باقلا، عامل بیماری بدون علامتی به نام فاویسم

به گزارش مجله سرگرمی، با فرا رسیدن فصل برداشت و افزایش مصرف باقلا، بعضی از بیماری های آلرژیک مانند فاویسم افزایش می یابد.

باقلا، عامل بیماری بدون علامتی به نام فاویسم

فاویسم یا بیماری باقله ای، بیماری ارثی خونی است که در اثر نقص آنزیمی به نام G6PD ایجاد می گردد که مصرف یا بوییدن گل و گرده های باقلا می تواند منجر به تشدید کم خونی گردد و بیماری را تشدید کند.

افزایش آمار مراجعه بیماران فاویسمی

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم از افزایش آمار مراجعه بیماران فاویسمی به بیمارستان توحید جم اطلاع داد و اضافه کرد: در چند روز اخیر بار مراجعین بیماران فاویسمی افزایش داشته که به چند بیمار نیز خون تزریق شده است.

احمد قاسمی با اشاره به اینکه 24 تا 48 ساعت پس از خوردن مواد حاوی اکسیدان مانند باقلا، در بدن فرد واکنش رخ می دهد، اضافه کرد: با مصرف باقلا فرد به طور ناگهانی دچار تب خفیف، بی حالی، رنگ پریدگی، حالت تهوع و گاهی استفراغ، قرمز یا تیره رنگ شدن ادرار و گاهی درد شکم یا کمر می گردد.

وی اعلام نمود: این بیماران اگر به طور مناسب درمان نشوند، احتمال آسیب دیدن کلیه تا حد از بین رفتن کلیه ها و نیز کم خونی شدید و صدمات حاصل از آن وجود دارد.

از خوردن باقلا و حضور در مزارع آن اجتناب کنید

رئیس شبکه بهداشت و درمان جم با تاکید بر اینکه این بیماری درمان قطعی ندارد، گفت: در شرایطی که با بیماری کرونا و کمبود ذخیره خون روبرو هستیم، ضروری است افراد به خصوص بیماران فاویسمی از خوردن باقلا و حضور در مزارع فراوری آن و حتی مکانی که در آن باقلا پاک می گردد، اجتناب نمایند.

قاسمی با بیان اینکه بیماری فاویسم علائمی ندارد و تنها به وسیله آزمایش تشخیص داده می گردد، اضافه کرد: در صورت وجود یک فرد مبتلا به فاویسم در خانواده، آنالیز همه افراد خانواده و به ویژه دیگر فرزندان، اعم از پسر و دختر از نظر این بیماری ضروری است، همچنین توصیه می گردد سایر بستگان نزدیک نیز آنالیز شوند.

وی ادامه داد: در صورتی که فرد مبتلا به فاویسم باشد، هنگام مراجعه به پزشک و یا مراکز درمانی باید بیماری را به پزشک اعلام کند تا داروهای بی خطر تجویز گردد و استفاده از نفتالین و حشره کش در منزل پرهیز نموده و به یاد داشته باشند که فرد مبتلا به فاویسم نمی تواند خون خود را اهدا نمایند.

رئیس شبکه بهداشت جم خاطر نشان کرد: در حال حاضر در مراکز درمانی با دریافت خون از کف پای نوزاد در روز سه تا پنج بعد از تولد، وی را از نظر ابتلا به این بیماری آنالیز می نمایند و بچه ها مشکوک نیز در چهار ماهگی به وسیله پزشک مجدد آنالیز می شوند که در صورت تأیید بیماری، به خانواده او اطلاع رسانی شده و آموزش لازم داده می گردد.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: همگردی
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 137582

به "باقلا، عامل بیماری بدون علامتی به نام فاویسم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باقلا، عامل بیماری بدون علامتی به نام فاویسم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید