چین سفیر آمریکا را احضار کرد

به گزارش مجله سرگرمی به نقل از اسپوتنیک، وزارت خارجه چین امروز شنبه سفیر آمریکا در این کشور را احضار کرد.

چین سفیر آمریکا را احضار کرد

وزارت خارجه چین هدف از این اقدام را اعتراض به بازداشت منگ وانژو (Meng Wanzhou) از مدیران ارشد شرکت هوآوی عنوان نموده است.

وزارت خارجه چین در این خصوص از آمریکا خواست تا حکم بازداشت مدیر ارشد شرکت هوآوی در کانادا را لغو کند.

این در حالیست که یکی از مقامات بلندپایه دولت آمریکا جمعه پیش مدعی شده بود که کاخ سفید پیش از بازداشت یکی از مدیران ارشد شرکت فنآوری دیجیتال هوآوی به اتهام نقض تحریمهای آمریکا علیه تهران، بارها به این شرکت هشدار داده بود.

لری کادلو مدیر شورای اقتصاد ملی کاخ سفید روز جمعه در مصاحبه با شبکه خبری سی ان بی سی گفت: ما از مدتها پیش درباره نقض تحریمهای ایران به آنها [شرکت هوآوی] هشدار داده ایم.

لازم به ذکر است که دستگیری منگ وانژو مدیر ارشد مالی شرکت هوآوی به اتهام نقض تحریمهای واشنگتن علیه تهران که توسط مقامات دولت کانادا در شهر ونکوور صورت گرفت، با خطر پیچیده تر شدن مناقشه تجاری کنونی میان آمریکا و چین همراه است؛ آنهم در شرایطی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و شی جین پینگ همتای چینی وی شنبه گذشته بر سر یک آتش بس تجاری 90 روزه توافق کردند تا طی این مدت، اختلافات خود را حل و فصل کنند.

لری کادلو در کوشش برای کم اهمیت جلوه دادن تأثیر منفی این بازداشت بر روابط تجاری آمریکا و چین مدعی شد که دستگیری منگ وانژو مدیر ارشد مالی هوآوی موضوعی جداگانه است که بر مذاکرات اقتصادی دو طرف تأثیری ندارد!

با تور چین آوای بورالان همراه اشید

اوایل امسال میلادی نیز وزارت بازرگانی آمریکا خرید قطعات ساخت آمریکا را برای شرکت زد تی ای دومین تولیدکننده بزرگ تجهیزات مخابراتی در چین ممنوع نمود. مقامات فدرال آمریکا مدعی شدند که شرکت مذکور تحریمهای آمریکا علیه ایران و کره شمالی را نقض نموده است؛ ادعایی که سبب شد این شرکت چینی فعالیتهای مهم عملیاتی خود را برای مدت زمانی متوقف سازد.

لازم به ذکر است که خانم منگ قرار بود روز جمعه و پیش از استرداد به آمریکا در دادگاهی در ونکوور حضور یابد. دولت چین خواهان آزادی فوری این تبعه چین شده است و بازداشت وی را نقض فاحش حقوق بشر می داند.

روزنامه گلوب اند مِیل روز چهارشنبه گزارش داد که دولت کانادا مدیر ارشد مالی شرکت فناوری و چندملیتی هوآوی را به ظنِ نقض تحریمهای آمریکا علیه ایران و جهت استرداد به دولت آمریکا، در شهر ونکوور بازداشت نموده است.

این روزنامه به نقل از سخنگوی وزارت دادگستری کانادا گزارش داد که مِنگ وانژو که یکی از معاونان هیأت مدیره و دختر بنیانگذار این شرکت است، روز یکم دسامبر بازداشت شده و قرار است روز جمعه در جلسه دادگاه حضور یابد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 فروردین 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 6198

به "چین سفیر آمریکا را احضار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین سفیر آمریکا را احضار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید