برانکو: اگر وزیر پرسپولیسی است باید به آن افتخار کند، مربیان کروات پیروز تر بودند یا پرتغالی ها؟!

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرگزاری فارس، تیم فوتبال پرسپولیس برای سومین فصل متوالی پیروز شد قهرمان لیگ برتر فوتبال کشورمان گردد و این در حالی است که شاگردان برانکو روز چهارشنبه در نیمه نهایی جام حذفی به مصاف سپاهان در اصفهان خواهند رفت و سرخ پوشان این شانس را دارند تا با فزونی در این بازی بتوانند شانس زیادی برای کسب قهرمانی جام حذفی داشته باشند تا بعد از حدود 20 سال یک بار دیگر تاریخ برای باشگاه پرسپولیس تکرار گردد و آنها بتوانند دوگانه قهرمانی در لیگ و حذفی را به دست بیاورند.

برانکو: اگر وزیر پرسپولیسی است باید به آن افتخار کند، مربیان کروات پیروز تر بودند یا پرتغالی ها؟!

برانکو ایوانکوویچ سرمربی پیروز تیم فوتبال پرسپولیس در همین رابطه برای دومین بار با حضور در خبرگزاری فارس، ضمن دیدار با خبرنگاران گروه های مختلف این خبرگزاری در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس درباره وضعیت این تیم در آستانه بازی با سپاهان، ماندن در پرسپولیس برای فصل آینده، حضور ویلموتس در تیم ملی ایران، قهرمانی های مربیان کروات در سراسر جهان، اختلاف با سیدجلال حسینی و موارد دیگر گفت وگو کرد. بخشی از صحبت های مهم برانکو را در زیر می خوانید:

* این فصلی که پشت سر گذاشتیم سخت ترین و در عین حال شیرین ترین فصل ما بود

* کِشتی پرسپولیس موقعیت بدی داشت اما ما آن را ترک نکردیم

* پرسپولیس سال جاری با قاطعیت قهرمان شد

* هیچ تیمی تا حالا نتوانسته پیروزیت هایی که ما به دست آوردیم را به دست بیاورد

* استقلالی ها در سوپرجام شرکت نکردند و نمی دانم چرا به CAS شکایت کردند؟

* به خاطر عملکرد ما طبیعی است که هر روز پیشنهادهایی برای من برسد

* پیشنهادهایی دارم اما به آنها فکر نمی کنم

* یک سال دیگر با پرسپولیس قرارداد دارم اما هر روز امکان دارد اتفاق جدیدی رخ بدهد

* مسائل اقتصادی هست و باید حل گردد

* اگر من جای وزیر ورزش بودم به مجلس می رفتم و همه چیز را شفاف می گفتم

* اگر وزیر ورزش هوادار پرسپولیس است این افتخاری برای او به حساب می آید

* اطلاع دارم که بخش زیادی از نمایندگان مجلس هوادار استقلال هستند

* دوست دارم یک نفر نه با حرف بلکه با سند و مدرک ثابت کند که به ما یاری شده است

* استقلالی ها باید از ما ناراحت باشند و این کاملاً طبیعی است

* برای بازی با سپاهان از همین حالا خیلی هیجان دارم

* می دانم خیلی ها کوشش می نمایند تا ما را به هم بریزند و این را به بازیکنانم هم گفته ام

* نمی دانم چه کسانی اخبار دروغ از پرسپولیس به رسانه ها می دهند

* هرگز درباره سرمربی گری تیم ملی ایران با کسی حرف نزدم

* من با تیم ملی ایران بهترین نتایج تاریخ کشور را گرفتم

* شاید بعضی ها در درون باشگاه برای خودشان لیست ورود و خروج تهیه نموده باشند!

* هر بازیکنی که فکر می نماید می تواند شرایط بهتری نسبت به پرسپولیس داشته باشد مخالفتی با جدایی اش نخواهیم داشت

* به من بگویید که در فوتبال ایران مربیان کروات پیروز تر بودند یا پرتغالی ها؟

* کی روش 7 سال در ایران بود و شما نتایج و پیروزیت هایش را بشمارید

* وقتی گفتم با پرسپولیس قهرمان می شویم خبرنگاران به من خندیدند

* خوشحالم که باعث بیشتر شدن هواداران پرسپولیس شدیم

* بهترین دوران کاری من در ایران رقم خورد

مشروح گفت وگوی برانکو ایوانکوویچ با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس را در زیر می خوانید:

فارس: در آستانه بازی با سپاهان قرار داریم و می خواهیم در ابتدای این مصاحبه شما از فصلی که با پرسپولیس پشت سر گذاشتید و به پیروزیت رسیدید صحبت کنید.

بله، فصل بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم، فکر می کنم این فصل سخت ترین فصلی بود که ما پشت سر گذاشتیم اما در نهایت پیروز ترین فصل در تاریخ پرسپولیس را رقم زدیم. تنها تیمی هستیم که در این سه سال اخیر بیشترین درگیری کاری را داشتیم ما تحت فشار زیادی از نظر فیزیکی و ذهنی قرار داشتیم به خصوص اینکه از نظر تقویمی سال گذشته واقعاً سال سختی برای ما به حساب می آمد چون به وسیله فیفا محروم بودیم و نمی توانستیم بازیکن بگیریم این در حالی است که چند بازیکن هم از ما جدا شدند. ما وحید امیری، صادق محرمی، فرشاد احمدزاده و ... را از دست دادیم و این در حالی است که هیچ بازیکنی هم جای آنها جذب نکردیم به همین دلیل وضعیت ما خیلی سخت بود. با این همه و با وجود همه مسائل من و کادر فنی ام تصمیم گرفتیم در پرسپولیس بمانیم و کشتی که موقعیت بدی داشت اما همه ما سوار بر آن بودیم را ترک نکردیم. در کنار همه سختی هایی که وجود داشت به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیدیم و کاپ سوپرجام را هم جذب کردیم. السد قطر و الدحیل را در لیگ آسیا شکست دادیم آن هم السدی که از تیم ملی قطر قوی تر بود. در نظر بگیرید که تیم ملی قطر با قاطعیت قهرمان آسیا شد و تیم قدرتمندی داشت. در نیم فصل دوم سال جاری پیروز شدیم چند بازیکن جذب کنیم و به هر حال زمانی احتیاج بود تا این بازیکنان در پرسپولیس بازی نمایند و با فلسفه ما آشنا شوند. فشاری که در یک تیم بزرگ وجود دارد را این بازیکنان حس کردند. در کنار همه مسائلی که داشتیم یک مشکل مضاعف هم به وجود آمد و آن اینکه حسین ماهینی، محسن ربیع خواه و محمد انصاری مصدوم شدند و این در حالی است که این سه بازیکن از بازیکنان اصلی ما بودند. در نیم فصل دوم ما 4 بازیکن جدید داشتیم که در ترکیب اصلی به میدان می رفتند. مهدی شیری از پیکان آمد، محمد نادری از بلژیک آمد و این در حالی است که او 6 ماه در این تیم بازی ننموده بود، مهدی ترابی مستقیماً از تیم ملی به ما اضافه شد، بودیمیر که مصدوم است و سروش رفیعی هم از فولاد خوزستان به ما اضافه شد و اینکه او هم حدود 6 ماهی بازی ننموده بود. مهدی شریفی هم حدود 6 ماه بازی ننموده بود اما به جمع ما اضافه شد و به هر حال ما احتیاج به زمان داشتیم تا این بازیکنان با هم هماهنگ شوند.

فارس: به روندی که طی شد و در نهایت قهرمان شدید چه نمره ای می دهید؟

من به عملکرد بازیکنانم خیلی افتخار می کنم واقعاً برای همه پیروزیت هایی که به دست آوردیم بازیکنانم از همه بیشتر لیاقت داشتند و ما با اطمینان به قهرمانی رسیدیم. بخش اعظمی از لیگ برتر را ما در صدر جدول بودیم و بیش از 60 امتیاز کسب کردیم. همواره در لیگ ایران کسب 58 یا 59 امتیاز برای قهرمانی کافی بود اما ما در این سه فصل اخیر که قهرمان شدیم بیش از 190 امتیاز کسب کردیم و فقط یک شکست مقابل فولاد خوزستان داشتیم و این در حالی است که واقعاً آن باخت حق ما نبود. همه بازی های بزرگ و دربی ها را نباختیم. ما استقلال را بردیم و با سپاهان و تراکتورسازی هم مساوی کردیم. پدیده را دو بار در لیگ و یک بار در جام حذفی شکست دادیم و این در حالی است که همین رقبا در بازی هایی که با هم داشتند شکست خوردند. استقلال به تراکتورسازی و پدیده باخت، سپاهان به تراکتور و استقلال باخت، تراکتورسازی به استقلال باخت و نتایج دیگری هم به دست آمد اما به هر حال ما با قاطعیت به قهرمانی رسیدیم.

فارس: شما یک چالش بزرگ به نام جام حذفی در پیش دارید. فکر می کنید بتوانید در قهرمانی دبل نموده و دومین قهرمانی را به هواداران پرسپولیس هدیه کنید؟

نمی دانم چرا می گویید در قهرمانی دبل می کنید چرا که ما به دنبال سومین قهرمانی هستیم! ما اگر در جام حذفی قهرمان شویم که البته به آن خوش بین هستم سومین جام ما خواهد بود چرا که ما سوپرکاپ را هم بردیم و قهرمان لیگ برتر هم شدیم و با قهرمانی در جام حذفی این سومین قهرمانی ما رد این فصل خواهد بود. هیچ تیمی تا به حال نتوانسته این طور پیروزیت به دست بیاورد. حتی در آسیا هم هیچ تیمی نتوانسته چنین پیروزیتی به دست بیاورد که در یک سال بتواند این همه قهرمانی بیاورد.

فارس: درست است که قهرمان سوپرکاپ شدید اما استقلالی ها این قهرمانی را قبول ندارند.

خب شما به من بگویید که الان جام سوپرکاپ در دست کیست؟ دست پرسپولیس است!

فارس: استقلالی ها بابت همین سوپرکاپ به CAS هم شکایت کردند.

من نمی دانم چرا استقلالی ها به CAS شکایت کردند؟ چه تیمی نخواست در سوپرجام به میدان برود؟ ما کاملاً برای این بازی آماده بودیم و همه چیز را برای این بازی هماهنگ کردیم اما اینکه استقلال چرا نخواست در سوپرجام به میدان برود مهم نیست که من به آن ورود کنم.

فارس: اما باشگاه استقلال مدعی شد که سازمان لیگ برای برگزاری سوپرجام با این باشگاه همکاری ننموده است.

سازمان لیگ برای برگزاری این بازی تاریخی مشخص نموده بود و همواره تاریخ برگزاری سوپرجام یک هفته قبل از آغاز لیگ برتر است. ما همین الان به کانادا دعوت شدیم تا اردویی در این کشور برگزار کنیم اما به گونه ای برنامه ریزی کردیم که یک هفته قبل از آغاز لیگ در تهران باشیم تا اگر لازم بود که در سوپرجام بازی کنیم مسئله ای برای انجام بازی نداشته باشیم. بعد از تاریخی که سازمان لیگ برای سوپرجام خاطرنشان کرد دیگر فرصتی نبود که این بازی برگزار گردد چون تیم ملی ایران برای جام ملت های آسیا اردو داشت. حتی اگر یادتان بیاید ما مجبور شدیم که در جام حذفی و لیگ در بعضی از بازی ها بدون ملی پوشان مان بازی کنیم و ما مجبور شدیم که در این شرایط به میدان برویم چون فرصتی وجود نداشت. در این شرایط بیشتر از همه ما ضرر کردیم چون کاملاً مشخص بود که تاریخ سوپرجام چه زمانی است. طبیعی است که ما قهرمان سوپرجام هستیم و اینکه آنها نخواستند در این بازی به میدان بروند یک بحث جداست.

فارس: هواداران پرسپولیس نگران آینده کاری شما در پرسپولیس را دارند و اینکه شما در این تیم می مانید یا می روید موضوعی است که آنها را نگران نموده است. در صحبت های الان شما اما به نظر می رسد که می خواهید در پرسپولیس بمانید چرا که صحبت از برنامه ریزی برای فصل آینده لیگ برتر دارید و این نشان دهنده این است که شما می خواهید در پرسپولیس بمانید. درست است؟!

ما نتایج خیلی خوبی در این سال ها کسب کردیم و همه دیدند که چند بازیکن ما در این چند سال از پرسپولیس جدا شدند چرا که به خاطر عملکرد خوبشان از باشگاه های دیگر پیشنهاد دریافت کردند. همین حالا هم بازیکنان ما پیشنهادهای خوبی از تیم های خارجی دارند و در این شرایط طبیعی است که هر روز هم پیشنهاداتی می آید اما من با هیچ تیمی مذاکره نکردم و قصد مذاکره هم ندارم چرا که یک سال دیگر با پرسپولیس قرارداد دارم اما به بازیکنانم اجازه دادم که هر بازیکنی اگر پیشنهاد درست و حسابی دارد می تواند مذاکره کند چون نمی خواهم جلوی پیشرفت بازیکنانم را بگیرم. آنها به دنبال بهبود شرایط زندگی شان هستند اما باشگاه هم باید منافع خودش را تأمین کند.

فارس: در اخبار می شنویم که شما با پیشنهادهای خوبی از کشور امارات، چین و ... روبه رو شدید. آیا مذاکره ای هم تا به حال اجرا شده است؟

من این مسائل را نمی دانم اما من از مصر، امارات و ... پیشنهاداتی دارم اما به این پیشنهادها فکر نکردم و فکر هم نمی کنم اما به هر حال ما فوتبالیست هستیم و هر روز امکان دارد اتفاق تازه ای رخ بدهد.

فارس: این احتمال وجود دارد که به دلیل مسائل و نوسانات ارزی و بانکی که باشگاه ها با آن گرفتار شدند شما قید کار کردن در فوتبال ایران را بزنید؟

این سؤالات نسبی است و نمی گردد به آن پاسخ کامل و درستی داد اما درباره این مسائل من خیلی با بازیکنان صحبت کردم و می دانیم که این مسائل وجود دارد. این مسائل باید حل گردد.

فارس: بعد از هجمه ای که در مورد پرسپولیس به راه افتاد و خیلی ها این تیم را تیم حکومتی و مورد حمایت اعلام می کردند حالا بعضی از نمایندگان مجلس به دلیل پیروزیت های پرسپولیس و ناکامی تیم های خودشان به دنبال استیضاح وزیر ورزش و جوانان هستند. این مسائل را شنیده اید و نظرتان درباره آن چیست؟

من اگر به جای وزیر ورزش و جوانان بودم به مجلس می رفتم و همه چیز را شفاف و باز نشان می دادم و همه چیز را با دلیل و مدرک به اثبات می رساندم که چقدر در این بین به ما یاری شد و چقدر به تیم های دیگر. آن موقع خیلی چیزها مشخص می گردد و همه می بینند که هیچ یاریی به ما نشده است. حالا اگر در این بین وزیر ورزش هوادار پرسپولیس است که این افتخاری برای او به حساب می آید اما من اطلاع دارم که نمایندگان زیادی در مجلس شورای اسلامی هستند که هوادار تیم استقلالند، خیلی از نمایندگان مجلس هوادار تراکتورسازی و یا سپاهان هستند. حتی بعضی از نمایندگان مجلس هوادار پدیده مشهد هستند. این یک مسأله است اما مسأله دیگر این است که با دلیل و مدرک به ما بگویند که چه وزیر و چه افراد دیگر چه یاریی به ما کردند؟ از نظر اقتصادی هیچ ارگانی به ما یاری نکرد چرا که همواره مشکل اقتصادی داریم، ما تنها باشگاهی هستیم که در فیفادی هم در جام حذفی و هم در لیگ برتر بدون ملی پوشان فوتبال بازی کردیم. قبل از فینال آسیا آیا بازی ما را در لیگ عقب انداختند؟ ما 5 روز قبل از بازی فینال در ژاپن با سایپا بازی کردیم. بعد از آن 12 ساعت روی هوا بودیم تا به ژاپن برسیم و اختلاف ساعت تأثیر خودش را روی تیم ما گذاشت. وقتی به ایران برگشتیم یک هفته بعد دوباره با تیم ژاپنی بازی کردیم. هر 4 روز یک بازی انجام دادیم و دوست دارم بگویم که چه یاریی به ما شده است؟ درباره داوران هم باید بگویم که طبق بررسی کارشناسان داوری که در تلویزیون انجام شد این نتیجه به دست آمد که بیشترین ضرر از داوری ها نصیب پرسپولیس شده است. همین بازی با ماشین سازی در تهران سه پنالتی ما مقابل ماشین سازی گرفته نشد و این در حالی است که این بازی می توانست قهرمان لیگ را مشخص کند. دوست دارم یک نفر نه با حرف بلکه با سند و مدرک ثابت کند که به ما یاری شده است. داوران حتی یک اوت هم به ما هدیه نکردند و وزارت ورزش هم یاریی به ما ننموده است. سازمان لیگ هم بین همه تیم ها سخت ترین برنامه را برای ما برنامه ریزی کرد و تنها چیزی که به ما یاری می نماید خود ما هستیم که تمرینات فراوان انجام می دهیم و تنها حامی ما هواداران ما هستند که در همه بازی ها از ما حمایت کردند.

فارس: با همه صحبت هایی که شما کردید اما هجمه بسیار زیادی از سوی استقلال، سپاهان و تراکتورسازی علیه پرسپولیس به وجود آمده و شاید تا به حال سابقه نداشته باشد که پرسپولیس بین سایر تیم های دیگر اینقدر منفور شده باشد.

این مسأله بسیار طبیعی است چرا که هواداران استقلال باید حامی تیم خودشان باشند، هواداران سپاهان باید از تیم خودشان حمایت نمایند و هواداران تراکتورسازی هم باید به تیم خود فکر نمایند اما ما همواره درست بازی می کنیم. آیا ما از داوری گله ای کردیم؟ مقابل سپاهان که مساوی بودیم برای ما یک پنالتی واضح را نگرفتند اما این وسط مشکل کجاست؟ ما استقلال را با لیاقت و استحقاق زیاد شکست دادیم. استقلال مقابل ما خیلی خوب بازی کرد اما فوتبال است و آنها باختند اما اینکه از پیروزیت ما ناراحت می شوند یک مسأله طبیعی است و باید هم ناراحت شوند اما من موضوع منفی در این زمینه نمی بینم. هواداران استقلال حامی تیم خودشان هستند و من هم به آنها حق می دهم. الان هم خیلی خوشحالم که در نیمه نهایی جام حذفی هستیم و از این بازی با سپاهان بسیار استقبال می کنم چرا که شور و هیجانی زیادی در این بازی وجود خواهد داشت و برای این شور و هیجان ما کار و کوشش می کنیم. فوتبال به خاطر هواداران انجام می گردد و از همین حالا برای بازی با سپاهان خیلی هیجان دارم و این بازی می تواند بهترین حُسن ختام فوتبال ایران باشد چرا که تیم های اول و دوم ایران در این مرحله با هم بازی می نمایند.

فارس: در روزهای اخیر شایعه اختلاف شما و سیدجلال حسینی در بعضی از رسانه ها مطرح شده است. خود شما در این باره صحبت کنید و اینکه اصل ماجرا چیست؟

بله من دیروز هم در همین مورد با بچه های تیم صحبت کردم که چنین شایعه ای را من هم شنیده ام اما به بازیکنانم خیلی روشن گفتم که خیلی ها کوشش می نمایند تا ما را به هم بریزند. دو روز قبل وقتی این خبر را شنیدم با سیدجلال حسینی به مرکز ورزشی که او می خواهد دایر کند رفتیم و از آن مجموعه ورزشی بازدید کردیم. شما خبرنگاران هر روز در تمرینات ما هستید و تمرینات ما باز است و در این شرایط ما چیزی برای پنهان کردن نداریم اما چنین شایعاتی پخش می گردد اما چه کسی این اخبار را به رسانه ها می دهد را نمی دانم. برای من مهمترین مسأله بازیکنان هستند و آنها می دانند که در تمرین چه اتفاقاتی رخ می دهد .

فارس: شایعات از به راه افتادن یک جریان خزنده و به نوعی باندبازی در پرسپولیس خبر می دهد و شاید چنین اخبار کذبی به وسیله همین راه به بیرون انتقال پیدا می نماید.

احتمال هر چیزی است اما واقعیت این است که سیدجلال کاپیتان تیم است و بازیکن بسیار مهمی برای ما به حساب می آید. او در این سه سال اخیر عالی بوده اما نمی دانم اگر به قول شما این اخبار از داخل تیم بیرون می آید دلیلش چیست و چرا باید این اتفاق رخ بدهد. بازیکنان می دانند که در تیم چه می گذرد اما به نظر من فقط از بیرون می تواند چنین شایعاتی ساخته گردد چون در داخل تیم همه بچه ها با هم هستند و از اتفاقاتی که رخ می دهد باخبرند.

فارس: در روزهای اخیر مارک ویلموتس به عنوان سرمربی تیم ملی کشورمان معرفی گردید. شما چقدر از او شناخت دارید و فکر می کنید فلسفه کاری او می تواند به فوتبال ایران یاری کند؟

در همین ابتدا بگویم که در مورد سرمربی گری تیم ملی ایران هرگز با کسی صحبت نکردم. بعداً نگویند که من مذاکره ای انجام دادم و نه کسی از من در این باره سؤالی پرسید و نه من صحبتی با کسی انجام دادم. موضوع دیگر این است از زمانی که ویلموتس فوتبال بازی می کرد او را می شناسم او بازیکن خیلی خوبی بود و سرمربی تیم ملی بلژیک هم شد البته به عنوان یک مربی تجربه زیادی ندارد اما برای او بهترین آرزوها را دارم چرا که آرزوی من پیروزیت تیم ملی ایران و او در تیم ایران است. نه تنها من بلکه همه اعضای پرسپولیس خواستار پیروزیت تیم ملی هستند همان طور که همواره پشتیبان تیم ملی بودیم و کماکان پشتیبان آن خواهیم بود چون هر پیروزیت تیم ملی پیروزیت ما هم است. امیدوارم ویلموتس در تیم ایران پیروز باشد اما از الان خیلی کار سختی است که بخواهم پیش بینی کنم. ویلموتس یک تجربه غنی از دوران بازی کردن دارد و با مربیان مطرح و زیادی کار نموده و امیدوارم که خیلی زود بتواند با فرهنگ و سنت بازیکنان ایران آشنا گردد و با آن کنار بیاید.

فارس: وقتی که ویلموتس به عنوان سرمربی تیم ایران معرفی گردید بعضی از منتقدان شما بیان کردند که برانکو نتوانست سرمربی تیم ایران گردد! این یعنی اینکه شما می خواستید سرمربی تیم ملی ایران شوید اما نتوانستید!

من نمی دانم چه جوابی به این حرف بدهم اما من با پرسپولیس قرارداد امضا کردم و این در حالی است که پیش از آغاز جام جهانی این قرارداد تمدید شد. قرارداد من دو ساله تمدید شد و این در حالی است که قرارداد کی روش هم با تیم ملی ایران تمام می گردد. حالا شاید در این بین بعضی ها هوادار من بودند و شاید عده ای هم مخالف من بودند اما من خودم را درگیر این مسائل نکردم. من سرمربی تیم ملی بوده ام و خیلی هم به آن دورانی که داشتم افتخار می کنم. من در تیم ملی ایران بهترین نتایج تاریخ را گرفتم. الان علاقه مند هستم در باشگاه کارم را دنبال کنم. من با تیم ایران در بازی های بوسان قهرمان آسیا شدم، در جام ملت های آسیا در چین با ناداوری به مقام سوم رسیدیم و صعود مستقیم به عنوان تیم اول به جام جهانی 2006 داشتیم آن هم در حالی که رقابت بسیار سختی در گروه ما بود برای همین به نتایجی که با تیم ایران گرفتم افتخار می کنم و حالا نمی خواهم به قهرمانی در رقابت های غرب آسیا اشاره کنم.

فارس: با توجه پیروزیت هایی که در سال های اخیر به دست آوردید و به دلیل محبوبیت زیادی که دارید آیا نگاهی به نیمکت تیم ملی دارید و می خواهید که آن را باز هم تجربه کنید؟

واقعیت این است که تیم ملی ایران در حال حاضر یک نسل فوق العاده دارد چرا که در این تیم بازیکنان آینده داری حضور دارد که باید در جام ملت های آسیا نتایج بهتری می گرفت چون این پتانسیل را دارد. این نسل بازیکنان فعلی ایران خیلی بااستعداد هستند. به این مسائل وقتی که زمانش برسد فکر می کنم و الان به این چیزها فکر نمی کنم.

فارس: به پرسپولیس برگردیم؛ می دانیم که لیست ورود و خروج بازیکنان تان را به باشگاه ندادید اما بگویید که چند درصد در پرسپولیس فصل آینده تغییر و تحول می گردد و آیا در کادر فنی پرسپولیس هم شاهد تغییراتی خواهیم بود؟

درباره بازیکنان باید بگویم که شاید بعضی ها درون باشگاه برای خودشان لیست ورود و خروج تهیه نموده باشند اما من به مسئولان باشگاه گفتم که در حال حاضر احتیاج به جذب بازیکنی نداریم چرا که محمد انصاری و حسین ماهینی به پرسپولیس برمی گردند و تنها بازیکنی که قرارداد ندارد شایان مصلح است. امیدوارم باشگاه قرارداد او را تمدید کند. وضعیت قرارداد بشار هم به گونه ای است که قراردادش تمام شده و امیدوارم که باشگاه با او به توافق برسد چرا که بشار در نیم فصل اول بهترین بازیکن ما بود. نادری هم قرضی به ما اضافه شده و باید دید آیا باشگاه بلژیکی به او احتیاج خواهد داشت یا اینکه می توانیم باز هم با او همکاری مان را ادامه دهیم. احتمال جدایی از پرسپولیس توسط مهدی ترابی و محمد انصاری وجود دارد و فکر می کنم در مورد بقیه اتفاق خاصی رخ ندهد. در حال حاضر تیم ما برای فصل آینده بسته شده اما لیست ما بستگی به این دارد که چه بازیکنانی از ما جدا می شوند. چرا که به هر حال بعضی از بازیکنان مثل علیرضا بیرانوند، علی علیپور، شجاع خلیل زاده و ... پیشنهادهایی دارند و به همین دلیل جذب بازیکن جدید به پرسپولیس منوط به این است که کدام بازیکنان از تیم جدا می شوند. ما هم تاریخی مشخص می کنیم تا بازیکنان تا آن تاریخ وضعیتشان را مشخص نمایند.

فارس: در کادر فنی پرسپولیس چطور؟ آیا کسی کم یا اضافه به کادر فنی می گردد؟

نه احتیاجی نیست کسی به کادر فنی پرسپولیس اضافه گردد.

فارس: شایعاتی درباره برگشتن بازیکنان جدا شده از پرسپولیس به این تیم وجود دارد. شما اجازه بازگشت به این بازیکنان می دهید؟

این بازیکنان همگی بازیکنان خوبی هستند اما من هم خیلی خوشحالم که پرسپولیس یکی از گزینه هایی است که این بازیکنان دوست دارند به آن برگردند. این مسأله نشان می دهد که پرسپولیس یک گزینه برای آنها برای بازگشت است و این موضوع نشان دهنده این است که آنها از وضعیتی که در پرسپولیس داشتند راضی بودند. آنها قدردان پرسپولیس هستند و می خواهند در این تیم پیشرفت نمایند. من از همین جا می گویم که از بازیکنانی که از ما جدا شدند ناراحتی ندارم چرا که آنها بازیکن حرفه ای هستند و از این راه زندگی خود را می گردانند. درباره بازیکنان فعلی هم گفتم که هر بازیکنی فکر می نماید می تواند شرایط بهتری به دست بیاورد مخالفتی با جدایی اش نخواهیم داشت اما باشگاه هم باید منافعش تأمین گردد و باید در نظر گرفته گردد که چه مبلغی به باشگاه داده خواهد شد چون بازیکنان همگی قرارداد دارند.

فارس: نمی خواهیم به بحث قدیمی و کهنه شما با کارلوس کی روش ورود کنیم اما همان زمان بحثی بین شما دو نفر به وجود آمد و آن این بود که مربیان پرتغالی پیروز تر هستند یا مربی کروات؟ حالا می بینیم که وینگو بگوویچ در لیگ دسته اول و برانکو ایوانکوویچ در لیگ برتر تیم های خود را قهرمان می نمایند و حتی در بوندسلیگا نیکو کواچ با بایرن مونیخ قهرمان می گردد و این نشان دهنده پیروزیت مربیان کروات است.

خیلی خوشحالم کردید که این سؤال را پرسیدید. کرواسی کشور کوچکی است اما در ورزش پیروزیت های بزرگی به دست آورده است. ما در ورزش سنت خیلی خوبی داریم. ما در کرواسی جزئی از کشور یوگسلاوی سابق بودیم و نه از نظر سیاسی و نه جغرافیایی به اروپای شرقی و حتی اروپای غربی هم تعلق نداشتیم، ما در اروپای مرکزی محسوب می شویم. من در لیگ یوگسلاوی سابق بازی می کردم که جزو 5 تیم برتر اروپایی بود. فوتبال حرفه ای در یوگسلاوی از 60 سال قبل آغاز شد. سابقه فوتبال و مربی گری حرفه ای در یوگسلاوی هم از حدود 60 سال قبل آغاز شد. کرواسی هم تعداد زیادی فوتبالیست در همان یوگسلاوی سابق به فوتبال معرفی نموده است به طوری که چایکوفسکی را می توان بنیانگذار بایرن مونیخ بیان کرد. زبتس هم هامبورگ را پایه گذاری کرد. فوتبال آلمان را یوگسلاوها رشد دادند. میلانیچ در رئال مادرید کار می کرد، ایویچ در آژاکس، اتلتیکومادرید، اندرلخت، پاری سن ژرمن و گالاتاسرای حضور داشت و ... همگی تأثیرگذار بودند. مهمترین پیروزیت های فوتبالی در ایران هم با مربیان یوگسلاو و کروات به دست آمد. شاید من اشتباه کنم اما از مرحوم رایکوف بگیرید تا استانکو، ایویچ، بلاژوویچ، فرانچیچ، خودم، بگوویچ، بوناچیچ و ... همگی در ایران پیروز بودند. حالا شما مربی خارجی و حتی پرتغالی به من معرفی کنید که این همه پیروزیت داشته باشد. دو سال قبل دالیچ قهرمان امارات بود، قهرمان ایران من بودم، قهرمان کویت استانکوویچ بود، فقط در عربستان هیچ مربی کروات حضور نداشت و قهرمان نشد. لکو در بلژیک قهرمان شد، یک مربی کروات در مولداوی به قهرمانی رسید و ... و می توانید با یک جستجوی ساده در اینترنت به همه این مسائل برسید.

فارس: پس با این حساب شما از کی روش پیروز تر بودید.

پیروزیت های من و او را بشمارید؛ ببینید آیا من پیروز تر بودم یا او؟ کی روش 7 سال در ایران بود و نتایج او را بشمارید. او در پرتغال سرمربی بود در حالی که بازیکنانی مثل رونالدو، فیگو و .. در آن بازی حضور داشتند اما او هیچ پیروزیتی نداشت، با تیم ملی ایران چه کار کرد؟

فارس: شما فکر می کنید کی روش در فوتبال ایران هیچ تأثیرگذاری نداشت؟

من دوست دارم شما بگویید که او چه پیروزیت هایی به دست آورد؟ او چند سمینار و کنگره با مربیان برگزار کرد؟ او چند بار دانش و تجربیاتش را به مربیان ایرانی منتقل کرد؟ او چقدر تجربیاتش را به فدراسیون فوتبال منتقل کرد؟ او در این 7 سال چند بازی های لیگ ایران را از نزدیک تماشا کرد؟ شما جواب این سؤال ها را به من بدهید.

فارس: شما اگر سال جاری قهرمان جام حذفی شوید تمام جام های ایران را به دست آوردید اما شاید حسرت قهرمان نشدن در آسیا با شما باشد. می دانیم که اهل قول دادن نیستید اما هدفی برای قهرمانی در آسیا دارید؟

قبل از هر چیزی می گویم که ما سال جاری از آسیا حذف شدیم و فقط به خاطر اشتباهات داوری این اتفاق رخ داد من اهل بهانه آوردن نیستم و احتیاجی هم به این مسأله ندارم اما داوران امتیازات را از ما گرفتند. در بازی فینال آسیا در بازی رفت داور کاملاً مقصر شکست ما بود چرا که در دقیقه 10 باید بازیکن کاشیما را اخراج می کرد و حتی گل اول آنها هم کاملاً آفساید بود. در دقیقه 94 هم به خاطر هیچ و پوچ سیامک نعمتی را اخراج کرد و این مسائل کافی است تا شما را فلج کند و زمین گیر شوید. من از روزی که به ایران آمدم همواره اهداف بلندی داشتم و اگر شما یادتان باشد در فصل اولی که اینجا بودم ما در 5 بازی یک امتیاز داشتیم و در انتهای جدول قرار گرفتیم. من در استادیوم درفشی فر یک کنفرانس خبری برگزار کردم و بعد از باخت به ذوب آهن رودرروی شما خبرنگاران نشستم. من آنجا گفتم که ما برای قهرمانی می جنگیم و همه خبرنگاران جلوی دهان خود را گرفتند تا من خنده آنها را نبینم چرا که ما در انتهای جدول بودیم و به این حرف من خندیدند. همه شما تیتر خبرهایتان را آماده می کردید تا چطور بتوانید من را برکنار کنید. درست است؟

فارس: اگر بخواهید به عنوان یک شخص سوم به پرسپولیسی که در این فصل قهرمان شد نگاه کنید چه اشکالاتی در کار این تیم می بینید؟

من هم موافقم که اشتباهاتی داشتیم چرا که هر سال نمی توانید بهترین باشید به خاطر اینکه نوساناتی در کار وجود دارد. همه می دانند که ما چه مسائلی داشتیم و من هم در ابتدای مصاحبه ام به شما گفتم. 4 الی 5 بازیکن جدید در ترکیب اصلی ما بازی می کردند و آسان نیست که شما در این شرایط بتوانید خیلی زود آنها را با هم هماهنگ کنید. سال جاری فشار زیادی روی بازیکنانم بود و آنها کوشش زیادی می کردند تا برنده شوند. سپاهان حدود 7 بازیکن جدید گرفت. کی روش، کیانی، ایران پوریان و ... بازیکنان جدید این تیم بودند. استقلال 20 بازیکن جدید گرفت، تراکتورسازی 8 بازیکن جدید گرفت که 3 نفر آنها کاپیتان های تیم ملی ایران بودند. طبیعی است که همه تیم ها تقویت شدند اما ما به خاطر محرومیت از جابجایی تقویت نشدیم. همه تیم ها کوشش کردند تا ما را شکست دهند و این مسأله در 4 بازی آخر به خوبی دیده می شد. ذوب آهن برای بازی با ما به نصف تیمش استراحت داد. استقلال به ما باخت و بعد از آن باخت های این تیم در لیگ آغاز شد. تراکتورسازی به سپیدرود در رشت باخت و بعد به پیکان هم باخت. سپاهان و پدیده هم شکست خوردند اما تنها تیمی که باثبات بود ما بودیم هر چند که قبول دارم می توانستیم از نظر فنی بهتر باشیم. هنوز هم جای پیشرفت داریم.

فارس: اتفاق جالبی در این سال ها اتفاق افتاده است و آن هم زیاد شدن هواداران پرسپولیس به خاطر نتایج این تیم است. در دهه 80 به دلیل پیروزیت های تیم استقلال هواداران این تیم بیشتر شدند و حتی بچه هایی که می خواستند یک تیم محبوب برای خود پیدا نمایند به استقلال گرایش پیدا می کردند اما حالا با پیروزیت های اخیر پرسپولیس که با حضور شما رقم خورده این اتفاق برعکس شده و هواداران پرسپولیس در حال بیشتر شدن هستند. خود شما تا به حال به این مسأله فکر نموده اید که باعث زیاد شدن پرسپولیسی ها شدید؟

من به این مسأله فکر نکردم اما واقعاً خوشحالم. خوشبختانه در سال های اخیر میانگین هواداران ما در هر بازی نزدیک 50 هزار نفر بود اما این وظیفه ما است و به خاطر همین کار می کنیم. ما وظیفه داریم جوانان را به سمت ورزش بیاوریم و آنها علاقه مند به فوتبال شوند. جوان ها باید به سمت ورزش بیایند نه اینکه در خیابان ها بیخود و بی جهت بگردند و با ورزش می توانید به سالم سازی جامعه یاری کنید و به خاطر همین مسأله خوشحالم چون این وظیفه ما است که جوانان را به سمت ورزش بکشانیم.

فارس: اگر شما بخواهید روزی کتابی درباره زندگی خودتان بنویسید این 4 سالی که در پرسپولیس بودید چه نقشی در کتاب شما خواهد داشت؟

همواره گفته ام که ایران کشور دوم من است و دورانی که در ایران هستم را هرگز فراموش نخواهم کرد. مردم ایران عشق عجیبی به من دارند و من هم باعث خوشحالی آنها شدم. یکی از فراموش نشدنی ترین دوران کارم در ایران است و شاید زیباترین دوران هم باشد. من به کشوری آمدم که جو فوتبالی فوق العاده ای دارد.

فارس: هواداران پرسپولیس را از هواداران تیم ملی بیشتر دوست دارید؟

هواداران تیم ملی صندلی ویژه ای برای من دارند چرا که همه هواداران فوتبال ایران بابت آن روزها از من قدردان هستند. هواداران ایرانی تیم ملی کشورشان را خیلی فوق العاده دوست دارند و هنوز من را که می بینند بابت کارهایی که در تیم ملی کردم قدردان هستند حتی در اهواز و اصفهان هم که من را می بینند از من تشکر می نمایند.

sharj10.ir: شارژ 10 | مجله گردشگری و مسافرتی

liso.ir: لیسو | وبلاگ دانشجویان رشته معماری

mnab.ir: مجله مدیریت ناب، مدرنترین روش ها و تکنیک ها در علم مدیریت جدید

منبع: انتخاب
انتشار: 7 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 58843

به "برانکو: اگر وزیر پرسپولیسی است باید به آن افتخار کند، مربیان کروات پیروز تر بودند یا پرتغالی ها؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برانکو: اگر وزیر پرسپولیسی است باید به آن افتخار کند، مربیان کروات پیروز تر بودند یا پرتغالی ها؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید