آرام دریافت زن 7هزارساله درموزه ملی، واگذاری مرمت مسجد کبودبه ایران

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، در این هفته خبر رسید که مسجد کبود ایروان به مدت 99 سال به ایران واگذار شد و ایران مرمت های نادرست مسجد کبود ارمنستان را اصلاح می نماید. در این باره، معاون میراث فرهنگی کشور از مرمت مسجد کبود ایروان طبق تفاهمنامه 99 ساله ایران و ارمنستان اطلاع داد و گفت: مرمت های نادرست مسجد، اصلاح و ساختماهای بدنمای اطراف مشخص تکلیف می شوند.

آرام دریافت زن 7هزارساله درموزه ملی، واگذاری مرمت مسجد کبودبه ایران

محمد حسن طالبیان به خبرنگاران گفت: مسجد کبود ارمنستان از سال ها قبل در دست سفارت ایران در ارمنستان بود و ایرانیان آنجا را اداره می کردند حتی مراسم مذهبی و نماز نیز توسط ایرانی ها برگزار می گردد و مدیریت، مرمت و تعمیرات آن نیز طبق تفاهمنامه ای که از سال ها قبل وجود داشت، انجام می شد. اکنون دوباره این تفاهمنامه به مدت 99 سال تمدید شده است. اما من نمی دانم که آیا تفاهمنامه قبل نیز 99 ساله بوده یا نه چون این تفاهمنامه توسط وزارت خارجه و سفارت خانه انجام می شد. در این بخش سازمان میراث فرهنگی دخالتی ندارد ما نتها در بحث مرمت و نگهداری و تهیه پفراینده ثبت جهانی آن فعالیت می کنیم.

میزبانی ایران در کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری 2017 نهایی شد

در این هفته، بازرسان فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری در نشستی با راهنمایان گردشگری ایران و مسئولان سازمان میراث فرهنگی که ششم دی ماه در سالن اجتماعات سازمان میراث فرهنگی برگزار گردید، نظر خود را درباره میزبانی ایران برای کنوانسیون راهنمایان گردشگری سال 2017 اعلام نمودند.

در این برنامه روبی روی نایب رئیس فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری گفت: مهم فقط این نیست که هدایت گردشگران حرفه ماست بلکه ما دیپلمات های فرهنگی در جهان هستیم. علت اصلی اینکه کانون سراسری راهنمایان تور توانست در کشور پراگ برنده این میزبانی گردد این است که توانستند خودشان را در ایران و پراگ به خوبی نشان دهند.

معاون گردشگری کشور نیز در این برنامه کنایه ای به مدیران سابق سازمان میراث فرهنگی زد و گفت: کسانی که در دولت قبل گفتند این سازمان باید سرویس بهداشتی بسازد اکنون جوابگو باشند؛ ما در کشور حوزه های تعریف شده ای داریم و هر بخشی باید به وظایف خود بپردازد.

مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری کشور در پاسخ به سوال خبرنگاران که پرسیدند اکنون با توجه به مطرح شدن چنین مشکلاتی سازمان میراث فرهنگی قرار است چه کاری انجام دهد، گفت: خدا خیر بدهد به کسی که گفت می خواهد در ایران سرویس بهداشتی بسازد. مثال چون گذارد خشت اول بر زمین معمار کج را می توان برای سرویس های بهداشتی در نظر گرفت. باید شهرداری ها به این موضوع بپردازند. کسانی که در دولت قبل گفته بودند می توانند این کار را انجام دهند و نتوانسته اند، اکنون باید جوابگو باشند. مباحثی را که با آنها برخورد نموده اید را مطالبه کنید. کسی که می خواهد مدیریت گردشگری در کشور انجام دهد و حضور گردشگران خارجی را افزایش دهد، باید بتواند از عهده چنین کارهایی برآید. ما موظفیم در حوزه حاکمیتی برای این کنوانسیون و اجرای آن حمایت کنیم و با حداکثر همراهی دستگاه های متولی کار کنیم. بحث ویزا نیز در اختیار سازمان میراث فرهنگی نیست، اما باید بتوانیم از دستگاه های مختلف برای دریافت حمایت استفاده کنیم.

تبریز چگونه به عنوان شهر نمونه گردشگری 2018 انتخاب شد

نهمین اجلاس سازمان همکاری کشورهای اسلامی (OIC) در شهر نیامی نیجر برگزار گردید و شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری این اجلاس در سال 2018 معرفی گردید. به همین مناسبت اسدالله درویش امیری معاون حقوقی و امور استان های سازمان میراث فرهنگی برای اولین بار یک نشست خبری برگزار کرد و توضیحاتی پیرامون این انتخاب ارائه داد.

وی در این نشست گفت: در هشتمین اجلاسی که در گامبیا برگزار گردیده بود مصوبه ای داشتیم مبنی بر اینکه برای سال های 2017 و 2018 کشورها، شهرهای مورد نظرشان را انتخاب نمایند. از ایران نیز شهرهای یزد و تبریز برای سال های 2017 و 2018 معرفی گردیده بود که در نهایت کارگروه با 9 عضو شهر تبریز را به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی برای سال 2018 انتخاب کردند و برای سال 2017 نیز شهر مدینه انتخاب شد.

درویش امیری اضافه کرد: از 9 رأیی که داده شده بود، 7 رأی تبریز را انتخاب کرد و انتخاب این شهر با استقبال زیادی روبرو شد. تبریز دارای رقبایی از کشورهای دیگر نیز بود مانند شهر تالینگ از مالزی، پالقا و سیلد از بنگلادش و ماردین ترکیه بود. برای سال 2018 مجددا مدینه کاندید شده بود، اما در نهایت شهر تبریز را انتخاب کردند. ما قابلیت های این شهر را معرفی کردیم. طبق مصوبه هشتمین نشست گردشگری کشورهای اسلامی جوایزی نیز به شهرهای منتخب داده خواهد شد، اما هنوز نوع این جایزه معین نشده است.

بانوی هفت هزار ساله تهران رونمایی شد

اسکلت بانوی هفت هزارساله تهران در محل موزه ملی ایران با حضور سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری رونمایی شد. این اسکلت که به همراه یک ظرف سفالی سالم، قطعات سفال و چند قطعه سنگ کشف شده در یکی از سالن های بخش پیش از تاریخ موزه ملی ایران در معرض دید عموم گذاشته شده است.

در این نمایشگاه که به مدت 50روز ادامه دارد 29ابزار سنگی شامل 17قطعه متعلق به هشت هزارو پانصدسال پیش و ابزارهای سنگی هم دوره با زن 7هزارساله به نمایش گذاشته شده که از جمله این اشیا می توان به ظرف سالمی که بالای سر بانوی 7هزارساله پیدا شد اشاره نمود.

محمد اسماعیل اسماعیلی جلودار سرپرست گروه باستان شناسی در برنامه پژوهش باستان شناسی در جنوب بازار تهران در جریان بازدید بهشتی و سایر مدعوین از اسکلت و اشیای کشف شده مراحل مختلف کاوش تا رسیدن به اسکلت بانوی 7 هزارساله و مراحل بعد و کشف بقایای اسکلت را بیان نمود.

او گفت: تا به امروز قدیمی ترین بقایای باستانی شناسایی شده در شهر تهران به تپه های قیطریه و حدود سه هزار سال پیش اختصاص داشت، این درحالی است که کاوش در خیابان مولوی حدفاصل میدان های محمدیه تا قیام به کشف آثار متنوع و پرشمار زیر سطحی زیادی انجامید.

سهم 5درصدی 38 کشور مصوبه آمریکا از گردشگری ایران

در این هفته مسعود سلطانی فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی در حاشیه برگزاری نخستین همایش میراث فرهنگی دفاع مقدس که هفتم دی ماه در سالن اجتماعات موزه ملی ایران برگزار گردید، در جمع خبرنگاران در خصوص تاثیر مصوبه آمریکا بر گردشگری ایران گفت: طبق آمارها تعداد اتباعی که از این کشورها در طی سال های گذشته به ایران آمده اند، کمتر از 5 درصد گردشگران ایران بوده اند. در سال 92 حدود 116 هزار نفر، در سال گذشته 163 هزار نفر و در 6 ماهه اول سال 94 حدود 103 هزار نفر از گردشگران ایران از 38 کشوری بودند که طبق این مصوبه در صورت سفر به ایران باید برای ورود به آمریکا ویزا بگیرند.

وی گفت: تا به امروز خبری مبنی بر لغو تورها و یا سفر گردشگران خارجی نداشته ایم. حتی دیروز یکی از معتبرترین نشریات بین المللی به اتباع آمریکائی اعلام نمود که ایران را برای سفرهای سال جدید میلادی انتخاب نمایند. یکی از تورهای مهم آمریکا نیز در چند روز گذشته به ایران آمد. بنابراین این مصوبه تا به امروز تاثیری در گردشگری ایران نداشته است.

سلطانی فر ادامه داد: اما اگر همه گردشگران این کشورها نیز بخواهند از سفر به ایران منصرف شوند که البته من بعید می دانم، باز هم تاثیر زیادی در حوزه گردشگری ایران نخواهد داشت. البته جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعت گردی ایران برای گردشگران و طبیعت گران این 38 کشور ارزشمند و جالب است. آنهایی که می خواهند به ایران بیایند شاید تمایل نداشته باشند به آمریکا بفرایند. اگر هم بخواهند بفرایند ویزا می گیرند. بنابراین مسئله ای وجود ندارد. من از این بابت نگران نیستم.

وی اضافه کرد: یکی از ابهامات این است که این مصوبه سفر افراد را به سال 2011 به بعد معطوف نموده است یعنی افرادی که قبلا هم به ایران آمده اند، مشمول دریافت ویزا می شوند. با این حال فرایند رو به رشد گردشگری ایران همچنان باقی خواهد ماند و همانطور که رسانه های خارجی، ایران را به عنوان کانون گردشگران جهان در سال 2016 معرفی نموده اند، سال آینده نیز شاهد ورود گردشگران بیشتری نسبت به الان خواهیم بود.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 73049

به "آرام دریافت زن 7هزارساله درموزه ملی، واگذاری مرمت مسجد کبودبه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرام دریافت زن 7هزارساله درموزه ملی، واگذاری مرمت مسجد کبودبه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید