کمالوندی: فعلا در موضوع نظارت آژانس تغییر نمی دهیم، روند اجرای گام سوم به آژانس اعلام شد

به گزارش مجله سرگرمی، نشست سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران برای تشریح برنامه های مدنظر در گام سوم کاهش تعهدات برجامی شروع شد.

کمالوندی: فعلا در موضوع نظارت آژانس تغییر نمی دهیم، روند اجرای گام سوم به آژانس اعلام شد

به گزارش خبرنگاران، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به دستور اخیر رئیس جمهور برای آغاز گام سوم ضمن تشریح فعالیت های هسته ای کشور اظهار کرد: دشمنان انقلاب که پیشرفت های ایران را نمی دیدند در حوزه هسته ای آغاز کردند به کارشکنی. اوج فعالیت های ما غنی سازی بوده است و در حوزه صنعتی در ابعاد مختلف بر اساس اسناد بالادستی توسعه نیروگاه های هسته ای و برنامه غنی سازی برای یک میلیون سو طی 15 سال در دستور کار نهاده شد.

وی ادامه داد: سازمان کوشش کرد و بر اساس برجام زمان بندی توسعه نیروگاه های هسته ای و فراوری سوخت معین شد. بعد از برجام علنا با بدعهدی روبرو شدیم و مشکلاتی به وجود آمد که اوج آن به خروج آمریکا از برجام برمی گردد و مقداری فشار بر ایران و دیگر کشورها آوردند و به دنبال آن نظام تصمیم گرفت توازنی برقرار کند یا طرف مقابل برگردد به تعهدات یا ایران با کاهش تعهدات خود موازنه ایجاد کند.

کمالوندی با اشاره به هشت موضوع مورد مذاکره که شامل محدودیت هایی در برجام شده است (راکتور آب سنگین، کارخانه فراوری آب سنگین، بازفرآوری سوخت مصرف شده، غنی سازی در ظرفیت و سطح، تحقیق و توسعه، فردو، میزان ذخایر و نظارت و دسترسی آژانس) اظهار کرد: از بین این هشت موضوع در حوزه نظارت و دسترسی آژانس و شفاف سازی فعلا بنا نداریم به این حوزه دست بزنیم.

وی ادامه داد: آژانس امروز مراجعه می نماید و می بیند که چهار اقدام در چارچوب گام سوم اجرا شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: کرونل فروتا مدیرکل موقت آژانس در برنامه و دعوت از پیش اجرا شده در زمان حیات آقای آمانو، فردا صبح به ایران می آید و تا ظهر با بعضی مقامات از جمله آقایان صالحی و ظریف دیدار می نماید. همچنین آقای کرونل یکشنبه عصر تهران را ترک خواهد نمود.

سخنگوی سازمان گفت: کرونل فروتا مدیرکل موقت آژانس در برنامه و دعوت از پیش اجرا شده در زمان حیات آقای آمانو فردا صبح به ایران می آید و تا ظهر با بعضی مقامات از جمله آقایان صالحی و طریف دیدار می نماید

وی توضیح داد: اولین اقدام ما این بود که از روز آدینه فراوری مواد غنی شده از زنجیره های تحقیقاتی و عدم اخلاط را آغاز کردیم و امروز این روند به آژانس اعلام شده است.

کمالوندی اضافه کرد: دومین اقدام ایران این است که اکنون گازدهی ماشین IR6s که قرار بود از ابتدای سال یازدهم برجام گازدهی گردد را آغاز کردیم.

مورد سوم، راه اندازی زنجیره 20 تایی ماشین IR4 است که آن هم قرار بود از ابتدای سال یازدهم انجام گردد که الان آن را انجام می دهیم و چهارمین اقدام در گام سوم این است که قرار بود گازدهی به زنجیره 20 تایی ماشین IR6 را دو ماه دیگر آغاز کنیم که آن را نیز از حالا آغاز کردیم.

وی تاکید نمود ما ایجاد زنجیره 30 تایی را در برنامه بعدی خود داریم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی که در محل این سازمان برگزار گردید اظهار کرد: قبل از این که گام سوم به خاتمه برسد حدود دو ماه آینده، چند اقدام مهم دیگر داریم که انجام خواهیم داد؛ راه اندازی زنجیره های شاهد 164 تایی IR4 و راه اندازی زنجیره های شاهد IR2m . با توجه به این که ظرفیت این ماشین ها 4 تا 5 سو است عملا می توانیم بگوییم با 328 ماشین، 1500 سو افزایش ظرفیت خواهیم داشت گویی 1500 ماشین نسل اول اضافه کنیم.

وی گفت: هم چنین گازدهی به زنجیره میانی سانتریفیوژ سه بیلوز IR5 را هم خواهیم داشت. علاوه بر این گازدهی زنجیره 30 ماشین IR6 که قرار بوده سال هشت و نیم برجام انجام گردد را انجام می دهیم؛ الان زنجیره 10 تایی را داریم گازدهی می کنیم و از روز آدینه گازدهی زنجیره 20 تایی را آغاز کردیم. هم چنین زنجیره 30 تایی را نیز راه اندازی می کنیم که عملا طی دو ماه آینده 60 ماشین IR6 خواهیم داشت که هم در حال تحقیق و توسعه و هم در حال افزایش ذخایر اورانیوم کشور خواهند بود.

کمالوندی گفت: به زودی بحث بتن ریزی نیروگاه اتمی دوم بوشهر را خواهیم داشت. صنعت هسته ای به سرعت کار خود را ادامه می دهد در حوزه تحقیق و توسعه محدودیت نداشتیم بلکه زمان بندی شده جلو می رفتیم که آن هم بر اساس برنامه 15 ساله سازمان انرژی اتمی بود. فعالیت های هسته ای نمی تواند با سرعت انجام گردد بلکه در یک زمان بندی و دقت عمل معین انجام می گردد اما اکنون در گام سوم دیگر به این زمان بندی معین شده و توافق شده در برجام دیگر پایبند نیستیم.

وی تاکید نمود: هر چه جلوتر می رویم شرایط سخت تر می گردد از این رو طرف های اروپایی باید بدانند که زمان زیادی باقی نمانده است. در حوزه تحقیق و توسعه و حوزه های دیگر غیر از فردو و شتاب دادن به سرعت غنی سازی، فعالیت دیگری نمی ماند که ما بخواهیم در روند کاهش تعهدات انجام دهیم. ایران در شرایط فعلی توانایی لازم برای افزایش میزان و سطح غنی سازی را دارد. اروپایی ها باید بدانند ایران بر اهداف و حقوق خودش مبتنی بر آرمان هایش اصرار دارد و ذره ای از این آرمان ها کوتاه نخواهد آمد.

به گزارش خبرنگاران، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادمه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

معاون صالحی در پاسخ به این که در گام بعدی بحث توقف اجرای پروتکل الحاقی و غنی سازی 20 درصد وجود دارد؟ گفت: ما لیستی از اقدامات مختلف را به شورای عالی امنیت ملی ارایه کردیم و در آن لیست خروج از ان پی تی هم دیده شده بود اما بعدا سازمان انرژی اتمی در آن لیست تجدیدنظر کرد و گفتیم حداقل این توصیه سازمان انرژی اتمی نیست اگر در جایی و سطوح بالای کشور می خواهند برای این کار تصمیم بگیرند اما بحث های فنی ما در حال به اتمام رسیدن است. ما در فردو و حوزه نظارت ها اقداماتی باقی مانده که البته نگاه سازمان در حوزه نظارت ها مخصوصا پادمانی این نیست که در این فعالیت ها تغییری دهیم و بهانه به طرف مقابل و دشمن بدهیم که ایران کار خلافی را انجام می دهد. بنا براین گام های بعدی شاید از حیث فنی کمتر باشد. اما فعالیت های فردو برای گام های بعدی مد نظر می تواند باشد.

کمالوندی گفت: ما الان به غنی سازی 20 درصد احتیاجی نداریم و ترجیح ما این است که اول ذخایر 4.5 درصد را به اندازه کافی برسانیم و بعد سراغ 20 درصد برویم.

وی درباره سفر فروتا به ایران توضیح داد: آژانس نظارت نماینده است و طبق برجام آژانس باید آنچه اتفاق می افتد را گزارش دهد. آژانس هم در این مدت گزارش دهی خود را داشته است و درباره گام ها و اقدامات ایران نیز این گزارش دهی انجام می گردد. آقای ظریف نیز اخیرا در نامه ای به موگرینی با جزییات اقدامات ایران در گام سوم را توضیح داده اند. طبیعی است که شورای حکام و اعضای آژانس باید بدانند که چرا بعد از 16 گزارش آژانس که پایبندی ایران را تایید نموده است الان ایران اقداماتی در راستای کاهش تعهدات برمی دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوالی دیگر درباره فراوری سانتریفیوژها و اقدامات دیگر گفت: فعلا فراوری ماشین های سانتریفیوژ بر اساس احتیاج تحقیق و توسعه ماست. اکنون 5060 تا در نطنز داریم و 1044 تا در فردو. ممکن است در گام های بعدی به خاتمه موضوعات فنی برسیم. با توجه به انجام مذاکرات بازطراحی اراک در همکاری با چینی ها و 1+4 قصد نداریم به سمت راکتور قدیمی برگردیم.

وی در پاسخ به این پرسش که درباره شدت تاثیرگذاری و قابلیت بازگشت پذیری این گام ها انتقادهایی مطرح است، از نظر شما کدام مهم و مورد توجه است؟ گفت: وقتی تصمیم می گیریم سقف 3.67 را عبور کنیم این پیغام را دارد که هر وقت بخواهیم می توانیم 20 درصد را فراوری کنیم. بین آنچه اعلام می کنیم و آنچه انجام می گردد تفاوت است و باید این ها یک روال منطقی داشته باشد و بنایی نداریم عجله کنیم. ممکن است به ما گفته گردد که 20 درصد فراوری کنیم بدون این که احتیاج داشته باشیم یا نه اما اگر تصمیم سیاسی باشد ما انجام می دهیم اما از نظر ما بهتر است برای همان 20 درصد هم ابتدا ذخایر 4.5 درصد را افزایش دهیم. در این رابطه بعضی مسایل سیاسی و جناحی وجود دارد و هر کس بیرون گود نشسته حرف خودش را می زند. البته منتقدان دلسوز نظام هستند اما ما نگاهمان این است که فنی و ملی این گام ها برداشته گردد.

کمالوندی در پاسخ به این پرسش که تاکید شده اگر اروپا به تعهداتش عمل کند چقدر زمان می برد که ما به حالت قبل از کاهش تعهدات برگردیم؟ اظهار کرد: نمی توانم زمان دقیق ارایه کنم. اقدامی که یک روز زمان برد تا انجام گردد برای بازگشتش هم همان یک روز زمان می برد اما بعضی اقدامات این گونه نیست و ممکن است برای بازگشت کار طولانی تر گردد. در گام سوم طبعا کار برای طرف مقابل سخت تر شده است و بسته به اقدام آنها ما تصمیم می گیریم و اقدام لازم را انجام می دهیم.

معاون صالحی درباره تاثیر گام سوم برای اجرای تعهدات از سوی اروپایی ها گفت: ایران با کاهش تعهدات خود در حال فاصله دریافت از برجام است. بعضی معتقدند اقدامی تند مثل فراوری اورانیوم 60 درصدی را انجام دهید تا اقدام ما تاثیر داشته باشد. این نگاه بیرونی است اما تصمیم گیری درباره اقدامات طی یک فرایند و کارشناسی انجام می گردد.

وی اضافه کرد: تصمیمات ما در رابطه با کاهش تعهدات برجامی از جنس محکم، معقول و حساب شده است که توخالی هم نیست. گاهی بعضی تصمیمات ظاهری بزرگ اما درونی توخالی دارد. تصمیمات ما به گونه ای است که طرف مقابل در محاسبات خود فرصت برای بازگشت داشته باشد. افزایش ذخایر اورانیوم ما از 20 روز آینده یک جهش خیلی بالایی خواهد داشت و یک دفعه برداشت در فراوری زیاد خواهد بود.

کمالوندی در پاسخ به این پرسش که با افزایش ظرفیت غنی سازی ایران عملا انگار بر تعداد سانتریفیوژهای ایران اضافه نموده می گردد و آیا این به معنای خروج ایران از برجام است؟ اظهار کرد: تعهد ما این بود که در نطنز 5060 ماشین داشته باشیم و در آنجا ماشینی اضافه نمی گردد و در فردو هم اضافه نمی گردد اما در تحقیق و توسعه ماشین هایی که قرار بود سال یازدهم برجام داشته باشیم را جلوتر آوردیم و درباره تعداد آنها هم توافق نموده بودیم. درباره میزان غنی سازی هم چون دیگر به 300 کیلو پایبند نیستیم دلیلی ندارد که فراوریات سانتریفیوژها در تحقیق و توسعه رقیق گردد بلکه می تواند ذخیره گردد.

وی تاکید نمود: ما از برجام خارج نشدیم و در چارچوب برجام بندهای 26 و 36 کاهش تعهدات انجام می گردد. تعهدات یازده گانه که اروپاییها وعده دادند هیچ کدام انجام نشد از این رو نباید متوقع باشند که ایران تعهداتش را کامل انجام دهد. در عین حال که ما چارچوب برجام را حفظ نموده ایم. در ضمیمه 3 اقداماتی انجام شد اما باز هم ما انتقاد داریم و در دو سه حوزه همکاری شد اما کفایت نکرد. به طور مثال قرار بود عضو ایتر باشیم اما بعد آمریکایی ها و انگلیسی ها سنگ اندازی کردند اما این نبود که آنها ما را محروم نموده باشند بلکه ایتر از وجود متخصصان ما محروم شدند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه درباره مذاکرات ایران و فرانسه و تاثیر گام سوم بر این مذاکرات و این که گام سوم هم قابل بازگشت است؟ گفت: در ارتباط با گام های بعدی داریم به انتهای کار در حوزه فنی می رسیم. این که تاثیرات گام چیست وزارت خارجه باید جواب دهد اما اینها در بیان حداقل می گویند که می خواهند برجام را حفظ نمایند و در عدم اشاعه، تجربه خوبی است حرف ما این است که اگر این استفاده ها را دارد باید بهای آن هم پرداخت گردد.

معاون صالحی درباره پیشران های هسته ای اظهار کرد: کار پیشران به خوبی پیش می رود و در حوزه تحقیقاتی است و در فروردین سال گذشته سیستم سنجش فرایندی راه اندازی شد که به این مساله یاری می نماید. پیشران در برنامه کار سازمان است اما فاصله زیادی داریم تا بخواهیم به مسایل سوخت پیشران فکر کنیم. گزارش های مربوط به پیشرفت کار به مقامات عالی نظام اعلام می گردد. هم چنین در این باره تعهدات و اطلاعات لازم را به آژانس ارایه کردیم.

کمالوندی در پاسخ به این پرسش که گازدهی به IR6s به معنای عملیاتی شدن آن است؟ گفت: وقتی ماشینی از مرحله تحقیق و توسعه به نطنز برده می گردد یعنی آزمایشات خود را پشت سر گذاشته است. روند تحقیق و توسعه اجازه می دهد که ماشین مطمئن باشد البته الان می توانیم بگوییم که این ماشین الان اگر مستقر گردد هم قابلیت فعالیت و غنی سازی دارد با خرابی پایین تر از آنچه نسل اول سانتریفیوژها داشت. اما چون تست این ماشین روندی طبیعی را طی می نماید در مرحله تحقیق و توسعه باقی می ماند اما اگر دستور دهند می توانیم آن را مستقر کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره رویکرد روسیه و چین به گام سوم ایران اظهار کرد: روسیه و چین رویکرد مثبتی به ایران دارند چون می دانند که ایران در این رابطه حق دارد و انتظار است که با ما همراهی نمایند و این را حق طبیعی ایران می دانند. ما هم باید از این مواضع استفاده کنیم و از مواضع به حق آنها باید تشکر کنیم چرا که نشان می دهد ایران در این راستا تنها نیست. حتی اروپایی ها اذعان دارند که اقدامات ایران به حق است اما توانایی مقابله با آمریکا ندارند.

وی در پاسخ به خبرنگاران مبنی بر این که در رابطه با سانتریفیوژ IR8 در این گام چه تغییری صورت خواهد گرفت و آیا ایران به سانتریفیوژی جدیدتر از IR8 فکر می نماید؟ گفت: الان وضعیت خوبی دارد و یک ماشین بعد از اتمام کارهای مکانیکی گازدهی شد که جواب مثبت بود و الان زنجیره سه تایی آن انجام می گردد و این اقدام احتیاجی نداشته است که در چارچوب کاهش تعهدات انجام گردد و ما خارج از این مباحث می توانستیم زنجیره سه تایی را داشته باشیم.

کمالوندی در پاسخ به این که پنج سال از سوخـت گذاری اول نیروگاه بوشهر می گذرد و به زودی موعد انتقال این سوخت به خارج از ایران مطرح است تصمیم ایران در رابطه با نگهداری یا بازفراوری این سوخت چیست؟ توضیح داد: ایران پذیرفته که بازفراوری نداشته باشد طبق برجام و الان هم ما سوخت مصرف شده نداریم. ما بر اساس آنچه در برجام بوده قرار بوده طی 15 بازفراوری نداشته باشیم و و در برجام اشاره شده فعلا نیت بر بازفراوری نیست اما نیات می تواند تغییر کند کما در وسط نماز می توانید نیت نماز جماعت را تبدیل به فرادا کنید. اگر نیت ما در این باره بخواهد عوض گردد در موقع خودش اعلام می گردد در عین حال الان بنایی بر انجام بازفراوری نداریم و مذاکرات ما با روسیه در این باره جاری است.

وی ادامه داد: ایران پانزده سال بازفراوری ندارد و بعد از آن هم نیت انجام آن را ندارد و این نیت بر اساس زمان حال است و با دادن تعهد فرق دارد و بار حقوقی خاص خود را دارد. تا الان هم قصد بازفرآوری نداریم اما این نیت و قصد است و می تواند هر زمانی این مساله تغییر کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که چرا در گام سوم سراغ افزایش سانتریفیوژها نرفتید و سراغ تحقیق و توسعه رفتید؟ آیا این تصمیمی فنی بود یا سیاسی گفت: فعلا به ظرفیت غنی سازی و تعداد سانتریفیوژها دست نزدیم چون فعلا احتیاجی به این کار نیست و اگر بخواهیم ماشین جدید بیاوریم بهتر از اول کارهای تحقیق و توسعه اش به خوبی انجام شد. به جای این که هزار ماشین نسل اول مستقر کنیم دو زنجیره شاهد 164 تایی ایجاد می کنیم که همان نتیجه را در بر دارد. به علاوه جز افزایش تعداد سانتریفیوژها و فردو دیگر گامی نمانده است که بخواهیم انجام دهیم. ما در زمینه افزایش ظرفیت و سطح غنی سازی در راستای فراوری سوخت برای نیروگاه هایمان باید دانش خود را نسبت به سوخت نیروگاهی افزایش دهیم. با وجود گذشت چهار سال از برجام می توانیم بگوییم که پیشرفت ما در تحقیق و توسعه معادل گذشت 10 است. ما الان در زمینه فراوری سوخت راکتورهای قدرت در حال کسب صندلی خوب هستیم در عین حال که برای رسیدن به این صندلی احتیاج داریم تا مواد اولیه لازم برای فراوری سوخت داشته باشیم و از این بابت مطمئن باشیم.

0nlysms.ir: تنها پیامک | مجله موفقیت، پزشکی، خانواده، تکنولوژی، گردشگری، استارتاپ

banoirane.ir: بانوی ایران | مجله خبری و ورزشی بانوان، مجله خانواده

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 دی 1400 بروزرسانی: 12 دی 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 43808

به "کمالوندی: فعلا در موضوع نظارت آژانس تغییر نمی دهیم، روند اجرای گام سوم به آژانس اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمالوندی: فعلا در موضوع نظارت آژانس تغییر نمی دهیم، روند اجرای گام سوم به آژانس اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید