350 هزار هکتار مراتع گلستان درمعرض بیابانی شدن است

به گزارش مجله سرگرمی، گنبدکاووس - خبرنگاران - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت که 350 هزار هکتار از مراتع مناطق شمالی این استان با پوشش ضعیف گیاهی در معرض بیابان زایی است .

350 هزار هکتار مراتع گلستان درمعرض بیابانی شدن است

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، ابوطالب قزلسفلو روز شنبه درجلسه شورای پیشگیری از قوع جرم گلستان که در ایستگاه فراوری نهال چپرقویمه گنبدکاووس برگزار گردید، اضافه نمود: در صورت مدیریت نشدن این عرصه ها و ادامه زراعت در اراضی کم بازده مناطق شمالی استان، آسیب های جدی از جمله خطر ریزگردها گلستان را تهدید می نماید.

وی اضافه نمود: از سه سال پیش و به دنبال اختصاص اعتبارات بیابان زدایی به استان، بعضی طرح ها از جمله فراوری یک میلیون بوته مرتعی و کاشت آن و احداث بندهای خاکی با هدف احیای مراتع و جلوگیری از بیابانی شدن این عرصه ها صورت گرفته است.

قزلسفلو گفت: در سه سال گذشته در سطح تقریبی 15 هزار هکتار اقدامات مقابله ای با بیابان زایی صورت گرفته و برای سرعت بخشیدن به اجرای چنین طرح هایی که هزینه های زیادی نیز ندارد، علاوه بر توجه ویژه به تخصیص اعتبار از مرکز، احتیاجمند همکاری دیگر ادارات و نهادها برای احیای مراتع هستیم.

وی توضیح داد: اگر تنها به اعتبارات و فعالیت های منابع طبیعی و آبخیزداری درحوزه جلوگیری از بیابانی شدن مراتع و پدیده ریزگردها اکتفا گردد، با روند فعلی اجرای طرح های احیای مراتع، افزون بر 60 سال زمان برای تکمیل اقدامات احتیاج است.

مدیرکل منابع طبیعی گلستان، تهدیدات زیست محیطی، توسعه بیابان و ریزگردها را سه چالش جدی این استان برشمرد و گفت: اگر این چالش ها مدیریت نگردد، با مهاجرت و تخلیه روستاهای مرزی و حاشیه نشینی روبرو خواهیم شد.

قزلسفلو اضافه نمود: منابع طبیعی در سال های اخیر و با استفاده از مشارکت مردم و دامداران ذینفع، بعضی طرح های احیای مراتع و آبخیزداری را در مناطق شمالی گلستان انجام داده اما احتیاج به همکاری بیشتر مردم و نیز دیگر ادارات و نهادها برای سرعت بخشیدن به این طرح ها دارد.

وی اضافه نمود: اراضی کم بازده مناطق شمالی گلستان که زیر 200 میلیمتر بارش سالانه دارند، دیگر مستعد زراعت غلات نیستند و بایستی به مرتع خصوصی برای پرورش دام تبدیل شده و یا به کشت گیاهان دارویی اختصاص یابند.

وی اظهار داشت: منابع طبیعی در تبدیل این اراضی به مرتع خصوصی یا کشت گیاهان دارویی، بوته و بذر لازم را به صورت رایگان در اختیار ذینفعان قرار می دهد.

قزلسفلو گفت: درصورت ادامه روند کشت غلات در اراضی کم بازده شمال گلستان، فرسایش خاک سرعت گرفته و پدیده ریزگردها در سراسر استان و حتی در استان های همجوار فراگیر می گردد.

به گزارش خبرنگاران، دراین جلسه که رییس کل دادگستری گلستان و دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان حضور داشتند، بخشدار بخش داشلی برون گنبدکاووس نیز در سخنانی پیشنهاد کرد تا برای جلوگیری از تخریب مراتع و تبدیل آن به اراضی زراعی، مدیریت و بهره برداری مراتع ملی به صورت قراردای چند ساله بدون تغییر کاربری در اختیار جوامع محلی قرار گیرد.

حاجی نظر شیرمحمدلی گفت: در صورتی که چنین اقدامی صورت گیرد، جوامع محلی با احساس مسئولیت بیشتری درحفظ و نگهداری از منابع طبیعی ملی کوشش نموده و پرورش دام که شغل بیشتر مردم مرزنشین است، نیز رونق بیشتری می گیرد.

به گزارش خبرنگاران، مختار مهاجر رییس سازمان جهادکشاورزی گلستان نیز دراین جلسه برلزوم تسریع در احداث سد چایلی برای تامین منابع آب دامداران و کشاورزان منطقه و نیز تغییر الگوی کشت در اراضی کم بازده مناطق شمالی گلستان از غلات به کشت گیاهان مرتعی و دارویی تاکید نمود.

شهرستان گنبدکاووس با 350 هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع افزون بر 341 هزار هکتار مرتع دارد.

/3039/1860

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: ایرنا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 15255

به "350 هزار هکتار مراتع گلستان درمعرض بیابانی شدن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "350 هزار هکتار مراتع گلستان درمعرض بیابانی شدن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید