انتقال اتوماتیک سهام عدالت متوفیان در صورت تصویب قوه قضائیه

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، سمات گفت: در صورتی که قوه قضائیه تصویب کند، سهام عدالت متوفیان به صورت قهری و اتوماتیک به ورثه آنها منتقل می شود.

انتقال اتوماتیک سهام عدالت متوفیان در صورت تصویب قوه قضائیه

تخصیص سهام عدالت متوفیان به وراث منتظر تایید نهایی قوه قضائیه

معاون عملیات شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: زیر ساخت های الکترونیکی تخصیص سهام عدالت متوفیان به وراث در شرکت سپرده گذاری مرکزی آماده شده و منتظر تایید نهایی قوه قضائیه است.

از 49 میلیون سهامدار عدالت ظرف 14 سال گذشته حدود 2.6 میلیون نفر فوت کرده اند، با توجه به این که ارزش سهام عدالت تا قبل از آزادسازی معلوم نبود، معمولا تعداد اندکی در حدود 120 هزار نفر از ورثه دنبال انحصار وراثت سهام متوفیان خود رفتند.

از زمان آزادسازی سهام عدالت در 9 اردیبهشت 99 هم ابتدا فقط 30 درصد سهام آزاد و قابل معامله شد و سپس در عید غدیر سال جاری 30 درصد دوم آزاد شد و قرار است طبق قول رئیس جمهور، در دهد فجر سال جاری 30 درصد سوم و تا پایان سال جاری 100 درصد سهام عدالت آزاد و قابل معامله شود.

از طرفی با توجه به ریزش شاخص بورس تهران و در نتیجه کاهش ارزش سهام عدالت که از نیمه دوم مرداد سال جاری تا کنون روی داده، ارزش پرتفوی سهام عدالت 532 هزارتومانی اسمی از حدود 20 میلیون به زیر 10 میلیون تومان رسیده است، لذا از نظر اقتصادی صرفه ندارد که ورثه دنبال انحصار وراثت بروند.

بنابر این اگر قوه قضائیه با همکاری سمات مصوب کنند، این سهام به صورت اتوماتیک به ورثه قانونی متوفی منتقل خواهد شد که با توجه به شرایط کرونایی از مراجعه مردم به ادارات نیز جلوگیری می کند.

از طرفی به گفته علیرضا صالح، رئیس سابق سازمان خصوصی سازی حدود 5 میلیون نفر از سهامداران هنوز شماره شبا برای دریافت سود سهام عدالت در سال های 96 تا 98 را اعلام نکرده اند، که به نظر می رسد، یا افراد از سهامدار بودن خود اطلاع نداشته و یا مربط به سهام متوفیان است.

حال ممکن است، ورثه بیشتر متوفیان اصولا اطلاعی از سهامدار بودن متوفای خود در سهام عدالت نداشته باشند تا چه رسد به این که دنبال انحصار وراثت سهام عدالت بروند.

منبع: فارس

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 126976

به "انتقال اتوماتیک سهام عدالت متوفیان در صورت تصویب قوه قضائیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال اتوماتیک سهام عدالت متوفیان در صورت تصویب قوه قضائیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید