کشف دیوار کهن 115 کیلومتری در غرب ایران

به گزارش مجله سرگرمی، باستان شناسان با استفاده از تصاویر ماهواره ای بقایای یک دیوار سنگی در غرب ایران به طول 115 کیلومتر (71 مایل) را شناسایی کردند.

کشف دیوار کهن 115 کیلومتری در غرب ایران

ایسنا: سجاد علی بیگی دانشجوی دکتری رشته باستان شناسی دانشگاه تهران در مقاله که در ژورنال Antiquity منتشر شده نوشته است بقایای این دیوار در منطقه سر پل ذهاب در غرب ایران شناسایی شده و شامل یک میلیون متر مکعب سنگ است که ساخت آن نیازمند نیروی کار، زمان و مصالح قابل توجهی بوده است. بقایای این دیوار سنگی کهن از کوهستان بمو در شمال شروع می شود و تا نزدیکی روستای ژاومرگ در جنوب امتداد می یابد.

ظروف سفالین کشف شده در کنار این دیوار نشان می دهد که زمان ساخت آن به زمانی بین قرن چهارم پیش از میلاد تا قرن ششم پس از میلاد بازمی شود. بقایای ساختارهایی که اکنون تخریب شده نیز در محل هایی در راستا دیوار قابل مشاهده است که احتمالا برجک و یا ساختمان بودند.

همچنین بر اساس گفته سجاد علی بیگی، دیوار از مصالح بومی و طبیعی منطقه مانند تخته سنگ ها ساخته شده و در محل هایی نیز ملات گچ هنوز قابل مشاهده است. در حالی که باستان شنان از وجود این دیوار خبری نداشتند اما ساکنین نزدیک به این دیوار از دیرباز آن را با نام گاوری (Gawri wall) می شناختند.

سخنگوی ژورنال Antiquity اظهار نموده که پس از انتشار مقاله علی بیگی در این نشریه، متوجه شده اند که پیش از این گروهی از باستان شناسان نیز بر روی این دیوار تحقیق نموده اند اما نتایج پژوهش و کاوش آنها در هیچ ژورنالی منتشر نشده است.

باستان شناسان هنوز نمی دانند این دیوار توسط چه کسی و با چه هدفی ساخته شده است و به دلیل حفظ نامناسب بقایای آن محققان حتی از طول، عرض و ارتفاع این دیوار نیز مطمئن نیستند و بر اساس تخمین های کنونی این دیوار 4 متر عرض و حدود 3 متر ارتفاع داشته است.

علی بیگی نیز در بخش دیگری از مقاله خود آورده است: هنوز تعیین نیست که این دیوار جنبه دفاعی داشته و یا نمادین و شاید مرز یک امپراطوری کهن (احتمالا اشکانیان که بین سال های 147 پیش از میلاد تا 224 پس از میلاد در اوج قرار داشتند و یا ساسانیان که بین سال های 224 تا 651 پس از میلاد حکوکت می کردند) باشد. هر دوی این امپراطوری اقدام به ساخت قلعه هایی بزرگ در غرب ایران و سیستم های آبیاری می کردند و بنابراین این محتمل است که هر دوی این امپراطوری ها منابع لازم ساخت این دیوار را در اختیار داشته بودند.

این دیوار اخیرا کشف شده تنها دیوار کهن در ایران نیست و باستان شناسان پیش از این ساختارهای مشابهی را در بخش هایی از شمال و شمال شرق ایران نیز پیدا نموده بودند که احتمالا برای اهداف دفاعی بنا شده بودند.

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 57843

به "کشف دیوار کهن 115 کیلومتری در غرب ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف دیوار کهن 115 کیلومتری در غرب ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید