یادداشت، مفاهیم جهانی ورود نفتکش های ایران به ونزوئلا؛ ثمره دیگر راهبرد مقاومت فعال

به گزارش مجله سرگرمی، همکاری مالی دو کشور تحریم شده ایران و ونزوئلا، علاوه بر همگرایی سیاسی و تامین منافع مالی، مفاهیم و پیغام های متفاوتی را فراتر از این دو کشور در بر دارد.

یادداشت، مفاهیم جهانی ورود نفتکش های ایران به ونزوئلا؛ ثمره دیگر راهبرد مقاومت فعال

به گزارش مجله سرگرمی، ایران 5 کشتی را برای ارسال سوخت به ونزوئلا اعزام نموده است که دو کشتی فورچون و فارست به مقصد رسیده اند و نفتکش سوم تا فردا (چهارشنبه) قرار است وارد ونزوئلا گردد. ورود کاروان کشتی ها با پرچم ایران به حیاط خلوت آمریکا توجه مقامات و رسانه های غربی را به خود معطوف نموده و از طرفی در ونزوئلا هشتگ تشکر ایران را به بالا آورده است.

اتحاد اقتصادی علیه تحریم های آمریکا

سوال اول این است که ایران چرا این کشتی ها را به ونزوئلا فرستاده است. گفته می گردد که این کشتی ها حامل یک و نیم میلیون بشکه سوخت (بنزین و مکمل ها) هستند. در اصل تحریم های آمریکا، کاراکاس را مجبور به واردات بنزین نموده است. ایران هم در پی گسترش بازارهای صادراتی خود است و در اصل با این تیر دو نشان را هدف رفته است؛ منفعت اقتصادی و تقویت روابط سیاسی با همسایه حرف گوش نکن آمریکا. الان ونزوئلا بنزین می خواهد و ایران پول را. یکی از ویژگی های مشترک این دو کشور این است که هر دو تحت تحریم های آمریکا هستند.

آمریکا علاوه بر اعمال کلکسیونی از تحریم ها علیه ایران، حدود بیش از 10 سال پیش ایران را تحریم بنزینی کرد. هدف هم تعیین است. واشنگتن هم به دنبال براندازی در تهران است و هم در کاراکاس. آمریکایی ها به خوبی می دانند که بنزین یکی از کالاهای موثر و راهبردی در سطح اجتماعی در هر کشوری از جمله ایران و ونزوئلا هست. به همین دلیل با این اقدامات به دنبال شورش های اجتماعی و تغییر سیستم در این کشورها هستند. اما ایران طی سال های گذشته در مقابل سلاح تحریمی آمریکا ایستاد و به ویژه با توسعه پالایشگاه ستاره خلیج فارس توانست توطئه بنزینی آمریکا را خنثی کند. می گویند زخمی که تو را نکشد، تو را قوی تر خواهد نمود. ایران هم از این فشار استفاده بهینه کرد و از کشوری وارد نماینده به صادر نماینده تبدیل شد و الان می تواند به کشوری در آنسوی دنیا بنزین را صادر کند.

شکستن تحریم ها و نادیده انگاشتن هشدارها

هر چند اقدام ایران در ارسال سوخت برای ونزوئلا یک اقدام تجاری قانونی بر اساس موازین بین المللی هست، اما در تعارض با میل و خواسته آمریکاست. به همین دلیل آمریکایی ها طی یکی دو هفته با توپ پر به تهدید ایران آمدند تا شاید ایران از ارسال کشتی ها به مقصد منصرف گردد.این امر با پشتوانه سنگین تبلیغات رسانه ای هم همراه شده بود تا بر حساسیت موضوع بیفزاید. اما اصرار ایران بر مقاومت در برابر تهدیدات آمریکا، مهر باطلی بر بازدارندگی این هشدارهای واشنگتن زده و در نهایت منجر به شکست هیمنه سیاسی آمریکا و همچنین تابوی تحریم های آمریکا بخصوص در منطقه دریای کارائیب شد که مدت ها است رسانه ها از تقویت حضور نظامی واشنگتن در آن سخن می رانند. با این شرح که دنیا فهمید با مقاومت برابر آمریکا می توان تحریم هایش را نیز ناکارآمد کرد و آمریکا را در تماشای نقض تحریم هایش انگشت به دهان باقی گذاشت.

تقویت بازدارندگی راهبرد مقاومت فعال ایران

اما نکته مهم بازدارندگی موجود در هشدارهای ایران بود که باعث شد آمریکا برای تصرف و توقیف کشتی ها نتواند وارد عمل گردد. مدتی است که مقاومت فعال ایران باعث باورپذیر شدن هشدارهای ایران در دنیا غرب شده است. سرنگونی پهپاد آمریکایی که به حریم هوایی ایران در خلیج فارس تعرض نموده بود تا حمله موشکی به پایگاه الاسد در عراق مواردی بودند که نشان دادند ایران در عمل به هشدارها جدی است. سابقه توقیف کشتی ایران توسط انگلیسی و توقیف کشتی انگلیسی استنا ایمپرو که به دلیل نقض قوانین دریایی توسط ایران توقیف شده بود، مزید بر علت شد که هشدارهای تهران برای واشنگتن باورپذیر بوده و بازدارنده باشد. به خوبی تعیین است که دولت آمریکا از این هراس داشت که در فاصله چند ماه به انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، در دام یک رسوایی جدید بیفتد. از این رو، یکی از درس های این ماجرا این است که مقاومت فعال علاوه بر منافع سیاسی، منافع اقتصادی را نیز تامین و تضمین می نماید.

جبهه مشترک تحریم شده ها علیه تحریم های اقتصادی

این ماجرا الگویی را برای کشورهای دیگر نیز پیش رو می گذارد مبنی بر اینکه کشورهای تحریم شده یا مغضوب آمریکا می توانند با همگرایی، تحریم ها و فشارهای اقتصادی آمریکا را به مرور ضعیف تر نمایند. پیگیری جدی تر مدل مقاومت فعال ایران می تواند دنیا را به مرور از شر زورگویی اقتصادی آمریکا رها کند. کشورهایی که اهداف سیاسی مشترک دارند می توانند با همکاری اقتصادی، محدودیت های بیشتری برای آمریکا در ایجاد محدودیت برای خودشان ایجاد نمایند. این همان گفتمان تهران است که فشار را با فشار جواب می دهد، نه با تسلیم.

قدرت نمایی در حریم ممنوعه آمریکا

ریسا گرایس تارگو، کارشناس موسسه مطالعاتی اوراسیا می گوید: این امری قابل توجه و برجسته است که ایران تا این اندازه مطمئن است که دولت ترامپ بر سر راهش قرار نخواهد گرفت، و اینکه ایران ریسک می نماید و وارد حوزه نفوذ سنتی آمریکا می گردد.

این اقدام اخیر ایران علاوه بر حصول منافع اقتصادی و دور زدن تحریم ها، حائز اهمیت سیاسی نیز هست. تردد کشتی های ایرانی، نه در خلیج فارس، بلکه در حیاط خلوت آمریکا پیغام های خاص خود را به غرب، حامیان فشار حداکثری و افراد مرعوب تهدیدها و فشارهای آمریکا دارد. ایران در اصل، الگوی جدیدی از همکاری های بین المللی را به نمایش گذاشته است که در صورت استفاده سایر کشورها می تواند، گام مهمی در استقلال اقتصادی دنیا به شمار آید. به ویژه که این گام همراه با اقتدار سیاسی در همسایگی آمریکا برداشته شده است. پس کشورهای دیگر نباید از برداشتن این گام ها در سایر نقاط دنیا بترسند.

مقاهیم اقتصادی اقدام اخیر ایران

ایران با این کار تحریم های آمریکا را نادیده گرفت، سپس معامله ای مستقل از دلار آمریکا انجام داد و مهمتر از همه به جای صادرات نفت خام، به صادر کردن فرآورده های نفتی روی آورد که هم به لحاظ اقتصادی اقدامی بهینه تر است و هم این که ظرفیت آن برای دور زدن تحریم ها، در مقایسه با نفت، خام به مراتب بالاتر است.

فشار حداکثری آمریکا به جای تسلیم، با مقاومت فعال یا به عبارتی مقاومت حداکثری ایران روبرو شده است. زمانی که ایران یا هر کشور دیگری مانند کره شاقتصادی به سمت مذاکره با آمریکا رفته اند، با زیاده خواهی و دبه واشنگتن روبرو شده اند. اما هر زمان گزینه مقاومت فعال بوده، آمریکا و شرکایش عقب نشینی نموده اند. تصمیم کره شاقتصادی برای تقویت بازدارندگی هسته ای نیز نمونه دیگری برای راهبرد مقاومت در برابر آمریکاست. اما ایران کوشش نموده است که از پله مقاومت سیاسی و امنیتی فراتر رفته، و با مقاومت اقتصادی منافع و نیازهای اقتصادی خود را نیز تامین کند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 مرداد 1399 بروزرسانی: 7 مرداد 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 92441

به "یادداشت، مفاهیم جهانی ورود نفتکش های ایران به ونزوئلا؛ ثمره دیگر راهبرد مقاومت فعال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت، مفاهیم جهانی ورود نفتکش های ایران به ونزوئلا؛ ثمره دیگر راهبرد مقاومت فعال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید