزا در سفارتخانه یا کنسولگری کانادا دعوت شوند. در این مصاحبه، شما باید جزئیات بیشتری در مورد مقصد تحصیلی خود و قصد تحصیل در کانادا ارائه دهید.

 6. دریافت ویزا: پس از تأیید موارد فوق و موفقیت در مصاحبه (اگر مورد نیاز باشد)، شما می‌توانید ویزای تحصیلی کانادا خود را دریافت کنید.

 7. سفر به کانادا: پس از دریافت ویزای تحصیلی، شما می‌توانید به کانادا سفر کرده و تحصیلات خود را آغاز کنید. در هنگام ورود به کانادا، مراکز مرزی و مهاجرتی به شما یک ویزای موقت مطالعاتی می‌دهند.

برای اطلاعات دقیقتر و به‌روزتر، به وب‌سایت رسمی دولت کانادا یا سفارتخانه کانادا در کشور شما مراجعه کنید، زیرا الزامات و فرآیند دریافت ویزا ممکن است تغییر کند.

انتشار: 31 شهریور 1402 بروزرسانی: 31 شهریور 1402 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 12181

به "آشنایی با نحوه تحصیل در کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با نحوه تحصیل در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید