کشف مقبره ای مملو از طلسم مار

به گزارش مجله سرگرمی، باستان شناسان مقبره 2500ساله ای را در جنوب قاهره کشف نموده اند که در آن طلسم هایی برای حفاظت در برابر نیش مار وجود دارد.

کشف مقبره ای مملو از طلسم مار

ورودی این مقبره مملو از طلسم هایی است که هدفشان دفع مارگزیدگی و در عین حال جذب مارها به عنوان محافظان مقبره بود.

مدیر یک مؤسسه مصرشناسی درباره این مقبره شرح داد: چنین تاکیدی برای استفاده از طلسم های مار احتمالا ناشی از انتخاب شخصی مالک مقبره بوده است؛ زیرا هیچ مورد مشابهی با چنین توجه بیش از حد به این طلسم ها مشاهده نشده است.

بر اساس اکتشاف اخیر می توان نتیجه گرفت که مارهای سمی در مصر باستان در مقایسه با امروز بیشتر بوده اند. باستان شناسان معمولا مقبره هایی را در مصر پیدا می نمایند که بعضی از این طلسم های حفاظت در برابر مارها وجود دارد، اما پیش تر مقبره ای با این تعداد طلسم مار کشف نشده بود.

بر اساس بیانیه ای که به وسیله آن مؤسسه مصرشناسی منتشر شده، این مقبره در ابوصیر کشف شده و این محوطه باستانی خانه چندین مقبره و هرم باستانی است. مقبره ای که اخیرا در این محوطه کشف شده است به مردی به نام Džehutiemhat تعلق دارد، که به عنوان کاتب سلطنتی حدود 2500 سال پیش و حوالی زمانی که ایرانیان باستان (هخامنشیان) مصر را کنترل می کردند، زندگی می کرد.

با اینکه بخش اعظمی از مقبره این مرد در دوران باستان هدف غارتگران قرار گرفته است، اما تابوت دان و بخش هایی از اسکلت او هنوز در مقبره به جای مانده است. آنالیز این بقایا نشان داد که این مرد در زمان مرگ 25 ساله بود و به پوکی استخوان شدید مبتلا شده بود. سایر افرادی که در مقبره های نزدیک او دفن شده بودند نیز به پوکی استخوان مبتلا بودند که بر این اساس می توان احتمال داد که از اعضای خانواده کاتب سلطنتی بوده باشند.

روی تابوت دان این مرد چندین نوشته و حکاکی وجود دارد. درپوش تابوت دان شامل متنی می گردد که کارشناسان امروزی آن را فصل 178 کتاب مردگان می نامند.

کتاب مردگان عنوان امروزی است که برای مجموعه ای از متون مصر باستان مورد استفاده قرار می گیرد. مصریان معتقدند این نوشته ها به مردگان یاری می نماید به دنیا پس از مرگ سفر نمایند.

منبع: گردشبان
انتشار: 20 آبان 1402 بروزرسانی: 20 آبان 1402 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 164568

به "کشف مقبره ای مملو از طلسم مار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مقبره ای مملو از طلسم مار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید