بازی درمانی مبتنی بر نظریه کارل گوستاو یونگ

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران کتاب بازی درمانی یونگی با عنوان فرعی روانشناسی تحلیلی نوشته اریک جی گرین به ترجمه فائزه جمشیدی از سوی نشر اندیشه احسان به تازگی منتشر شده است.

بازی درمانی مبتنی بر نظریه کارل گوستاو یونگ

در بخشی از مقدمه مترجم می خوانیم: کودک دریچه امید به آینده و بهبود زندگی است و خانواده اصیل­ترین پناهگاه بشر. در زمانه ای که گسترش تکنولوژی، فراگیری رسانه های ارتباط جمعی و در پی آن شکسته شدن قواعد زمان و مکان، ارزش­ های پیشین زندگی بشر را تغییر داده است و دنیا بیش از هر مقطع تاریخی دیگری ناملایمات و بحران های عظیمی را به خود دیده است، بلوغ روانی، حفظ بنیان خانواده، بهبود سلامت روان اعضااعضاء و برقراری آرامش خانه گامی عظیم در جهت مقابله با ترس­ها و تردیدها محسوب می گردد.

در زمانه ای که انسان در کشاکش تضادهای درونی و بیرونی و در میان سلطه تعابیر لذت­گرایانه، جهل و پوچی، معنا و درک کودک و همچنین روح حقیقت­جو را به فراموشی سپرده است، بی شک توجه به دنیای درون و رشد روانی فرزندان، از اهمیتی اساسی برخوردار است. این کتاب را از آن روآن رو برای ترجمه و نشر انتخاب کردم که ضمن دست اول و جدید بودن مطالب آن، یک راهنمای کاربردی است که می تواند علاوه بر روانشناسان و درمانگران، مورد استفاده خانواده هایی قرار گیرد که بحران ها و اتفاقات دردناکی را پشت سر گذاشته و به ویژه فرزندانشان از آن آسیب دیده اند. آنچه در خصوص این کتاب اهمیت دارد، ارج نهادن به خوددرمانی و خلاقیت به وسیله روش ­های هنری مانند نقاشی­، سفال، رنگ آمیزی ماندالا، موسیقی و خواندن داستان و افسانه هاست که به دنبالبه دنبال کشف گوهر وجودی است و توجه به فردیت و یگانگی افراد را تشویق و تقویت می­ کند.

علاوه بر آن، کتاب پیشِ رو سعی دارد برای بچه ها، نوجوانان و خانواده ­ها اهمیت تفکر نمادین و فهم و کشف معانی نمادها را که حاوی احساسات و رموز راهگشا هستند، بیان کند. به همین جهت نمادها را به وسیله بازی و فعالیت­ های هنری تعریف و تفسیر می ­کند و با استفاده از اساطیر و نمادها به کودک می آموزد که برای خودشکوفایی و عبور از سختی ­ها و زخم­ ها باید راه ­حل ­های خلاقانه و کارآمد بیابد. زبانی غیرمستقیم که دنیا درونی کودک را غنی ساخته و روح او را پرورش می­ دهد تا در دنیای عظیمسالی در برابر مسئولیت ­ها و مسائل بسان یک قهرمان بیاندیشد و آنها آ ن ها را خردمندانه حل نماید.

کتاب حاضر درباره بازی درمانی مبتنی بر نظریه کارل گوستاو یونگ(روان شناسی روانشناسی تحلیلی) است. این کتاب برای بسیاری از درمانگران، دانشجویان و فعالان حوزه روان شناسی به ویژه علاقمندان روان شناسی تحلیلی بسیار مفید و مؤثر خواهد بود. با تکیه بر چهارچوب، قاعده و مفاهیم نظریه یونگ، به عنوان ابزاری کارآمد، دغدغه خود را حفظ بهداشت روانی و زندگی معنوی درون قرار داده است.

برخی از واژه های تخصصی که در این کتاب آمده برای علاقمندان و دانشجویان روان شناسی تحلیلی آشنا و قابل فهم است؛ اما برای سایر خوانندگان ممکن است مبهم و پیچیده باشد. لذا برای درک بهتر در بخش فرهنگ مفاهیم روان شناسی تحلیلی توضیحات مرتبط پیوست شده است.

مولف کتاب نیز در مقدمه ای بر این اثر می نویسد: از آن دسته از شما که برای یافتن راه خود این کتاب را مطالعه می­ کنید، صمیمانه دعوت می­کنم به من بپیوندید. به عنوان یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی در مشاوره، روان شناسی، یا مشاور دبستان مقدماتی / هدایت یا دبیرستان، یا یک پزشک خصوصی یا یک سازمان غیرانتفاعی، ممکن است به دنبال رویکرد عمیق یا راه ­های جدیدی برای کار با بچه ها و خانواده­ ها باشید.

هدف اصلی نوشتن این کتاب برای شما، پرداختن به بهداشت روانی کودک است تا ضمن آنکه دسترسی فکری و عاطفی بی نظیری به نظریه، تکنیک و کاربرد تحلیلی داشته باشید، بتوانید این مفاهیم را ترکیب کنید و تکنیک­ ها را در کار بالینی خود عملیاتی کنید.

برای مدت زمان طولانی، یک فهم ضمنی، هرچند گمراه نماینده وجود داشته است. روان شناسی یونگ برای یک روان شناس معمولی پیچیده و سخت است، یا نیازمند سال ­ها آموزش گران در یک منطقه دورافتاده دنیا (زوریخ، سوئیس) است.

استدلال من این است که در این تکنیک­ ها و برنامه ­های کاربردی برای بیشتر روان شناسان منطق کافی وجود دارد تا فرایند تقویت سبک و رویکردهای بالینی خود را با موفقیت شروع نمایند تا نگرش تحلیلی، اصول نظری و کاربردهای عملی موجود در این کتاب را استفاده نمایند. هر کسی که با دنیای درون یا نمادین خود رابطه داشته باشد یا حداقل مدرک کارشناسی ارشد را در یک زمینه بهداشت روانی و مجوز بهداشت روان داشته باشد، می­ تواند بدون استفاده از آموزش رسمی و گران قیمت مبتنی بر روان شناسی یونگ و تحلیل شخصی، از این تکنیک­ های عملی استفاده کند.

دورا کالف، زنی که اصطلاح شن بازی درمانی را اعلام کرد، یک درمانگر درخشان بود و برخی اوقات فرزندانش با بچه ها یونگ بازی می­کردند. او زمانی که یونگ خواسته بود زیر نظر مارگارت لاونفیلد تحصیل کند، تحصیلات رسمی نداشت؛ اما این تکنیک غنی استفاده از شن و طراحی در یک ظرف شنی را برای پرورش دنیای درونی و روانی فرد فراهم کرد.

کوشش شما برای ترکیب رویکردهای بازی درمانی، از جمله شن بازی و رنگ آمیزی ماندالاها، پس از خواندن این کتاب پایان نخواهد یافت. در عوض، خواندن این کتاب ممکن است شروع راستا باشد. من شما را تشویق می­ کنم تا پایان زندگی خود هرگز از یادگیری و فهم درمان­ های روانی و عمق­بخش دست نکشید. این کتاب به شیوه ­ای ساده سازماندهی شده تا خواننده بتواند پویایی بین یک درمانگر و کودک را به حدبیشتر برساند.

فصل اول در خصوص بازی درمانی تحلیلی، پس از پایان دوره تحصیلات تکمیلی، برای بیشتر روان شناسان سطح کارشناسی ارشد و دکترا کاربردی خواهد بود. من اطلاعات ویژه ­ای را درمورد بازی درمانی تحلیلی درج کرده­ ام تا کاملاً بتوانم از آنچه که این نظریه (همان طور که برای بچه ها استفاده می گردد) مفید و کاربردی است، به طور کامل بیان کنم. من به جابه جای استفاده از یک فصل متراکم برای ساختارشکنی برخی از اصطلاحات گیج نماینده و اغلب متناقض که در برخی از نوشته­ های یونگ می­ یابیم، مفاهیم نظری را در تمام فصل­ها گنجانده ­ام.

با توضیحات ارائه شده، در قسمت اول کتاب پایه و اساس دانش مورد توجه قرار می­ گیرد. بخش دوم، این مفاهیم را در قالب رویکردها و تکنیک­ هایی که ممکن است برای بچه ها در مدارس ابتدایی و هدایت، مراکز درمانی و خصوصی مورد استفاده گرددباشد، اعمال می­ کند. بخش سوم، بر دو بخش اول بنا شده است تا دانش و مهارت­های لازم را در خصوص جمعیت بالینی متنوع ارائه دهد. این بخش برای خواننده گنجانده شده است تا بین تمرین روان درمانی و برنامه ­های کاربردی در بازی درمانی تحلیلی ارتباط معناداری برقرار کند.

در هر فصل کمی از نکات اساسی نظریه روان شناسی تحلیلی در رابطه با نمادهای بچه ها در بازی درمانی بچه ها بیان می­ گردد. سپس، فصل­ های بعدی تکنیک ­های عملی را برای درمانگران ارائه می­ دهند تا در کار خود بگنجانند. پایان، مطالعات موردی واضح و آسان برای درک برنامه کاربردی بازی درمانی تحلیلی برای افراد مختلف در مدارس ابتدایی و هدایت، مراکز درمانی و اقدامات خصوصی ارائه شده است. تمام مطالعات موردی که در این کتاب ارائه شده، ناشی از فعالیت پاره وقت روان درمانی کودک و خانواده، طی چند سال گذشته و کار قبلی من به عنوان مشاور مدرسه ابتدایی و به عنوان یک مشاور سلامت روانی است. کلیه اطلاعات شناسایی مراجعین در مطالعات موردی برای محافظت از آن­ها آ ن ها تغییر یافته و پنهان شده است.

چشم انداز ارائه شده در سراسر این کتاب، نشان دهنده برخی از مکاتب کلاسیک فکری یونگ، همچنین ادغام تفکر پس از یونگ، مانند روان شناسیکهن الگویی است؛ که مورد حمایت فوردهام و ماریاسولدی و مدرن سازی آن توسط جان آلن است. در این کتاب تأکید شده که خودشفابخشی یا تفرد می­ تواند از دوران کودکی تحت شرایطی فارغ از هرگونه قضاوت و پیش­داوری، همراه با شفقت و مهربانی اتفاق بیفتد. این گفته، برای برخی از خوانندگان، ممکن است شبیه به ادعاهای درمانی باشد که در بازی درمانی کودک محور یا غیر مستقیم انجام می­ گردد.

یکی از اهداف من در نگارش این کتاب ارائه مروری واضح و مختصر از بازی درمانی یونگ است؛ تا درمانگران بتوانند فنون عملی در در ارتباط با تئوری یونگ، به یک رویکرد عمیق در مدل­ های موجود برای بهبود کار درمان دست یابند؛ که این هدف از الگوی مکمل بازی درمانی غیرمستقیم ناشی می ­گردد. قسمت سوم کتاب (تقریباً 50٪ از آن) را به برنامه ­های خاص یونگ به بچه ها اختصاص داده ­ام، به گونه ­ای که خواننده تصویری روشن از چگونگی تفاوت این روش و رویکرد­های غیرمستقیم و سایر مدل­های مهم نظری داشته باشد.

کتاب بازی درمانی یونگی با عنوان فرعی روانشناسی تحلیلی نوشته اریک جی گرین به ترجمه فائزه جمشیدی با شمارگان در 242 صفحه به بهای 48 هزار تومان از سوی نشر اندیشه احسان به تازگی منتشر شده است.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 116619

به "بازی درمانی مبتنی بر نظریه کارل گوستاو یونگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی درمانی مبتنی بر نظریه کارل گوستاو یونگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید