امتیاز دو طرفه راز موفقیت جذب سرمایه

به گزارش مجله سرگرمی، سرمایه گذاری و آزادی؛ دو مقوله ای است که مانند شمشیر دولبه عمل می کند. برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی، لحاظ کردن برخی از آزادی ها ضرورت دارد اما این آزادی ها باید حد و حدود مشخصی داشته باشد.

امتیاز دو طرفه راز موفقیت جذب سرمایه

بر این اساس آزادی ها نباید به گونه ای باشد که برخی از سرمایه گذاران به این نتیجه برسند که کشور برای جذب آنها از هر اقدامی که می تواند منافع ملی کشور را به خطر بیندازد، استقبال می کند.

تمام سرمایه گذاران ترجیح می دهند که دولت ها برای آنها بهترین شرایط را فراهم کنند و اجازه دهند فرایند سرمایه گذاری طبق قاعده ای که آنها می خواهند باشد؛ اما باید پذیرفت که تمام کشورها در مناسبات اقتصادی خود محدودیت هایی دارند و نمی توانند هر آن چیزی که سرمایه گذار می خواهد محقق کنند.

به عنوان مثال اگر یک شرکت چینی می خواهد در ایران سرمایه گذاری کند یک شرط می گذارد که انجام پروژه منوط به استفاده از نیروی کار چین باشد. قاعدتاً شرکت چینی نمی تواند از دولت و حکومت بخواهد که بر اساس خواسته آن اقدام شود. چرا که این اقدام باعث می شود اشتغالزایی درکشور رونق نگیرد و از طرفی در زمینه علم و تکنولوژی به دستاوردهای خوبی دست پیدا نمی کنیم. لذا برای آنکه سرمایه گذاری محقق شود باید طرف ایرانی و مجموعه درخواست کننده خارجی مذاکره کنند و با یک ترکیب مناسب و در راستای منافع ملی به نتیجه قابل قبول برسند. از سویی سرمایه گذاران تمایل دارند که بوروکراسی ها برای آنها به حداقل برسد، از قوانین اقتصادیاتی معاف باشند و در زمینه صادرات هیچ اما و اگری وجود نداشته باشد. سرمایه گذاران به دنبال لیست بلندی از حمایت ها و آزادی هستند اما قطعاً هیچ کشوری نمی تواند تمام خواسته سرمایه گذاران را محقق کند. در تمام کشورها سرمایه گذاران بر اساس یک فرمول پیش می فرایند؛ یعنی یک امتیاز می دهند و یک امتیاز می گیرند. ما نیز از این قاعده نباید مستثنی باشیم؛ اگر سرمایه گذار به دنبال برخی از آزادی ها است می توان در برابر اخذ برخی از موارد که به نفع کشور است راستا سرمایه گذاری را پیش ببریم.

بعضاً دیده شده در سرمایه گذاری های خارجی که در ایران اجرا شده، در راستای تسهیل در امر سرمایه گذاری و آزادسازی ها امکانات متعددی داده شده است و همین امر بشدت برای کشور مشکل آفرین بوده است. سرمایه گذاران خارجی بدون پرداخت خسارت و غرامتی از ایران می فرایند و بعد از آن هم پاسخگو نیستند. نمونه شاخص این اتفاق ها را می توان در برندهای پژو، رنو، ال جی و حتی سامسونگ دید. این شرکت ها که به عنوان سرمایه گذار به ایران آمدند در دوران تحریم از ارائه قطعات به ایران خودداری کردند و همین امر بشدت به کشور صدمه وارد کرد. از این رو اگر قرار است سرمایه گذاری صورت گیرد بخصوص از سوی سرمایه گذاران خارجی باید منافع ملی دقیق دیده شود تا با خروج یک کشور امکان شکایت در دادگاه های بین المللی را داشته باشیم. متأسفانه قراردادهای خارجی در ایران به گونه ای تنظیم شده که حتی در دادگاه های بین المللی هم رأی به ضرر کشورمان صادر و سرمایه گذار خارجی برنده می شود. اگر در جذب سرمایه گذاران هوشیاری داشته باشیم و همان طور که امتیاز می دهیم، امتیاز بگیریم خیلی از مسائل حل خواهد شد و در راستای رشد واعتلای کشور گام بر می داریم. به نظر می رسد در دور جدید برجام بایستی بیش از گذشته به موضوع منافع ملی اهمیت دهیم.

در حقیقت باید به گونه ای سرمایه گذاران را جذب کنیم که منافع حضور آنها در کشورمان قابل لمس باشد و ببینیم که رشد و توسعه از نظر علمی و تکنولوژی اتفاق می افتد. زمانی ما از محرومیت زدایی فاصله می گیریم و نیروی بومی کشور صاحب شغل می شود که راستا سرمایه گذاری درست و بهینه باشد. سرمایه گذاران داخلی با رویکرد و شرایطی که درکشور وجود دارد آگاه هستند و بارها دیده شده که در امر سرمایه گذاری این گروه مغفول واقع شده اند لذا باید در دوره های آینده در مورد جذب سرمایه گذاران خارجی دقت بیشتری صورت گیرد.

در جمع بندی باید مطرح نمود که ما در موضوع سرمایه گذاری باید انعطاف پذیر باشیم و توافق ها بر اساس سود دو طرفه باشد و اجازه ندهیم برخی از سرمایه گذاران بدون ارائه امتیاز خواسته های خود را تحمیل کنند.

*استاد دانشگاه

منبع: ایران

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 141420

به "امتیاز دو طرفه راز موفقیت جذب سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امتیاز دو طرفه راز موفقیت جذب سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید