ابهام در تحقق بودجه 98، پیگیری های لازم برای عرضه نفت در بورس انجام نمی گردد

به گزارش مجله سرگرمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: در لایحه بودجه فروش یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز درنظر گرفته شده که محقق شدن آن بستگی به مسائل مختلفی دارد.

ابهام در تحقق بودجه 98، پیگیری های لازم برای عرضه نفت در بورس انجام نمی گردد

به گزارش ، راهنمایی الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره امکان تحقق بودجه سال 1398 گفت: بودجه بندی سال جاری طوری است که بعید می دانم این مساله تحقق پیدا کند و ما حتما کسری بودجه خواهیم داشت.

وی اضافه نمود: در لایحه بودجه فروش یک و نیم میلیون بشکه در روز درنظر گرفته شده که محقق شدن آن بستگی به مسائل مختلفی دارد که در صدر آن متنوع سازی روش های فروش نفت و فاصله دریافت از روش های سنتی فروش نفت خام کشور است.

نماینده مردم ایذه و باغملک توضیح داد: زمانی که کلیات لایحه در کمیسیون انرژی مطرح شد، فکر کردیم که به طور کلی درآمد نفت را از بودجه حذف کنیم تا بتوانیم به صورت واقعی سایر مسائل را لحاظ کنیم و اگر هم از نفت درآمدی به دست آمد در صندوق توسعه ملی قرار بگیرد و در بخش زیرساخت ها هزینه گردد.

ارقام کلیدی در لایحه بودجه 98 + صوت

وی اضافه نمود: نکته این است که فروش نفت در برهه کنونی به مدیران هم بستگی دارد؛ در دوره تحریم قبلی، مدیرانی بودند که حاضر می شدند برای فروش نفت از آبروی خودشان هم مایه بگذارند؛ آن ها با انجام روش های مختلف، بخشی از نفت را فروختند و درآمد حاصل از آن را به صورت ارز، دارو، قطعات هواپیما و دیگر وسایل مورد احتیاج وارد کشور می کردند، لذا این مهم است که مسئولین کنونی وزارت نفت جرات، علاقه و توان این کار را داشته باشند یا خیر.

خادمی در پاسخ به این سوال که آیا فروش هر بشکه نفت با قیمت 54 دلار طبق پیش بینی دولت در بودجه، امکان پذیر است؟ گفت: نمی توان به طور قطع گفت که پیش بینی هر بشکه 54 دلار محقق می گردد، زیرا بهای جهانی نفت منوط به شرایط سیاسی است.

وی ادامه داد: ما باید به سراغ ابزار های دیگری در فروش نفت برویم، زیرا اگر قیمت نفت کاهش یابد در مقابل هزینه های کشور نسبت به گذشته کاهش پیدا نمی کند؛ در حال حاضر هیچ اطمینانی درباره تحقق درآمد های کشور وجود ندارد، بنابراین به نظر من احتیاج به مردان روز سخت داریم.

* توقف اجرای راه چاره ها در شرایط خوب به ایجاد معضل در شرایط بد می انجامد

این عضو کمیسیون انرژی مجلس در خصوص تاثیر نرخ تسعیر بر کسری بودجه سال آینده اذعان داشت: در لایحه بودجه، رقم 5700 تومان برای هر دلار درنظر گرفته شده که نرخ میانگین است؛ برای واردات بعضی از کالا های اساسی تا حدی این نرخ کمتر است، ولی برای امورات دیگر این قیمت بیشتر است که میانگین آن همین 5700 تومان می گردد، اما وقتی کاهش صادرات نفت داشته باشیم، روی همه مسائل اثر منفی دارد.

خادمی در مورد استفاده از ظرفیت بورس برای جلوگیری از کاهش صادرات نفت گفت: متأسفانه ما کار هایی را در زمانی که وضعیت خوب است، انجام نمی دهیم و در زمان تنگنا تازه تصمیماتی گرفته می گردد بعد هم اگر گشایشی شد، کلا راه­کار های قبل فراموش می گردد.

وی اضافه نمود: بحث عرضه نفت در بورس انرژی، از 10 یا 12 سال پیش وجود داشت، حتی مدیرعامل آن معین شده بود، اما چون اعتقاد به این کار وجود نداشت، رها شد و الان هم پیگیری های لازم انجام نمی گردد.

خادمی با بیان اینکه ظرف دو سه ماه گذشته هم چند محموله در بورس عرضه شد، اما وزارت نفت هم به اجبار دولت این کار را پذیرفت، گفت: ما بایستی چهل سال قبل خام فروشی را متوقف می کردیم تا امروز می توانستیم فراورده های با ارزش آن را به کشور های همسایه مثل پاکستان، افغانستان و ترکیه صادر کنیم که در این شرایط امکان تحریم کشور وجود نداشت، اما متاسفانه ما در زمین آمریکا بازی کردیم و به جای احداث پالایشگاه، اقدام به واردات بنزین کردیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه آیا وزارت نفت در حال حاضر اقدام مناسبی برای مقابله با تحریم ها انجام می دهد بیان داشت: وزارت نفت شرایط انجام این کار را ندارد و حتی زیرساخت هایی هم که داشت تا از این طریق تحریم ها را دور بزند، تضعیف نموده است.

منبع: تسنیم

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 10086

به "ابهام در تحقق بودجه 98، پیگیری های لازم برای عرضه نفت در بورس انجام نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابهام در تحقق بودجه 98، پیگیری های لازم برای عرضه نفت در بورس انجام نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید