آمادگی ایران و تاجیکستان برای توسعه همکاری های گردشگری

به گزارش مجله سرگرمی، تاجیکستان و ایران برای افزایش رفت وآمد و توسعه همکاری های گردشگری، مذاکره و اعلام آمادگی کردند.

آمادگی ایران و تاجیکستان برای توسعه همکاری های گردشگری

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، به گفته ولی تیموری معاون گردشگری در سال 1396 جمعتی بالغ بر 4993 نفر از تاجیکستان به ایران سفر کردند که در سال 97 این تعداد 9 درصد کاهش یافت و به عدد 4085 نفر رسید. همچنین در سال 96 از ایران 6261 نفر به تاجکستان سفر نموده بودند که در سال97 سفر ایرانی ها به این کشور 14 درصد افت کرد و آمار مسافران ایرانی در تاجیکستان به 4853 نفر رسید. کاهش سفر اتباع دو کشور، تاجیکستان را بر آن داشت تا به مذاکره با ایران بنشیند.

تیموری در ادامه از علاقه مندی تاجیک ها برای افزایش رفت وآمدهای گردشگری سخن گفت و اضافه کرد: مذاکراتی با معاون گردشگری تاجیکستان برای توسعه همکاری ها با توجه به اشتراکات فرهنگی دو کشور انجام شده است. تاجیکستان بسیار علاقمند است رفت و آمد گردشگران دو کشور بیشتر گردد.

معاون گردشگری با اشاره به اینکه در آینده تبادلات گردشگری دو کشور افزایش خواهد یافت، ناهمخوانی خط نوشتاری ایران و تاجیکستان را مشکل عمده ای در سرعت به نتیجه رسیدن تعاملات دانست و اضافه کرد: درست است که زبان دو کشور فارسی است اما خط نوشتاری آن ها با فارسی ما فرق دارد، برای همین اقلام تبلیغاتی موجود در تاجیکستان قابل استفاده نیست و ضروری است محصولات تبلیغاتی تازه ای با خط نوشتاری تاجیک ها داشته باشیم.

او گفت: تاجیکستان جزو بازارهای در اولویت نخست گردشگری نبوده و هدف اصلی ایران برای جذب گردشگر نیست، برای همین این نگرانی وجود دارد با ایجاد تسهیلاتی در صدور ویزا مثل لغو و یا حتی کاهش هزینه آن، خروجی از ایران به سمت کشور مقابل بیشتر گردد؛ بنابراین در مذاکره با مقام گردشگری تاجیکستان تاکید شد که در گام نخست به معرفی ایران و برگزاری تورهای آشناسازی برای رسانه ها و فعالان گردشگری این کشور بپردازیم. از هیات گردشگری این کشور که علاقه مند به توسعه روابط گردشگری بود، نیز دعوت شد به ایران سفری داشته باشند که از آن استقبال شد.

تیموری ادامه داد: طرف تاجیکی علاقه مند بود از تجربه ایران در گردشگری و به ویژه آموزش بهره ببرد که برای همکاری در این بخش مذاکراتی صورت گرفت.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: میراث آریا
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 29971

به "آمادگی ایران و تاجیکستان برای توسعه همکاری های گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ایران و تاجیکستان برای توسعه همکاری های گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید