کتاب امام رضا(ع) و ایرانبه چاپ چهارم رسید

به گزارش مجله سرگرمی، در میان انبوه تحولات تاریخ ایران و اسلام بدون شک، سفر امام علی بن موسی الرضا(ع) به ایران از بزرگ‌ترین حوادث تاریخ این سرزمین شمرده می ‌شود. چاپ اول کتاب که با استقبال جامعه علمی دانشگاهی کشور مواجه شد نویسنده را بر آن داشت که چاپ جدید آن را با تجدیدنظر، اصلاحات و اضافاتی ارائه کند.

کتاب امام رضا(ع) و ایرانبه چاپ چهارم رسید

کتاب امام رضا(ع) و ایران دارای پنج فصل اصلی و یک نتیجه‏ گیری پایانی است. فصل اول با عنوان ایران در دوره نخستین خلافت عباسی به چگونگی اداره ولایات ایران، وضعیت برمکیان در دستگاه خلافت، حدود سرزمین خلافت شرقی مامون و وضعیت والیان مناطق مختلف می ‌پردازد.

فصل دوم با عنوان اوضاع خراسان در آستانه ورود امام رضا (ع) به ایران، به دو موضوع اهمیت خراسان، مشکلات دوره هارون عباسی تا به قدرت رسیدن مأمون و عواملی که باعث برتری امین نسبت به مأمون در جریان ولایتعهدی شده، پرداخته است.

فصل سوم با عنوان خلافت مامون و قیامهای علویان به علل رویگردانی خراسانی ها از مأمون و قیامهای علویان و اقدامات مأمون برای رهایی از مشکلات پرداخته است. فصل چهارم با عنوان ولایتعهدی امام رضا (ع) برای پذیرش، نتایج پذیرش ولایتعهدی، مناظرات امام و... پرداخته است.

فصل پنجم، با عنوان سیره تربیتی، اخلاقی و عملی امام رضا (ع) به گوشه ‌ای از ویژگی‌های رفتاری و عبادی ایشان پرداخته است. دعا، ایمان و دینداری، کمال خرد و اوصاف دوستداران ولایت از دیگر مباحث این کتاب است.

دفتر نشر معارف چاپ چهارم این کتاب را در 224 صفحه، قطع رقعی، شمارگان هزار نسخه و قیمت 11000 تومان در تابستان 1397 منتشر کرده است. کتاب های شمس الشموس السلطان علی بن موسی الرضا(ع) نوشته حسن قدوسی زاده و بر مدار آفتاب: ترسیم زندگی بر مدار حیات رضوی نوشته حجت الاسلام محمدحسین پورامینی از دیگر آثار دفتر نشر معارف درباره امام رضا(ع) است.

منبع: mehrnews.com
انتشار: 25 مرداد 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 366

به "کتاب امام رضا(ع) و ایرانبه چاپ چهارم رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب امام رضا(ع) و ایرانبه چاپ چهارم رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید