آوردگاه آتش و بلوط در زاگرس، جنگل هایی که خاطره می شوند

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران- گروه استان ها: ماجرای آتش و بلوط حکایت جدیدی نیست، از دیروزها تا امروز بلوطستان صحنه جدال بوده است، یک روز حرف زغالگیری است و روز دیگر تغییر کاربری، کشاورزانی به طمع زمین مُفت، چنگ به سرمایه زمین انداخته اند، یک روز با تبر و اره می برند، روز دیگر زغال می گیرند و این روزها آتش می زنند.

آوردگاه آتش و بلوط در زاگرس، جنگل هایی که خاطره می شوند

گاه دعوای دو روستا به بلوطستان کشیده می گردد و برای خالی کردن دست هم از بضاعت چراگاه و مراتع خشکیده، آتش به جان جنگل می اندازند، حکایت دیگی است که نمی خواهند برای هیچ کدامشان بجوشد اما دعوایشان هستی بلوطستان را می سوزاند و بس.

از کل مساحت استان فارس سطحی معادل 2.2 میلیون هکتار (18درصد سطح استان) را جنگل تشکیل می دهد.

استان فارس دارای سه ناحیه رویشی زاگرسی، ایران- تورانی و خلیجی- عمانی از پنج ناحیه رویشی کشور است که 836 هزار هکتار از جنگل های آن واقع در ناحیه رویشی زاگرس، بالغ بر 1.2میلیون هکتار در ناحیه رویشی ایران- تورانی و 157 هزار هکتار از جنگل های استان در ناحیه رویشی خلیجی - عمانی واقع گردیده است.

آتش سوزی های گسترده در سطح جنگل های استان فارس

گونه های بلوط، بادام، ارس، شن، ارژن، جغجغک و شیر خشت ازجمله گونه های شاخص در منطقه زاگرس، بنه، بادام، زالزالک، تنگرس، ارژن، و زبان گنجشک از گونه های بارز در منطقه ایران-تورانی و کنار، کهور ایرانی و استبرق از مهم ترین گونه های جنگلی موجود در ناحیه رویشی خلیجی- عمانی استان هستند.

37درصد از سطح جنگل های فارس را جنگل های زاگرسی به خود اختصاص داده، این جنگل ها حائز کارکردها و ویژگی های قابل توجهی نظیر، کنترل آب های سطحی و تغذیه آب های زیرزمینی به گونه ای که میزان آب نفوذی برحسب نوع جنگل 500 تا دو هزار مترمکعب در سال در هر هکتار برآورد می گردد که این مقدار به مراتب بیشتر از اراضی غیر جنگلی است.

طی چند سال گذشته شاهد آتش سوزی های گسترده در سطح استان فارس بودیم به گونه ای که در یک آتش سوزی که در جنگل های پاسارگاد اتفاق افتاد میزان قابل توجهی از پوشش گیاهی منطقه و حیات وحش از بین رفتند.

در این آتش سوزی برخی از درختان که قدمتشان بیشتر از 100 سال هم می شد از بین رفتند. در این سال ها همواره آتش سوزی های بسیاری در عرصه های جنگلی استان اتفاق افتاده است و مردم استان شاهد مرگ بلوط هایی بوده اند که ایستاده می میرند.

جنگل ها در صورت استفاده بهینه، در رشد و توسعه نقش مؤثری دارند، اما امروزه این ثروت خدادادی با بی توجهی به راحتی در معرض تخریب و نابودی قرار می گیرند.بر اساس اعلام کارشناسان این آتش سوزی ها اغلب منشأ انسانی داشته و نقش بسیار مهمی در زوال جنگل های زاگرس دارند.

در امسال نیز تاکنون آتش سوزی های مختلفی در عرصه های منابع طبیعی استان فارس اتفاق افتاده که منجر به سوختن تعداد قابل توجهی از گونه های گیاهی گردیده است و در آخرین مورد در شهرستان فیروزآباد بخش قابل توجهی از درختان در آتش سوخت.

در این میان یک فعال حوزه محیط زیست و رئیس انجمن زیست محیطی 13 فروردین در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه ایران بر روی کمربند خشک و نیمه خشک واقع شده است و جنگل های زاگرس نقش حیاتی و مهمی در کشور ایفا می نمایند، گفت: 40 درصد از آب کشور از طریق جنگل های زاگرس تأمین می گردد، مهم ترین رودهای کشور ازجمله رود کارون، قره غاج، کرخه و... از زاگرس تغذیه می نمایند که این امر نشان دهنده اهمیت این جنگل هاست.

علی اکبر کاظمینی با بیان اینکه آب برخی استان های کشور به ویژه مناطق مرکزی، غربی و استان های جنوبی کشور از زاگرس تأمین می گردد، اظهار کرد: بزرگ ترین نقشی که جنگل های زاگرس در استان فارس ایفا می نمایند نقش سیستم آبخیزداری است به گونه ای که آب های روان را مدیریت می نمایند.

وی با اشاره به نقش جنگل های زاگرس در جلوگیری از فرسایش خاک اضافه نمود: با توجه به کوهستانی بودن استان فارس این جنگل ها در شیب کوه ها از فرسایش خاک جلوگیری می نمایند و این مسئله بسیار حائز اهمیت است زیرا یکی از مشکلات کشور طی چند سال گذشته فرسایش خاک بوده است.

این فعال حوزه محیط زیست جلوگیری از افزایش ریزگردها، افزایش رطوبت زایی، تثبیت کربن و... از دیگرمزایای جنگل های زاگرس مطرح کرد و ادامه داد: در حال حاضر ارزش یک درخت بلوط هزاران دلار برآورد می گردد اما در حال حاضر ما تعداد زیادی از این درختان را به دلیل سهل انگاری از بین می بریم.

کاظمینی اضافه نمود: بر این اساس لازم است که برای حفظ و نگهداری از جنگل های استان کوشش کرد نه اینکه با سهل انگاری شرایط از بین رفتن این درختان را که سالیان سال احتیاج است که احیا شوند فراهم کنیم.

در این رابطه مدیرکل منابع طبیعی استان فارس پیرامون جنگل های زاگرس و آتش سوزی هایی که در این نواحی رخ می دهد، به خبرنگاران گفت: وضعیت آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی در امسال نسبت به مدت مشابه سال افزایش داشته است.

مهرزاد بوستانی اضافه نمود: در این مدت آتش سوزی هایی در برخی از شهرستان های استان ازجمله کوار، فیروزآباد و بیضا گزارش شد که با اقدام به موقع مهار شد.

وی به آتش سوزی منطقه فیروزآباد اشاره نمود و ادامه داد: متأسفانه در آتش سوزی این منطقه وسعت آن گسترده بود ازاین رو مهار آتش ساعت ها به طول انجامید و درنهایت در این حادثه بیش از 300 هکتار از عرصه های جنگلی در آتش سوخت.

وقوع 56 فقره حریق/ شمار قابل توجهی از آتش سوزی ها توسط شکارچیان رقم می خورد

مدیرکل منابع طبیعی استان فارس اعلام کرد: از ابتدای امسال تاکنون 56 فقره آتش سوزی به مساحت 339 هکتار گزارش گردیده درحالی که در مدت مشابه سال گذشته 115 مورد به مساحت 281 هکتار بوده است.

وی با اشاره به سوختن بخش زیادی از درختان اظهار کرد: در این آتش سوزی ها تعدادی از درختان شامل بادام کوهی، بلوط، کنار و... در آتش سوختند.

بوستانی ادامه داد: طی امسال با اقدامات انجام گردیده امکانات خوبی ازجمله بالگرد و... در اختیار منابع طبیعی استان قرارگرفته و علاوه بر این، این اداره کل نسبت به تقویت قرقبان و نیروهای مردمی نیز اقداماتی انجام داده است.

وی اضافه نمود: مشخص مالی میزان خسارت واردگردیده شدنی است اما آیا می توان یک درخت نابودگردیده را به راحتی احیاء کرد.

مدیرکل منابع طبیعی استان فارس تأکید کرد: متأسفانه تعداد قابل توجهی از این آتش سوزی ها سهوی بوده و بخشی هم توسط شکارچیان و... رخ می دهد ازاین رو لازم است مردم به این مسئله توجه نمایند و با سهل انگاری باعث از بین رفتن جنگل های استان نشوند.

به هرحال جنگل های زاگرس و گونه هایی نظیر بلوط سرمایه های طبیعی هستند که در آوردگاه آتش سوزی و سهل انگاری از بین می روند، از این منظر باید کاری کرد که بیش از این چنین سرمایه های ارزشمندی به خاکستر ننشینند.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 1257

به "آوردگاه آتش و بلوط در زاگرس، جنگل هایی که خاطره می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آوردگاه آتش و بلوط در زاگرس، جنگل هایی که خاطره می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید