احتمال قرمز شدن تهران و اصفهان در هفته آینده

به گزارش مجله سرگرمی، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت از احتمال قرمز شدن تهران و اصفهان در هفته آینده اطلاع داد و گفت: در صورت قرمز شدن تهران تنها مشاغل گروه اول می توانند به فعالیت های روزانه خود بپردازند.

احتمال قرمز شدن تهران و اصفهان در هفته آینده

به گزارش ایرنا، حریرچی شنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به فرایند صعودی مبتلایان به ویروس کرونا در کشور اشاره نمود و اضافه نمود: در اسفند 99 رعایت مقررات بهداشتی از 83 درصد به حدود 56 درصد و در حال حاضر هم به 53 درصد رسیده است و عامل اصلی آن، دورهمی ها و خریدهای اسفند می باشد، زیرا اوج کار ادارات و بسیاری از مشاغل در اسفند است لذا موارد ابتلا، بستری و فوتی ها افزایش داشته و البته اثر سفرهای نوروزی را در 2 الی 3 هفته آینده شاهد خواهیم بود.

او ادامه داد: 17 هفته تقریباً آرامی را سپری کردیم زیرا رعایت مقررات مناسب انجام می شد اما در انتهای این دوره 17 هفته ای، موارد بستری ها فرایند صعودی قابل توجهی به خود گرفت.

حریرچی اضافه نمود: در حال حاضر آمار متوسط بستری ها در کشور روزانه 3 بستری به ازای هر 100 هزار نفر می باشد با این فرایند، میزان بستری های هفتگی ما نسبت به هفته های گذشته 2 هزار و 500 نفر اضافه شده است.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: درست است که هنوز به فوت نرسیده ایم اما پیش بینی می گردد کماکان رقم فوتی ها بین 100 الی 123 نفر باشد لذا نباید این گونه فکر کرد که مرگ 100 نفر در مقابل 80 میلیون جمعیت کشور، رقمی محسوب نمی گردد.

حریرچی اضافه نمود: در حال حاضر در کشور روزانه هزار الی هزار و 50 نفر فوتی به ثبت می رسد وقتی از 123 فوتی کرونایی صحبت می کنیم یعنی 12 درصد کل فوتی های کشور و این رقم قابل توجهی می گردد و اگر این رقم به 200 نفر برسد یعنی 20 درصد فوتی های کشور حاصل کرونا خواهد بود.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: عامل اصلی انتقال ویروس کرونا، هم نفس شدن افراد است، استفاده از ماسک و پرهیز از دورهمی ها، مسافرت ها و تعطیلی ها همه به کاهش روبروه افراد در جامعه یاری می نماید.

وی اضافه نمود: در حال حاضر نگرانی اصلی و توصیه ما این است که آن ها که سفر رفته اند از نظر ما مرتکب رفتار بد اجتماعی شده اند و در حال حاضر لااقل یاری نمایند و به دورهمی نفرایند و فقط برای کارهای ضروری از خانه خارج شوند، زیرا ممکن است در استان های با ابتلای بالا به کرونا مبتلا شده باشند و وظیفه ما این است که این افراد را به خانه هایمان دعوت نکنیم.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر نگران مترو، اتوبوس ها و تاکسی ها هستیم، زیرا مبتلایان سایر استان ها به تهران و شهرهای عظیم برگشته اند و احتمال پخش بیماری میان سایر افراد است و ما نگران ادارات هستیم، چون ترکیب مختلفی از استان ها به ادارات برگشته اند و با تبادل ویروس میان دیگران احتمال ابتلا را افزایش می دهند و به این علت است که اصرار به شدید شدن محدودیت ها داریم.

وی با بیان اینکه هر مرحله از کرونا مشمول دستورالعمل خاصی است، اضافه نمود: وقتی شهری نارنجی و قرمز می گردد بیش از بیمار یابی، این اعمال محدودیت های شدید است که یاری می نماید و وقتی می گوییم بعضی شهرها قرمز و نارنجی هستند باید با اعمال محدودیت های شدیدتر، راه تبادل بیشتر ویروس را مسدود کنیم.

حریرچی گفت: در آخرین نمودارها موارد سرپایی مثبت کشور فرایند افزایش و عمودی را نشان می دهد یعنی در یک هفته، از 31 هزار مورد سرپایی مثبت به 61 هزار نفر رسیده ایم.

معاون کل وزیر بهداشت اضافه نمود: معمولاً اصل آمار سرپایی ها افزایش می یابد و بعد از 2 هفته بستری ها و 2 هفته بعد هم مرگ و میر افزایشی می گردد، متاسفانه ما این فرایند را خواهیم داشت، چشم امید ما به کم شدن رفت و آمدها در ماه مبارک رمضان است.

وی توضیح داد: در شهرهای قرمز و نارنجی به تالارهای پذیرایی برای مراسم افطاری مجوزی داده نمی گردد و برگزاری این مناسبات، ممنوع خواهد بود و در شهرهای قرمز رستوران ها فقط می توانند سرویس بیرون بر داشته باشند و مردم در این چند روز فکر عروسی نباشند و هر مناسبتی که باشد اعم از ملی، مذهبی، عروسی و عزا مضر است.

حریرچی گفت: سفر به عراق ممنوع و مضر است، زیرا در عراق همه گیری وجود دارد، سفر ترکیه هم به علت وجود همه گیری جدید، مضر است، پس دو گانه سازی های دین و ... اصلا ضرورتی ندارد اصل آن است که مردم با یکدیگر روبه رو نشوند و بیماری را به یکدیگر منتقل ننمایند.

معاون کل وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به نمودارهای آماری، آمار مرگ و میر و آمار سرپایی مثبت روزانه دنیا را همراه با افزایش شدید بیان نمود و اضافه نمود: فرانسه و ایتالیا و بسیاری دیگر از کشورها به قرنطینه کامل رفته اند، در خاورمیانه هم آمار مرگ و میر عراق افزایشی شده و متاسفانه استان خوزستان ما هم تابع عراق شده و منحنی مرگ و میر و سرپایی های مثبت این استان هم مانند عراق رو به افزایش است و تقریبی همین وضع برای کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، چهار محال و بختیاری و بوشهر هم حکم فرما شده است.

او گفت: اگر می گوییم به عراق نروید، نه به علت این است که زیارت امام حسین (ع) نروید، بلکه به علت آن است که همه گیری در عراق رو به برتری گذاشته و در ترکیه هم همینطور است، زیرا آمار سرپایی های مثبت به روزانه 37 الی 38 هزار نفر رسیده است لذا ما در کشورهای ترکیه و امارات به غیر از ویروس انگلیسی، نگران ویروس آفریقایی هم هستیم.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توضیح داد: در دنیا هیچ کشور و هیچ جایی از کرونا در امان نخواهد بود مگر آن که همه مردم دنیا با هم در امان باشند.

حریرچی اضافه نمود: کریس موری به عنوان مهم ترین فردی که آمار حیاتی دنیا را اعلام می نماید معتقد است با وضع جهشی که در ویروس آفریقایی و برزیلی مشاهده می گردد حتی با واکسیناسیون، ممکن است دوباره در دنیا شاهد همه گیری کرونا باشیم و پیش بینی هایی که برای خاتمه یافتن کرونا تا خاتمه سال های 2021 و 2022 می کردند معلوم نیست با جهش های ویروس کرونا حاصل گردد.

وی گفت: ما پیش گو نیستیم، اما پیش بینی نماینده ایم و بر اساس علم صحبت می کنیم لذا وقتی رعایت دستورالعمل های بهداشتی از 83 درصد به 57 درصد می رسد مطمئن باشید که موارد ابتلا و سایر آمارها افزایشی خواهد بود.

معاون کل وزیر بهداشت توضیح داد: زدن ماسک یک اقدام منفرد و خیلی مهم است، اما همه چیز نیست حتی استفاده از دو ماسک همزمان در محیط های بسته همچون مترو و تاکسی هم نمی تواند ایمنی قطعی را در بر داشته باشد، زیرا اعضای خانواده در خانه ای که حدود 220 متر مکعب هوا دارد یا تاکسی ها که حدود 4 متر مکعب هوا دارند هم با استفاده از دو ماسک همچنان احتمال ابتلا دارند لذا ماسک تنها یک عامل مهم است، اما کافی نیست.

حریرچی اضافه نمود: حدود 10 درصد مردم، دارای ویلا یا شرایط استفاده از فضاهای مشابه هستند باقی افراد برای مسافرت از وسایل نقلیه یا از حمل و نقل عمومی استفاده می نمایند که احتمال ابتلا در آن ها فراوان تر است لذا به این علت می گوییم که مردم سفر نفرایند، از طرفی سفرها کاهش داشته، اما میزان تردد در کوه های شمال تهران 350 درصد افزایش داشته است.

معاون کل وزیر بهداشت با بیان اینکه یک پنجم جمعیت کشور در مدارس هستند، گفت: 16 میلیون دانش آموز و معلم در کشور وجود دارد 4 و نیم میلیون نفر دانشجو و حدود نیم میلیون نفر هیات علمی و استاد، این ها روی هم یک چهارم جمعیت کشور را تشکیل می دهند حال با اعمال محدودیت های تردد شبانه و رنگ بندی های قرمز و نارنجی تنها 4 الی 10 درصد از ترددهای 6 ماه گذشته کم شده است پس نباید به سر خودمان منت بگذاریم.

حریرچی توضیح داد: مسابقه فوتبالی که امروز (شنبه) در مشهد برگزار گشت، با حضور تماشاگران انجام شد پس مسئولین مربوطه آنجا چه می کردند.

وی اضافه نمود: درست است که به سالن های ورزشی، کنسرت موسیقی و سینما نمی رویم، اما دورهمی ها افزایش داشته است و این خود علت کافی برای افزایش ابتلاها به شمار می رود.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر در هر 31 استان کشور، ویروس انگلیسی وجود دارد و در بعضی از استان های جنوب غربی کشور بعضاً 30، 40 و گاهی 50 درصد موارد تست ها مثبت می گردد، اما در حال حاضر، نگرانی ما ورود ویروس های جهش یافته غیر انگلیسی به کشور است چنانچه ویروس داخلی کشورمان جهش یابد و یا ویروس جهش یافته ای وارد کشورمان گردد در هر دو مورد ما ملزم به رعایت احتیاط بیشتر هستیم.

وی با اشاره به نمودارهای آماری، میزان رعایت مقررات بهداشتی کرونا در بعضی استان های کشور را 29 درصدتا 36 درصد و در بعضی استان ها هم تا 79 درصد گفت و اضافه نمود: روی هم رفته این میزان رعایت دستورالعمل ها بسیار کم است و میزان مطلوب رعایت مقررات از نظر ما 90 درصد است که متأسفانه هیچگاه به این رقم نرسیده ایم.

معاون کل وزیر بهداشت بالاترین میزان رعایت مقررات بهداشتی در کشور را تا به امروز 83 و هشت دهم درصد بیان کرد و ادامه داد: استان هایی که میزان رعایت کمی دارند ولو اینکه توریستی نباشند احتمال ابتلای بالاتری را تجربه خواهند کرد.

حریرچی گفت: ما نگران کسانی هستیم که تا به حال به کرونا مبتلا نشده اند و نکات بهداشتی را رعایت ننموده اند، نگران لایه هایی از اجتماع هستیم که تا به امروز کمتر با کرونا روبرو شده اند، زیرا آن دسته از شهرهایی که تا به امروز ابتلا به کرونا را به شکل شدید تجربه نموده اند از یک ایمنی ناخواسته نامطلوب که به قیمت بیماری و مرگ و میر بعضی از همگنان خودشان پیدا نموده اند تا اطلاع ثانوی ایمنی دارند.

او ادامه داد: فاجعه اینجاست که روزانه حدود 12 الی 15 هزار نفر افرادی که باید در قرنطینه باشند از قرنطینه خارج می شوند و 70 درصد افرادی که مکلف به قرنطینه هستند بیش از 2 کیلومتر از خانه شان فاصله می گیرند و در جامعه هستند کسانی که کم علامت و یا بی علامت هستند، ولی پدر و مادر و اقوام پیرشان را مبتلا می نمایند.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: براساس تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا، آن فردی که تست مثبت کرونا دارد و شناسایی شده است، دیگر بلیت هواپیما و قطار برایش صادر نمی گردد، اما اگر غیر رسمی بلیتی تهیه کند و یا با خودروی شخصی به سفر برود دیگر قابل تشخیص و رهگیری نیست.

وی با اشاره به میزان جرایم خروج از قرنطینه در خارج کشور گفت: در کانادا جریمه فردی که مشمول قرنطینه باشد 4 هزار دلار کانادایی است و اگر معلوم گردد فرد دیگری را هم مبتلا نموده 80 هزار دلار است و اگر فردی را مبتلا کند و آن فرد فوت کند 430 هزار دلار جریمه خواهد شد. در حال حاضر جریمه های کرونایی در کشور ما بازدارندگی ندارد، زیرا کسانی که که مبالغ هنگفتی برای اقامت هتل و یا اجاره ویلا می دهند و ماشین های میلیاردی دارند را نمی توان با 500 هزار تومان یا 1 میلیون جریمه ترساند.

معاون کل وزیر بهداشت اضافه نمود: براساس ماده 608 قانون مجازات های تهدید سلامتی جرم محسوب می گردد.

وی با اشاره به شرایط مجاز افراد برای مسافرت های هوایی گفت: کسی که قصد سوار شدن به هواپیما دارد باید تست منفی کرونا داشته باشد از این رو آن دسته از مسافرانی که از خارج کشور به ایران می آیند با داشتن جواب تست منفی، مجدد از ان ها در کشورمان تست گرفته می گردد.

معاون کل وزیر بهداشت اضافه نمود: مردم باید توجه نمایند که اگر امروز به کرونا مبتلا شوند تا روز هفتم، نتیجه تست کرونای آن ها منفی خواهد بود و معمولاً تست های پی. سی. آر یک یا دو روز مانده به علامتدار شدن، مثبت می گردد.

حریرچی گفت: کرونا در دنیا سبب تعطیلی بسیاری از صنایع از جمله صنعت گردشگری، سینما و ... شده حتی رئیس جمهور امریکا اعلام نموده امریکا کشوری است که اگر یک امریکایی در افغانستان کشته گردد تمام دنیا را به هم می ریزد حال به واسطه کرونا بیش از 500 هزار نفر کشته داده است.

معاون کل وزیر بهداشت اضافه نمود: اگر فوت بالای 200 نفر را تجربه کنیم که البته چندان هم دور از تصور نیست امکان قرنطینه نیمه کامل خواهد بود، زیرا تا 3 هفته آینده آمار فوتی های 3 رقمی را تجربه خواهیم کرد. در همه دنیا ثابت شده است اگر مرگ و میر به علت ویروسی بالا رود مرگ و میر ناشی از سایر اتفاقات غیر ویروسی هم افزایش می یابد، زیرا تخت بیمارستان ها درگیر بیماران کرونا می گردد و تختی برای سایر درمان ها نخواهد بود.

او ادامه داد: اروپایی ها می گویند موج چهارم کرونا، موج مسائل روانی ناشی از کروناست. در ژاپن هم مرگ ناشی از مسائل روانی و فشارهای روانی بیش از مرگ و میر کرونایی است.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: موج کرونا به جز خوزستان در تمام استان های کشور صعودی است و در تهران نسبت به دو هفته گذشته موارد سرپایی، بستری و فوت 50 تا 70 درصد افزایش داشته است.

حریرچی با بیان اینکه در هفته دوم بهمن، شهر با وضع قرمز در کشور نداشتیم اضافه نمود: 18 شهر در وضع نارنجی و 301 شهر آبی در هفته دوم بهمن داشتیم، ولی الآن 28 شهر آبی، 173 شهر با وضع قرمز و نارنجی و 247 شهر با وضع زرد در کشور داریم.

او ادامه داد: در حال حاضر فرایند کرونا در خوزستان نزولی است، ولی مازندران در حال ورود به پیک جدید کرونا است.

حریرچی گفت: موج کرونا در ایلام، چهار مهال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، لرستان، هرمزگان، البرز و در تمام استان های کشور صعودی است و در تهران نسبت به دو هفته گذشته موارد سرپایی، بستری و فوت 50 تا 70 درصد افزایش داشته است.

معاون کل وزیر بهداشت درباره واکسیناسیون هم اضافه نمود: یک سند 89 صفحه ای در 30 دی درباره نحوه واکسیناسیون، اولویت ها، معیارها و نظارت ها منتشر نموده ایم.

وی با اشاره به اینکه فرایند ارائه واکسیناسیون دارای 4 مرحله است گفت: فاز نخست کارکنان خط اول ارائه خدمات به بیماران کرونا که در معرض خطر بالای ابتلا و انتقال عفونت به سایر اعضای جامعه هستند می باشد و همچنین افراد با ریسک بسیار بالای بستری شدن و مرگ به دلیل کرونا مانند افرادی که در مراکز نگهداری سالمندان و جانبازان هستند می باشد.

معاون کل وزیر بهداشت اضافه نمود: فاز اول 1 میلیون و 300 هزار نفر را در بر می گیرد که به حدود 2 میلیون و 600 هزار دوز واکسن احتیاج است.

او گفت: فاز دوم شامل افراد مسن بالای 65 سال که به ترتیب از 80 سال به بالا و بعد از ان سنین تا 65 سال را در بر خواهد گرفت و همچنین افراد با بیماری زمینه ای پر ریسک 16 تا 64 سال می باشد را در بر می گیرد.

معاون کل وزیر بهداشت اضافه نمود: در فاز دوم و سوم هر کدام 12 الی 13 میلیون نفر هستند و فاز چهارم هم سایر افراد هستند.

او ادامه داد: فاز سوم افراد ساکن در مراکز نگهداری جمعی مانند سربازخانه، زندان و ... و همچنین سایر کارکنان خدمات ضروری برای جامعه مانند سایر کارکنان وزارت بهداشت و درمان، بانک، نیروی انتظامی و البته افراد 55 تا 64 سال سن می باشند را در بر می گیرد که حدود 12 میلیون نفر را شامل می گردد.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: فاز چهارم هم شامل سایر افراد جامعه بر اساس اولویت سنی می گردد.

وی اضافه نمود: در فاز اول حدود 590 هزار دوز واکسن توزیع شد که به تدریج ادامه خواهد داشت و 80 درصد کادر درمان که خدمات مستقیم شدید ارائه می دهند در آن واکسینه شده اند.

معاون کل وزیر بهداشت توضیح داد: ابتلا به کرونا در پادگان ها و نیروهای نظامی خیلی کم بوده است و رعایت مناسبی اجرا شده است.

حریرچی همچنین اضافه نمود: تمام واکسن هایی که توسط وزارت بهداشت توزیع می گردد رایگان است.

وی با اشاره به اینکه هنوز مجوزی برای واردات واکسن به شرکت های خصوصی داده نشده است اضافه نمود: تا به امروز واکسنی توسط بخش خصوصی وارد نشده و البته واردات واکسن کرونا بسیار سخت است.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: کشور هند دارای بالاترین آمار فراوری واکسن آسترازنکا و بیشتر واکسن های کووید است، ولی تا الآن 4 و نیم درصد مردم کشور خودش را واکسیناسیون نموده است. در روسیه 4 و نیم درصد و در چین هم زیر 4 درصد واکسیناسیون اجرا شده است و در کل دنیا با 7 میلیارد و 790 میلیون جمعیت تا امروز 637 میلیون دوز واکسن توزیع شده است یعنی حدود 8 درصد که 80 درصد از این 8 درصد فقط در 10 کشور دنیاست.

وی اضافه نمود: تعداد کشورهایی که توانستند واکسیناسیون دو دوز افراد را به بیش از 10 درصد برسانند به 10 کشور نمی رسد و همچنین کشورهایی که تعداد واکسن به ازای نفر را به بیش از 30 درصد رسانده اند حدود 20 کشور است.

معاون کل وزیر بهداشت ادامه داد: توزیع واکسن فایزر و مدرنا هم سیاسی است و توزیع آن در حال حاضر مالی و انسانی نیست.

وی اضافه نمود: سازمان دنیای بهداشت اطلاعیه رسمی صادر می نماید مبنی بر اینکه در 10 کشور افراد زیر 30 سال واکسیناسیون می شوند، ولی حدود یکصد کشور در دنیا هنوز نتوانسته اند کارکنان بهداشت و درمان خود را واکسینه نمایند یعنی بی عدالتی محض اتفاق می افتد.

معاون کل وزیر بهداشت توضیح داد: آمریکا اعلام می نماید به همه دنیا واکسن می دهیم البته بعد از اینکه واکسیناسیون خودمان تمام شد و برای کشورها مانع ایجاد می نمایند.

او گفت: کشور کانادا به ازای 1 نفر 9 عدد واکسن خریداری نموده، ولی واکسیناسیون در این کشور زیر 10 درصد است.

حریرچی اضافه نمود: پاکبان هایی که در معرض انتقال پسماندهای بیمارستانی هستند جزو گروه نخست واکسیناسیون هستند.

او ادامه داد: مقرر شده بود که فاز یک واکسیناسیون تا خاتمه اسفند 99 به خاتمه برسد، ولی به علت بد قولی شرکت آسترازنکا و کوواکس به تأخیر افتاد، ولی با واکسن هایی که دریافت کردیم امیدواریم تا دو هفته آینده گروه اول را واکسینه کنیم و بعد از آن وارد واکسیناسیون گروه دوم انجام خواهد شد.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: هیچ تفاوتی میان مردم و مسئولین برای واکسیناسیون نداریم، ولی استثناء هم داریم به عنوان مثال به ورزشکاران پارالمپیک که برای مسابقات راهی می شوند واکسن توزیع کردیم.

وی در خاتمه درباره زمان واکسیناسیون عمومی با واکسن فراوری داخل هم اضافه نمود: فراوری نمایندگان گفتند که واکسن انستیتو پاستور از اردیبهشت و واکسن برکت از اواخر خرداد تا اوایل تیر در دسترس قرار می گیرد و امیدواریم واکسیناسیون عمومی زودتر از مهر ماه انجام گردد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: فرارو
انتشار: 31 مرداد 1400 بروزرسانی: 31 مرداد 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 138999

به "احتمال قرمز شدن تهران و اصفهان در هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال قرمز شدن تهران و اصفهان در هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید