گردشگری یک اقتصاد نوظهور برای کشور است، مازندران باید بیشتر از مزایای گردشگری استفاده کند

به گزارش مجله سرگرمی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه این سازمان فرابخشی اداره می شود و باید هماهنگی میان دستگاه ها را انجام دهد، گفت: اگر بخواهیم دقیق نگاه کنیم گردشگری یکی از مزیت های کشور است که در گذشته به آن زیاد پرداخت نشده و هنوز هم به جایگاه خود نرسیده است.

گردشگری یک اقتصاد نوظهور برای کشور است، مازندران باید بیشتر از مزایای گردشگری استفاده کند

به گزارش خبرنگاران، دکتر علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، عصر امروز دوشنبه 7 مرداد 98، در نشست مشترک شورای برنامه ریزی و توسعه استان مازندران و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی این استان گفت: نفت و گاز، معادن و گردشگری سه مزیت بزرگ کشور هستند. حوزه گردشگری با حداقل توجه سرمایه گذاری قابلیت ارتقا دارد تا با رقبای منطقه ای برابری کنیم. در گردشگری موضوع تکنولوژی و تحریم نظیر نفت وجود ندارد و می تواند اقتصادی نوظهور برای کشور باشد. رئیس جمهوری نیز به این حوزه توجه ویژه ای دارد و با عمده درخواست های سازمان موافقت کرده است.

او اضافه نمود: در سال گذشته تعداد گردشگران خارجی ما از 4/7میلیون نفر به 7/8میلیون نفر رسید و در گردشگری داخلی نیز سفرهای بسکمک اتفاق می افتد و در سبد خانوار قرار گرفته است. در سال گذشته 11/7میلیارد دلار معادل 3 درصد سهم گردشگری از تولید ناخالص ملی کشور بوده و تلاش می کنیم تا این سهم را افزایش دهیم تا به رقبای همسایه نظیر ترکیه با سهم 4/7درصدی برسیم که برای این مهم به 21میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید نیاز داریم.

دکتر مونسان با بیان این که شاهد استقبال از سرمایه گذاری در حوزه گردشگری هستیم و سرمایه گذاران آینده خوبی را پیش بینی می کنند، گفت: 180هزارمیلیارد تومان پروژه در کشور در حوزه گردشگری در حال انجامست. سال گذشته 220هزار شغل در حوزه گردشگری ایجاد شده است و یکی از دستگاه های پیشرو بودیم. اشتغال برای دولت و نظام بسیار مهم است و بخش گردشگری در اشتغال زایی پیروز عمل کرده است.

او ادامه داد: این قابلیت وجود دارد که مازندران از مزایای گردشگری بیشتر استفاده کند. در این استان شش هتل پنج ستاره در حال ساخت است که قبل از دولت یازدهم فقط یک هتل پنج ستاره وجود داشت. در مجموع 54 هتل در سطوح مختلف کیفی در این استان در حال ساخت است که آینده خوبی را برای مازندران نوید می دهد. همه دستگاه ها باید کمک کنند و خود را مرتبط بدانند که برای مازندران خدا موهبت های بسکمک را قرار داده که می توان از آنها بهینه استفاده کرد.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه 2هزار پروژه نیز در حوزه میراث فرهنگی در کشور در حال انجام است، گفت: کل کشور ظرفیت زیادی در این خصوص دارد و تامین بودجه آن بسیار سخت است.

او اضافه نمود: تفاهم نامه ای با وزارت نیرو با دستور رئیس جمهوری منعقد شد تا اقدامات گردشگری در سدها و آب بندها اجرایی شود و دستورالعمل آن تهیه شده و وزیر نیرو آن را به زودی ابلاغ می کند.

دکتر مونسان با بیان این که با ارتقای خانه مسافرها به ویژه در مازندران موافق نیستیم، در مورد اقامتگاه های دولتی نیز گفت: طبق قانون داشتن اقامتگاه برای بخش دولتی ممنوع است و خوشبختانه سازمان بازرسی نیز به این موضوع ورود پیدا کرده است. این اقامتگاه ها با هتل ها رقابت می کنند و موجب تضعیف هتل ها می شوند. رئیس جمهوری نیز تاکید ویژه ای در واگذاری این اماکن دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به این که قصد داریم از باغ 33هکتاری رامسر صیانت کنیم، گفت: این باغ باید برای نسل های آینده بماند، آمادگی داریم تا براساس طرح معین و موجود، شهرداری رامسر فعالیت خود را شروع کند؛ اما ساختمان موجود باید تبدیل به فضای موزه ای یا فرهنگسرا شود. فرودگاه رامسر نیز سال هاست دچار مسائل است و اگر طول باند آن افزایش یابد موجب توسعه گردشگری خواهد شد.

او گفت: در مورد جنگل دالخانی نیز امسال زیرساخت ها تامین خواهد شد و در مورد قلعه تاریخی مارکوه دستور رسیدگی صادر خواهد شد تا مردم بهتر از این مواریث طبیعی و تاریخی استفاده کنند.

بسکمک از پروژه ها ظرفیت داشتن پیوست گردشگری را دارد

احمد حسین زادگان، استاندار مازندران نیز در این نشست با بیان این که خیلی از پروژه ها می تواند پیوست گردشگری داشته باشد، گفت: مازندران می تواند در حوزه های مختلف گردشگری سرآمد کشور باشد.

او با بیان این که با همکاری دستگاه های اجرایی، روستاهای بکر با بافت باارزش شناسایی شده اند که ظرفیت های ویژه ای در بوم گردی دارند، ادامه داد: تلاش می کنیم تا با حفظ سنت ها و توجه به ساخت و سازها از سوی بنیاد مسکن، بافت روستاها را حفظ کنیم.

حسین زادگان ادامه داد: درخصوص سامان دهی و طرح های گردشگری دریایی و ساخت اسکله های گردشگری برنامه ریزی های گسترده ای را شروع کردیم اما تاکنون استفاده مطلوبی از ظرفیت گردشگری دریایی نشده است، دائماً درگیر حواشی هستیم و این حواشی مانع توسعه شده است.

به گفته او، در ساخت اسکله های گردشگری براساس برنامه ریزی های اجرا شده در تلاش هستیم تا استعلام و مجوز 17 دستگاه را کامل در اختیار سرمایه گذاران قرار دهیم تا سرمایه گذاران دچار بروکراسی اداری نشوند.

استاندار مازندران به پیگیری در مورد کشتی گردشگری نیز اشاره کرد و گفت: سرمایه گذار استانی آمادگی تامین و راه اندازی کشتی گردشگری را دارد و در نشست با معاون اول رئیس جمهوری در این خصوص قول هایی گرفتیم تا موانع دستگاه های اجرایی رفع شود.

استاندار مازندران درباره گردشگری در میانکاله نیز گفت: محیط زیست مشکل واگذاری دارد، اما طرحی داریم که امکان اجرای طرح های گردشگری بدون آسیب رسیدن به محیط زیست وجود داشته باشد.

او درخصوص میزبانی اجلاس رادیو و تلویزیون کشورهای عضو اکو در رامسر نیز گفت: تلاش می کنیم تا با از استفاده از ظرفیت رسانه های اکو، گردشگری مازندران را با موضوع رامسر به کشورهای منطقه معرفی کنیم.

استاندار مازندران به مجتمع های دولتی گردشگری به عنوان چالش توسعه گردشگری بیان نمود و گفت: در برنامه چهارم آمده است که این مجتمع ها به بخش خصوصی واگذار شود اما شاهد مقاومت دستگاه های دولتی هستیم. اراضی مختلفی توسط این دستگاه ها اشغال شده و نیازمند این است که در سطح ملی این موضوع پیگیری شود تا این ظرفیت های گردشگری در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرد. آزادسازی سواحل نیز در همین راستاست چون مردم نباید این احساس داشته باشند که به ساحل دسترسی ندارند.

ظرفیت های استان مازندران در ثبت های جهانی

سیف الله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز در این نشست با اشاره به اینکه کاوش جنت رودبار رامسر قدمت 3هزارساله رامسر را معین کرد، گفت: نیازمند اعتبارات ملی هستیم تا از ظرفیت های تاریخی و طبیعی استان بهره مند شویم.

فرزانه با اشاره به این که از 12 لکه ثبت جهانی شش لکه برای استان است و این ظرفیت بزرگی برای توسعه گردشگری استان است، شرح داد: غار اسپه خورشید سوادکوه، باغ عباس آباد، باغ 33هکتاری رامسر ظرفیت ثبت جهانی را دارند.

فرزانه ادامه داد: عرصه های منابع طبیعی بدون در نظر دریافت نظر سازمان به طرح های گردشگری واگذار می شود که سازمان گردشگری باید پاسخگو باشد و انتظار داریم که نظر سازمان نیز اخذ شود.

او با بیان این که صنایع دستی مظلوم واقع شده است، گفت: حتی چوب های افتاده و قاچاق هم تحویل هنرمندان صنایع دستی نمی شود و امکان تولید ندارند، امیدوارم در این خصوص تدابیری اندیشیده شود.

namasho.com: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

منبع: میراث آریا
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 38648

به "گردشگری یک اقتصاد نوظهور برای کشور است، مازندران باید بیشتر از مزایای گردشگری استفاده کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری یک اقتصاد نوظهور برای کشور است، مازندران باید بیشتر از مزایای گردشگری استفاده کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید