34 تفریح جذاب ولی ارزان برای سرگرم کردن بچه ها در تعطیلات عید نوروز

به گزارش مجله سرگرمی، با رسیدن فصل بهار همان طور که درختان جوانه می زنند، انرژی در وجود بچه ها فوران می نماید. سال های گذشته بچه ها در دید و بازدید عید یکدیگر را می دیدند و حسابی بازی می کردند. وقتی هم که به خانه برمی گشتیم تمام انرژی اشان تخلیه شده بود و خیلی آرام سرگرم بازی های یک نفره می شدند یا به تماشای کارتون دلخواهشان مشغول بودند. اما وقتی قرار است نوروز را در خانه بمانیم و خبری از مسافرت و مهمانی نیست، این همه انرژی بچه ها ممکن است دردسر ساز باشد. پس برای سرگرم کردن بچه ها در تعطیلات عید نوروز باید به فکر بازی های بچه هاه ارزان و بی خطری باشیم که به اندازه کافی جذاب هم باشند.

34 تفریح جذاب ولی ارزان برای سرگرم کردن بچه ها در تعطیلات عید نوروز

نوروز سال جاری هم مانند نوروز پارسال، درگیر ویروس کرونا هستیم و باید مثل قبل، حتی بیشتر، مراقب سلامتی خود و اعضای خانواده باشیم. یکی از راه های جلوگیری از ابتلا به این ویروس و معیوب کردن چرخه انتقال آن، نبودن در مکان های شلوغ و قرنطینه خانگی است. درست است که ماندن در خانه آن هم در فصل بهار بسیار سخت است اما ارزش سلامتی بیشتر از هر چیز دیگری است. پس باید برای گذراندن تعطیلات عید نوروز، به خصوص با بچه ها پر انرژی، چه کرد؟

امروز در خبرنگاران مگ قصد داریم 34 بازی بچه هاه ساده، متفاوت و سرگرم نماینده را آموزش دهیم تا در تعطیلات بتوانید اوقات شاد و پرهیجانی را همراه با فرزندتان سپری کنید. اغلب این فعالیت ها در خانه انجام می شوند و فقط برای انجام برخی از آن ها، مانند بازی در پارک یا رفتن به موزه، باید از خانه خارج شویم.

لطفا در صورتی که قصد خروج از منزل را داشتید حتما همه اعضای خانواده از ماسک پزشکی و استاندارد بهره ببرید، آن را کامل روی دهان و بینی بکشید و در تمام مدتی که خارج از خانه هستید آن را از صورت جدا نکنید. نباید فراموش کنید که باید به فرزندتان آموزش دهید از هرگونه تماس دست با چشم و گوش خودداری نمایند چون ممکن است به سطوح آلوده دست زده باشند و از این طریق ویروس به بدنشان راه پیدا کند.

  • 18 مهارت زندگی ضروری برای ورود فرزندان به دنیای واقعی

1. حباب درست کنید

از فروشگاه محله یک حباب ساز دستی بخرید و به فرزندتان بدهید تا ساعت ها در تراس یا حیاط خانه سرگرم باشد. اگر هم به حباب ساز دسترسی ندارید در یک لیوان محلول غلیظ آب و صابون مایع آماده کنید و یک نی در آن بگذارید. نی را در محلول تکان دهید و سپس بیرون بیاورید. از سمت دیگر آن که خشک است فوت کنید. تبریک می گوییم، شما یک وسیله ساده و ارزان برای انجام بازی بچه هاه درست کردید.

2. بادبادکی بازی کنید

اگر در نزدیکی خانه شما فضای سبز واقع شده است یا یک پشت بام محافظت شده دارید، می توانید به فرزندتان بادبادک بازی یاد بدهید. با کمی کاغذ و نخ و چوب یک بادبادک بسازید یا یک بادبادک آماده بخرید. فرزندتان ساعت ها سرگرم خواهد بود. به یاد داشته باشید اگر قرار است کودک در فضای سبز نزدیک خانه بادبادک بازی کند حتما ساعت خلوتی را برای این کار انتخاب کنید و در طول مدت زمانی که بیرون از منزل هستید حتما از ماسک استاندارد بهره ببرید.

3. قایم باشک بازی کنید

این بازی بچه هاه یکی از بازی های محبوب در بین آن ها است. تمام اعضای خانواده می توانید در خانه با کودکتان قایم باشک بازی کنید و حسابی سرگرم شوید. بچه ها عاشق هیجان و حل معما هستند.

4. برای پرنده ها ظرف غذا بسازید

ساخت کاردستی برای بچه ها جذاب است. حالا که بهار شده و پرندگان بیشتری در سطح شهر و اطراف خانه مشاهده می شوند، بهتر است به کودکتان یاد بدهید که با مواد دور ریز یک ظرف غذا برای پرندگان تهیه کند. با این کار به او یاد می دهید که با طبیعت و موجودات زنده مهربان باشد، همچنین استفاده از مواد بازیافتی را یاد خواهد گرفت.

5. دوچرخه سواری کنید

یک حیاط کوچک، انتهای کوچه ای بن بست یا یک فضای سبز در نزدیکی خانه بهترین محل برای دوچرخه سواری است. در تعطیلات نوروز یک برنامه منظم دوچرخه سواری تنظیم کنید و استفاده از دوچرخه را به کودکتان یاد بدهید. اگر هر روز این کار را بکنید در آخر تعطیلات دیگر احتیاجی به استفاده از چرخ های یاریی نخواهد داشت. در صورتی که در جایی غیر از حیاط خانه دوچرخه سواری می کنید حتما از ماسک بهره ببرید.

6. از طبیعت لذت ببرید

اگر به فضای سبز دسترسی دارید در ساعاتی که خلوت است، با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک، با کودکتان به آنجا بروید تا جوانه زدن درختان، شکوفه های تازه باز شده و زمین سبز شده را ببیند و با تغییرات طبیعت در فصل بهار آشنا گردد.

7. به اردک ها غذا دهید

اگر در پارک محله شما اردک، غاز یا قو نگهداری می نمایند هر روز، با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک، همراه با فرزندتان به کنار استخر بروید و به آن ها غذا بدهید. برای این کار می توانید یک کیسه نان خرد شده با خود ببرید و اجازه دهید کودکتان آن ها را برای پرنده ها در آب پرت کند.

8. به موزه حیات وحش بروید

تعطیلات نوروز بهترین زمان برای رفتن به موزه حیات وحش و آشنایی کودک با تاریخچه حیوانات مختلف است. در این موزه ها او با اجداد حیوانات و فرآیند تغییر و تکامل آن ها آشنا می گردد. قبل از مراجعه به موزه حتما به فرزند خود آموزش دهید که از تماس دست با چشم و گوش خودداری کند و در تمام طول مدت زمانی که خارج از منزل هستید ماسک به صورت داشته باشد.

9. یک پیکنیک قرنطینه ای

ساندویچ های کوچک و نوشیدنی های سرد و گرم را آماده کنید و در سبد بچینید. سپس در تراس یا حیاط یک زیرانداز پهن کنید و با خانواده روی آن بنشینید. چندساعتی را آنجا بمانید و زیر نور آفتاب خوش بگذرانید. اجازه دهید کودکتان از شما با خوراکی ها پذیرایی کند. این بازی بچه هاه دلخواه او است، در نقش مادر یا پدر فرو می رود و حسابی لذت می برد.

10. به خرید بروید

برای خرید میوه و سبزی تازه، با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک، همراه با فرزندتان به تره بار یا میوه فروشی عظیم محله بروید اجازه دهید او میوه ها را انتخاب کند و وقتی به خانه برگشتید، همان میوه ها را به عنوان میان وعده با هم بخورید.

11. پنکیک بپزید

آشپزی یکی از کارهای محبوب بچه ها است. بهتر است اجازه دهید در تعطیلات نوروز برای شما میان وعده درست کند. پخت پنکیک یا تهیه یک لیوان شکلات داغ را به او آموزش دهید و اجازه دهید آن ها را برای وعده عصرانه آماده کند.

12. سنگ جمع کنید

فرقی ندارد در مجاورت رودخانه یا دریا زندگی می کنید یا در یک شهر، به نزدیک ترین فضای سبز بروید و سنگ های بامزه و خاص جمع کنید. نباید فراموش کنید که هم خودتان و همه فرزند عزیزتان در زمان حضور در فضای باز حتما ماسک به صورت داشته باشید. سپس آن ها را به خانه بیاورید، بشویید و در ظرفی نگه دارید تا بعدا کاردستی بسازید.

13. لی لی بازی کنید

این بازی محبوب کوچک و عظیم است. همراه با فرزندتان در حیاط لی لی بازی کنید و ساعت های شاد و دلچسب بسازید.

14. ماشین بشویید

بله، شستن ماشین یک سرگرمی و تفریح فوق العاده برای روزهای تعطیل است. همراه با کودکتان داخل و بیرون ماشین را تمیز کنید و حسابی آن را بشویید.

15. سنگ ها را رنگ کنید

سنگ هایی که جمع نموده بودید را روی میز بچینید و به کودکتان بگویید با یاری گواش و قلم مو، روی آن طرح و نقش های مختلف بکشد. می توانید بعد از خشک شدن رنگ ها، پشت سنگ یک آهنربا بچسبانید و آن را روی یخچال بزنید.

16. عکس بگیرید

از تمام اتفاقات بامزه، موقعیت های خنده دار، شرایط احساسی و زمان هایی که سرگرم بازی هستید عکس بگیرید. سپس عکس ها را پرینت بگیرید و از کودکتان بخواهید با آن ها یک آلبوم درست کند.

17. گلخانه بسازید

قسمتی از خانه را به گلخانه تبدیل کنید. احتیاجی نیست بخش عظیمی از خانه باشد، گوشه ای از اتاق نشیمن هم برای این کار مناسب است. بچه ها عاشق یادگیری چیزهای جدید هستند پس مسؤولیت گلدان ها را به فرزندتان بسپارید و از او بخواهید راه های نگهداری از هر گلدان را یاد بگیرد.

18. میوه بچینید

اگر در نزدیکی محل زندگی شما درخت یا باغ میوه وجود دارد، با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک، همراه با هم زمانی را به چیدن میوه اختصاص دهید.

19. زیر باران بروید

اگر هوا بارانی شد سریع لباس های مناسب را بپوشید و زیر باران بروید. بازی زیر باران و پریدن در چاله های آب یکی از کارهای دوست داشتنی برای بچه ها است. بعد از بازی یک دوش آب گرم بگیرید، لباس های گرم بپوشید و کنار بخاری یا شوفاژ فرزندتان را در آغوش گرفته، با هم استراحت کنید. نباید فراموش کنید که باران ماسک صورت را خیس می نماید و این اتفاق خاصیت محافظتی ماسک را از بین می برد. برای جلوگیری از این اتفاق حتما خودتان و کودکتان از کلاه لبه دار بهره ببرید و در صورت خیس شدن ماسک، بلافاصله آن را عوض کنید.

20. به حیوانات غذا دهید

به فضای سبز نزدیک خانه بروید و به گربه ها، کلاغ ها و پرنده های دیگر غذا دهید. حتی می توانید در باغچه جلوی خانه، محلی برای آب و غذای گربه ها ایجاد کنید و مسؤولیت پر و تمیز بودن ظرف ها را به کودکتان بسپارید. برای انجام این کار به غیر از استفاده از ماسک، بهتر است از دستکش لاتکس هم بهره ببرید.

21. در گودال آب بپرید

چکمه های بارانی را بپوشید و بعد از باران، با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک، با فرزندتان مسابقه پرش در چاله های آب بگذارید. کسی که محکم تر بپرد و آب بیشتری از گودال بیرون بریزد برنده است. حتی می توانید چند قایق کاغذی درست کنید و در گودال های آب با آن ها مسابقه دهید.

  • همه چیز درباره اختلال ADHD در بچه ها؛ علائم و روش های درمانی

22. قلعه بسازید

اگر در نزدیکی دریا زندگی می کنید، در یک روز خلوت که کسی در ساحل حضور ندارد کنار دریا بروید و قلعه شنی بسازید. البته ضروری است در طول جهت حتما از ماسک بهره ببرید. در غیر این صورت می توانید در خانه با وسایل مختلف قلعه بسازید و یک روز کامل را به بازی در آن ها اختصاص دهید.

23. به پارک بروید

بهترین راه برای خالی کردن انرژی مضاعف کودک، رفتن به پارک و بازی کردن با وسایل آن است. یک ساعت خلوت و مناسب را انتخاب کنید، به کودک خود علاوه بر ماسک دستکش لاتکس هم بدهید و هر روز در همان ساعت برای بازی به پارک بروید.

24. طناب بازی کنید

وقتی هوا خوب است به حیاط بروید و با کودکتان طناب بازی کنید. می توانید همراه با همسرتان دو سر طناب را گرفته، بچرخانید تا کودک شما از روی طناب بپرد. یا می توانید مسابقه طناب بازی تکی بگذارید و ببینید چه کسی بیشتر می تواند به تنهایی از روی طناب بپرد.

25. کتاب بخوانید

برای کودکتان کتاب بخرید و با هم بخوانید. از او بخواهید هر روز این کار را انجام دهد و برای خاتمه تعطیلات هم یک هدف بگذارید. مثلا بگویید تا آخر تعطیلات باید 20 کتاب را با همه خوانده باشید.

26. با گچ نقاشی بکشید

گچ های رنگارنگ بخرید و به کودکتان اجازه دهید با آن ها روی زمین حیاط نقاشی بکشد. با این کار خلاقیت او فعال شده، حسابی سرگرم می گردد. اگر به فضای باز مناسب دسترسی ندارید، می توانید یک تخت سیاه برای این کار تهیه کنید.

27. بازی در فضای باز

روزهایی که هوا خوب است وسایل بازی فرزندتان را در حیاط یا تراس بگذارید تا زیر نور آفتاب بازی کند. ممکن است به نظر شما این موضوع خیلی ساده باشد اما بچه ها از بازی در فضای باز بسیار لذت می برند.

28. آب بازی کنید

روزهایی که هوا خوب است در حیاط باز با کودکتان آب بازی کنید. مطمئن باشید صدای جیغ و خنده های او تا آسمان می رود. آب بازی یک بازی بچه هاه است که با هیجان و جنب وجوش زیادی همراه است و حسابی آن ها را خشنود می نماید.

29. در فضای باز کتاب بخوانید

در میان روز با کودکتان در تراس، حیاط یا جلوی پنجره باز بنشینید و برای او کتاب بخوانید. اجازه دهید زیر آفتاب بنشیند و در بین ماجراهای هیجان انگیز داستان ها غرق گردد.

30. بازی های قدیمی

اگر کودکتان سواد خواندن و نوشتن دارد می توانید با او اسم و فامیل بازی کنید. اگر هم هنوز به سن مدرسه رفتن نرسیده است بازی خط و نقطه را امتحان کنید. این بازی ها ذهن کودک را درگیر خود می نمایند و برای او هیجان دارند.

31. مسابقه تاب سواری

در یک روز خلوت، وقتی کسی در پارک حضور ندارد، همراه با کودکتان به پارک محله بروید، سوار تاب شوید و با همه مسابقه بدهید. هر کس بیشتر و بلندتر تاب بخورد برنده است! استفاده از ماسک را نباید فراموش کنید.

32. توپ بازی

بازی با توپ در حیاط خانه یک بازی بچه هاه است که می تواند شما و کودکتان را ساعت ها سرگرم و تمام انرژی مضاعفی که دارد را تخلیه کند.

33. جنگ بادکنکی

آماده یک بازی بچه هاه با نهایت هیجان هستید؟ تعداد زیادی بادکنک را آب کنید و در گوشه ای از حیاط سنگر بگیرید. حالا به سمت یکدیگر بمب های بادکنکی پر از آبی که ساخته اید را پرت کنید. با انجام این بازی ساعت ها خنده و شادی را تجربه می کنید و از آن مهم تر، وقتی تمام شد کودک شما حسابی خسته شده و استراحت می نماید.

34. غروب خورشید را تماشا کنید

نزدیک غروب خورشید که شد همراه با فرزندتان به پشت بام بروید و غروب خورشید را تماشا کنید این یکی از زیباترین صحنه های بهاری است. حتی می توانید همراه با خود لیوان نوشیدنی یا ظرف میوه خرد شده ببرید و از تماشای این صحنه لذت بیشتری ببرید.

سخن آخر

در یک سال گذشته سبک زندگی ها تغییر نموده و افراد اغلب اوقات را در خانه می گذرانند. سازگاری با این شرایط برای عظیمسالان آسان است اما بچه ها خیلی سخت با آن کنار می آیند. آن ها احتیاج به فعالیت هایی دارند که انرژی اشان را تخلیه و آن ها را حسابی سرگرم کند. بازی هایی که در این مطلب به آن ها اشاره کردیم برای سرگرمی بچه ها در تعطیلات نوروز بسیار مناسب هستند. بازی بچه هاه حتما نباید یک کار پر جنب وجوش یا بازی با وسایل گران قمیت باشد. یک سرگرمی هیجان انگیز یا کاری که ذهن را درگیر کند یک بازی بچه هاه و جذاب است.اگر شما هم بازی خاصی می شناسید که بچه ها را سرگرم می نماید، برای ما در قسمت کامنت ها بنویسید.

منبع: todaysparent

picosho.ir: پیکوشو: تصاویر گردشگری ایران و جهان

gitiro.ir: گیتی رو: مجله گردشگری و مسافرتی، خبری و ورزشی

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 136076

به "34 تفریح جذاب ولی ارزان برای سرگرم کردن بچه ها در تعطیلات عید نوروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "34 تفریح جذاب ولی ارزان برای سرگرم کردن بچه ها در تعطیلات عید نوروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید