آشنایی با موزه های مسقط در عمان

به گزارش مجله سرگرمی، اگر می خواهید از تاریخ و فرهنگ کشور عمان اطلاعات بیشتری کسب کنید، بهترین گزینه، بازدید از موزه های شهر مسقط است که از موزه های جنگی گرفته تا خانه های قدیمی را دربرمی گیرد.

آشنایی با موزه های مسقط در عمان

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

کشور سلطان نشین عمان، یکی از قدیمی ترین کشورهای دنیا به حساب می آید. بر خلاف خیلی از کشورهای همسایه اش، عمان کشوری با صفا و بی دغدغه است که بناهای تاریخی زیادی دارد. در پایتخت این کشور، یعنی شهر مسقط، گنجینه ای از موزه های با ارزشی را می توانید پیدا کنید که به خوبی، تاریخ و فرهنگ غنی این کشور را به نمایش می گذارند. پیشنهاد می کنیم نگاهی به لیست معروف ترین موزه های مسقط بیندازید تا با گذشته مردمانش بیشتر آشنا شوید.

1. موزه ملی عمان

موزه ملی عمان (The National Museum Oman)، در سال 2013 ساخته شد و یکی از موزه های جدید این کشور به شمار می رود. هدف از تأسیس موزه این بود که میراث فرهنگی کشور عمان، از دوره ی ماقبل تاریخ تا معاصر را به نمایش بگذارند. همچنین می خواستند از این طریق، علاوه بر آموزش دادن مردم خودشان، همه ی مردم در سراسر دنیا را نیز نسبت به نقش عمان در تاریخ مطلع نمایند. این موزه، 10 گالری و یک سالن نمایش دارد که به تازگی، چند سکه طلا و وسایلی را در معرض عموم گذاشته است که آن ها را از داخل یک کشتی غرق شده متعلق به قرن شانزدهمی پیدا نموده بودند.

2. بیت الزیبر

بیت الزیبر (Bait Al Zubair)، توسط خانواده زیبر ساخته شده که یکی از قدیمی ترین خانواده های سلطنتی عمان هستند. بنابراین این موزه، یک موزه شخصی به شمار می رود. در بیت الزبیر، از زیباترین مصنوعات و آثار هنری عمانی نگهداری می شود. علاوه بر آن، برخی از رویدادها و هماوری ها را نیز در این ساختمان برگزار می نمایند. این مجموعه، شامل قسمت های مختلفی از جمله یک کافه، مغازه سوغات فروشی و یک باغ است که در ساختش از سبک عربی استفاده نموده اند.

3. موزه هنر مدرن قلیا

به احتمال زیاد این موزه، توجه دوستداران مد و هنر را به سمت خودش جلب خواهد بود. موزه هنر مدرن قلیا (Ghalyas Museum of Modern Art)، انواع خانه های محلی از سال 1950 تا 1975 را به نمایش می گذارد که نشان دهنده آداب و رسوم و سنت های مردم آن است. در واقع بعد از بازدید از اتاق های مختلف آن، از جمله آشپزخانه، اتاق عروسی، اتاق زمستانی و غیره، اطلاعات زیادی درمورد نحوه زندگی مردم عمان در گذشته به دست می آورید. علاوه بر آن، چندین نمایشگاه مد و هنر و یک مغازه برای خریدن سوغاتی نیز در این ساختمان وجود دارد.

4. موزه دروازه مسقط

هنگامی که بازدیدنمایندگان از پله های موزه دروازه مسقط (Muscat Gate Museum) بالا می روند، در همان حین می توانند چشم انداز دیدنی شهر را نیز تماشا نمایند. این موزه، تاریخ و معماری بی همتای کشور عمان را به نمایش می گذارد، اما بیشتر روی مسقط تمرکز دارد. همچنین می توانید درمورد سیستم آبیاری معروف افلاج نیز اطلاعاتی را به دست بیاورید.

5. موزه نیروهای مسلح سلطان

موزه نیروهای مسلح سلطان (Sultans Armed Forces Museum)، تاریخ نظامی کشور عمان را به زیبایی به نمایش می گذارد که از دوره قبل از اسلام تا رنسانس را دربرمی گیرد. بازدیدنمایندگان می توانند درمورد پیروزی ها، شکست ها، روابط بین الملل و هر اتفاق دیگری که ارتش عمان در آن شرکت داشته، اطلاعات کسب نمایند و کنار تجهیزات نظامی قدیمی این کشور، عکس بگیرند.

6. موزه تاریخ طبیعی

برای دوستداران علم و جغرافی، موزه تاریخ طبیعی (Natural History Museum) مکان جالبی خواهد بود. در این موزه، از آثار اولین نشانه های حیات در این منطقه، نگهداری می شود؛ از استخوان نهنگ ها گرفته تا فسیل های کمیابی که قدمتشان به 260 میلیون سال پیش برمی شود. همچنین، دندان یک نوعِ خاص از میمون ها نیز در این موزه قرار گرفته است که ظاهراً دیگر نشانه ای از آن ها در این منطقه دیده نمی شود.

7. موزه عمان و فرانسه

موزه عمان و فرانسه (Omani French Museum)، یکی از قدیمی ترین ساختمان های این شهر به حساب می آید. سلطان قبلی کشور عمان، این ساختمان را به کنسول فرانسه در سال 1896 هدیه داده بود. امروزه، مدل های مختلفی از کشتی های عمانی و فرانسوی را داخل اتاق های این موزه قرار داده اند و لباس های سنتی، نقاشی و آثار قدیمی دیگری را نیز به نمایش گذاشته اند. نکته ای که باعث منحصر به فرد شدن این موزه می شود، انعکاس ارتباط فرهنگی میان دو کشور فرانسه و عمان است.

8. موزه بچه ها

موزه بچه ها (Childrens Museum)، بیشتر برای خانواده هایی مناسب است که همراه با فرزندان نوجوانشان به عمان سفر نموده اند. این موزه، علم و تکنولوژی را به زیبایی با هم ترکیب نموده و آن ها را به صورت انیمیشن، به نمایش گذاشته است. این موزه، داخل دو گنبد منطقه الکروم قرار گرفته است و تجربه جالبی را برای بچه ها رقم خواهد زد.

انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 13 شهریور 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 52260

به "آشنایی با موزه های مسقط در عمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با موزه های مسقط در عمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید