کاوش در قلعه یل سویی گرمی انتها یافت، کشف بنای آجری بی نظیر

به گزارش مجله سرگرمی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از اتمام کاوش نجات بخشی در قلعه و گورستان یل سویی واقع در شهرستان گرمی اطلاع داد.

کاوش در قلعه یل سویی گرمی انتها یافت، کشف بنای آجری بی نظیر

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل، نادر فلاحی مدیرکل میراث فرهنگی استان امروز یکشنبه 2 دی 97 با اعلام این خبر توضیح داد: عملیات نجات بخشی به دلیل قرارگیری قلعه و گورستان یل سویی در مجاورت سد تازه کند انگوت شهرستان گرمی انجام شد.

او با اذعان به آغاز کاوش ها از 25 مهر ماه 97، ادامه داد: با اتمام کاوش ها تا 30 آذر ماه سال جاری یافته های قابل توجهی حاصل شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل تاکید نمود: در عملیات کاوش، تعداد 15 کارگاه در بخش­های مختلف محوطه، به خصوص در مکان هایی که بعد از آبگیری سد به زیر آب خواهند رفت، ایجاد شد؛ این بخش­ها شامل، قسمت شاه نشین قلعه، فضاهای مسکونی بخش میانی قلعه، دیوار دفاعی محوطه و همچنین بخشی از گورستان است.

کشف آثاری از دو هزار سال قبل از میلاد

به گفته فلاحی لایه نگاری محوطه، تاریخ استقرار این محوطه را از عصر آهن 2، یعنی از اواخر هزاره دوم پیش از میلاد تا دوره سلجوقی نشان می­دهد؛ براساس آثار سطحی و همچنین نتایج کاوش، طولانی ترین دوره استقرار در این محدوده، متعلق به آغاز استقرار در این محوطه یعنی عصر آهن 2 و انتها استقرار یعنی دوره سلجوقی است.

او تاکید نمود: در بازه زمانی بین آغاز و انتها استقرار تعدادی استقرارهای ضعیف نیز در دوره های اشکانی، ساسانی و اوایل اسلام تا دوره سلجوقی در این محوطه قابل مشاهده است. بیشترین حجم آثار بدست آمده در این محوطه، متعلق به فاز انتهای استقرار در اینجا یعنی دوره سلجوقی است؛ کاوش ها نشان می دهد محوطه قبل از حمله ویرانگر مغول و بدون جنگ و درگیری متروک شده و ساکنان محل به مکان دیگری مهاجرت کرده­ اند.

در عین حال سرپرست تیم کاوش قلعه یل سویی معتقد است آثار سفالی صدر اسلام، نشانگر شباهت های غیر قابل انکار آنها با آثار بدست آمده از سامره است. این موضوع بیانگر حضور سپاه اسلام هر چند برای مدت بسیار اندک در این محوطه است.

فریبرز طهماسبی متذکر شد: به نظر می رسد این محل یکی از پایگاه های فرعی سپاه اسلام برای فتح قلعه بذ یا قلعه بابک بوده است؛ نزدیکی این محوطه به برزند چنین احتمالی را قوت می بخشد.

کاوش ها حکایت از استقرار سیستم پیشرفته انتقال آب دارد

او افزود: از مهمترین نتایج و یافته های کاوش می­توان به برج و باروی بخش شاه نشین قلعه اشاره نمود. به نظر می رسد این بخش در دوره ساسانی و صدر اسلام مورد استفاده قرار می گرفته است و در دوره سلجوقی و پس از بازسازی برای مدت طولانی از آن استفاده کردند.

به گفته سرپرست تیم کاوش قلعه یل سویی در بخش میانی محوطه آثار معماری خانه های مسکونی ساکن در محوطه بدست آمده است که بدست آمدن تنپوشه در یکی از آنها بیانگر سیستم پیشرفته انتقال آب در این محوطه است.

او معتقد است بدست آمدن یک بنای آجری رو باز که برای ساخت آن از یک طرح پیشرفته و کامل مهندسی و معماری استفاده شده از مهمترین یافته های کاوش به شمار می آید.

طهماسبی توضیح داد: تاکنون نمونه مشابهی از این بنا در کاوش های باستان شناسی بدست نیامده است. ارتباط این بنای آجری با آب و همچنین حوض های کوچک و بزرگ برای جمع شدن آب، نشانگر وجود یک بنای پیشرفته صنعتی مرتبط با تصفیه آب یا فناوری عمل آوری گل رس برای ساخت سفال حکایت دارد.

او با اذعان به اینکه این بنا متعلق به دوره سلجوقی است، ادامه داد: در محوطه گورستان نیز یک گور کوچک چهار چینه سنگی کشف شد و یک گور بزرگ کلان سنگی نیز که قبلا توسط حفاران غیرمجاز تخریب شده بود، پاکسازی و مستندنگاری شد.

او افزود: اشیای حاصل از کاوش که شامل ظروف سفالی، ظروف فلزی، تعدادی سکه و ابزارالات جنگی را شامل می گردد در دست مرمت بود و بعد از اتمام مرمت در موزه باستان شناسی در معرض نمایش قرار خواهد گرفت.

سرپرست تیم کاوش قلعه یل سویی ابزار امیدواری کرد با تامین اعتبار لازم، فصل دوم کاوش در این محوطه در بخش شارستان که مهمترین بخش این محوطه به شمار می آید انجام پذیرد.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: میراث آریا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 8870

به "کاوش در قلعه یل سویی گرمی انتها یافت، کشف بنای آجری بی نظیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوش در قلعه یل سویی گرمی انتها یافت، کشف بنای آجری بی نظیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید