چگونه کمتر کار کنیم اما نتیجه بهتری بگیریم؟

به گزارش مجله سرگرمی، زیاد کار کردن لزوماً به پیروزیت منجر نمی شود. خیلی از ما تصور می کنیم هر چه بیش تر کار کنیم پیروز تر خواهیم شد. به همین دلیل است که پنج شنبه ها و جمعه ها هم کار می کنیم. شاید در کوتاه مدت بتوانیم با این روش کار بیش تری را به انجام برسانیم، اما پس از مدتی با تحلیل رفتن انرژی مان دچار فرسودگی شغلی می شویم و دیگر بهره وری خود را از دست می دهیم. از دست دادن بهره وری نیز نتیجه ای ندارد به جز از دست دادن انگیزه.

چگونه کمتر کار کنیم اما نتیجه بهتری بگیریم؟

خبرنگاران| کار کمتر، نتیجه بهتر! غیرممکن است، نه؟ از قدیم گفته اند برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید، باید زمان بیشتری صرف آن کنید. حتی خودمان هم مثال های زیادی داریم مبنی بر اینکه کار کردن ده ساعته باعث می شود شما از یک همکار که تنها هفت ساعت کار می کند، پیروز تر شوید. یا درس خواندن روزانه سه ساعت، نسبت به نیم ساعت در روز، نمرات بهتری را برای شما به همراه می آورد. اما مطالعه ای از استنفورد حرف جدیدی برای گفتن دارد!

به گزارش خبرنگاران، این مطالعه نشان داد وقتی که کار هفتگی بیش از 50 ساعت باشد، بهره وری در هر ساعت به شدت کاهش می یابد، و بازدهی پس از 55 ساعت کار هفتگی آنقدر تقلیل یافته است که فعالیت های اجرا شده، دیگر کمتر شباهتی به کار دارد! هم چنین افرادی که هر هفته 70 ساعت کار می کنند (و یا بیشتر)، در واقع به همان اندازه افرادی که 55 ساعت کار می کنند، بازدهی دارند. اگر این اعداد و ارقام برای تان گیج کننده بود، کافی ست فقط همین یک نکته را بخوانید: کار بیشتر، عموما بازدهی کمتری به همراه دارد.

و، اما ماجرای ضرب المثل اول متن چیست؟! این مثل درواقع افشره اصلی این مقاله است. همانطور که می دانید این جمله معروف زمانی به کار می رود که در حق کسی دعا کنیم با تلاش کم، نتیجه زیادی کسب کند. اما چگونه؟

نکته اصلی اینجاست! شاید در بعضی موارد تلاش خیلی زیاد، به نتیجه ای که در آرزویش هستید، آسیب برساند. گاهی برای یافتن راه های مؤثرتر برای رسیدن به نتیجه، نیاز به یک تفکر خلاقانه دارید. پس از آن می توانید بدون افزایش لیست کار های خود، به دنبال راه هایی برای دستیابی به نتیجه باشید.

واقعیت تلخ، اما قطعی در مورد بیشتر ما صادق است و آن اینکه، به اندازه کارهای مان زمان در اختیار نداریم. فهرست کار هایی که باید انجام دهید، طولانی ست و متاسفانه زمان و ساعات شبانه روز بیشتر از همینی که هست (و برای همه مردم دنیا هم یکسان است) افزایش نمی یابد.

وقتی درباره کار کردن حرف می زنیم، اشاره بر هر اقدامی می کنیم که مستقیما مقداری از زمانِ شما را به خود اختصاص می دهد. مثلا همین حالا، شما در حالِ انجام کاری هستید: مطالعه. زمانی که امیدواریم مفید باشد، اما می تواند به شکل دیگری نیز مصرف شود. مثلا، شاید انتخاب هوشمندانه این باشد که بجای خواندن، نسخه صوتی را بشنوید و به کار دیگری همزمان بپردازیدحتما شما هم لیستی بلند بالا از کار های پیش رو برای سال جدید در ذهنتان دارید. اما شاید دو به شک باشید که آیا این کار ها دوباره به سال بعد منتقل می شوند یا این سال، همان سالی بود که مدت ها منتظرش بودید! اما نکته ناراحت کننده این است که این سال هم مثل تمام سال های قبلی 365 روز دارد و ساعات روز هم مثل همان قبلی هاست! اما چه اتفاقی می افتد که افراد دیگری می توانند با همین میزان زمان نتایج بهتری کسب کنند؟

مهم ترین اولویت های تان کدام اند؟ برای اینکه در ادامهٔ این راستا همراه ما باشید، اول باید برای این سؤالِ مهم جوابی پیدا کنید. البته نگران نباشید؛ برای پیدا کردن جواب به شما کمک خواهیم کرد. برای آنکه بتوانیم کارهای مهم یا همان اولویت ها را از کارهایی که فقط به نظر مهم می آیند جدا کنیم، اول باید دستهٔ دوم را مشخص کنیم. با کنار گذاشتن آنها می توانیم با خیال راحت به مشخص کردن اولویت ها بپردازیم. برای این منظور از کتاب هفت عادت مردمان پیروز، نوشتهٔ استفن ریچاردز کمک خواهیم گرفت. راه چاره پیشنهادی در این کتاب تجسم دو موقعیت زیر است:

 • تصور کنید سه نفر در مراسم خاک سپاری تان دارند از خوبی ها و کمالات شما صحبت می کنند. چه خصوصیات و ویژگی هایی را در شما تحسین خواهند کرد؟ دوست دارید راجع به شما چه بگویند؟
 • راجع به تمامی نقش ها و وظایفی که در زندگی به عهده دارید خوب فکر کنید: فرضا دختر یا پسر خانواده، دوست، مدیر و … . از خودتان سؤال کنید مثلا ویژگی های یک دوست خوب چیست؟ چطور می توانم مطمئن شوم دوست خوب واقعا باید همین طور رفتار کند؟
 • اگر بی تعارف و صادقانه به جواب این سؤال ها فکر کنیم، بیشترِ ما خواهیم دید که تعریف مان از پیروزیت، وابسته به توقعاتی است که دیگران از ما دارند. در کنار این، بیشتر انتظارات مان هم ریشه در ترس های ریزودرشت مان دارند. وقتی این تعاریف و انتظارات را کنار بزنیم، مسائلی که واقعا برای مان حائز اهمیت هستند از پشت پرده بیرون می زنند: اینها شاید همان رؤیاها و ایدئال های مان باشند، مثلا تربیت کردن فرزندان مسئولیت پذیر و مفید، تلاش برای بهتر کردن اوضاع زنان و دفاع از حقوق آنها، داشتن رابطه سالم و رضایت بخش با شریک زندگی و … .
 • خب، حالا که اولویت های مان را پیدا کردیم، می توانیم برویم سروقت سؤال بعدی: برای آنکه روی اولویتم متمرکز شوم باید چه کار کنم؟ در بیشتر مواقع آن قدر کار و گرفتاری سرمان می ریزد که یادمان می رود این مسئله را بررسی کنیم که در درجهٔ اول ارزش وقت گذاشتن را دارند یا خیر؟ آیا انجام دادن شان ما را به اولویت های مان نزدیک تر می کند یا نه؟ این نکته را از قلم نیاندازید: اینکه بتوانید کاری را بهتر یا سریع تر از اطرافیان تان انجام بدهید، لزوما دلیل نمی شود که آن کار را در فهرست وظایف تان قرار بدهید و حتما شما وظیفهٔ انجام دادنش را قبول کنید. با راه چارهی که در ادامه معرفی می کنیم، می توانید وظایف مهم ترتان را پیدا کنید:

  اولویت مان را که قبلا مشخص کردیم. حالا در فهرست وظایف، تمامی کارها و وظایف تان را به طور جداگانه درج کنید. دربارۀ هر وظیفه، سؤال های زیر را از خودتان بپرسید:

  • آیا این وظیفه برای محقق شدن اولویتی که مشخص کرده ام ضروری است؟
  • با زحمت و تلاش کم می توانم به خوبی از پسِ انجام دادنش بربیایم؟
  • آیا حتما خودم باید عهده دار انجام دادنش بشوم یا می توانم به کس دیگری بسپارمش؟
  • انجام دادن وظیفه برایم مفرح و لذت بخش است؟

  اگر در مورد هر وظیفه، به سه سؤال یا بیشتر جواب مثبت دادید، تصمیم هوشمندانه ترْ نگه داشتن آن وظیفه در فهرست کارها و انجام دادنش خواهد بود. اگر هم جواب تان به سه سؤال یا بیشتر منفی بود، بهتر است آن وظیفه را از فهرست خط بزنید.

 • همۀ ما کسانی را اطراف مان داریم که تقریبا هر زمان ازشان کمک بخواهیم، حمایت شان را از ما دریغ نخواهند کرد: از خانواده و دوستان گرفته تا همکاران و افراد دیگر. اما آیا این درخواست کمک را مطرح می کنیم؟ برای بیشتر ما جواب منفی است، چراکه زندگی شخصی و کاری مان را تلاشی انفرادی می دانیم و باور داریم باری است که خودمان تنهایی باید به دوش بکشیم.

  کمک خواستن از دیگران مستلزم آن است که احساس ضعف و آسیب پذیری را در خودمان بپذیریم؛ پذیرفتن این احساس کار آسانی نیست. اما حالا که اولویت و وظایف مهم ترمان را مشخص کرده ایم، با کمک خواستن از دیگران از همیشه به پیروزیت نزدیک تر خواهیم شد، پس چرا این کار را نکنیم؟ اگر یک دل شده اید که این قدم بعدی را هم بردارید، در ادامه می توانید بخوانید که چطور باید از دیگران کمک بخواهید.

 • بهترین راه برای بهره مند شدن از کمک و حمایت دیگران این است که به آنها بفهمانیم در قبال کمکی که به ما می کنند، ما هم گِرِهی از کارشان باز خواهیم کرد. فرضا اگر همکارتان در برنامه ریزی برای جلسۀ اعضای شرکت به شما کمک می کند یا یکی از دوستان تان برای معرفی شما به کسی که می خواهید، خودش را به زحمت می اندازد، یا همسرتان وقتی نوبتش نیست ظرف ها را می شوید، باید به طریقی به آنها بفهمانید که کمک شان را بی جواب نخواهید گذاشت. مثلا همکارتان باید بداند که در ازای این کمکش بهره وری شما در محیط کار بیشتر می شود و برای او درآمدزایی خواهد داشت. همسرتان هم باید بداند که وقتی این کمک را می کند، شما هم به جایش با تلاش تان زندگی را در خانه به کام همه شیرین تر می کنید.

 • فکر کردن به درخواست کمک از کارفرما برای بسکمک از ما دلهره آور است. این نگرانی را داریم که با کمک خواستن از بالادستی های مان در نظرشان دست وپاگیر، مزاحم یا فاقد صلاحیت جلوه کنیم. اما اگر به هنگام کمک خواستن از کارفرما، راه چاره هایی هم برای مسائل کاری ارائه کنیم، از این بابت جای هیچ نگرانی ای وجود نخواهد داشت. در ادامه می گوییم چطور می توانید این کار را انجام بدهید و چه مطالبی را باید در درخواست تان لحاظ کنید:

  • حتما به این مسئله اشاره کنید که متعهد به اولویت های سازمان یا شرکت تان هستید. این کار را می توانید با جمله ای شبیه به این انجام بدهید: به باور من، چند ماه آینده همه چیز همان طوری خواهد که شد که برایش برنامه ریزی کرده بودیم. از اینکه من هم در محقق کردن هدف مان نقشی دارم، راضی هستم.
  • از نقاط قوت یا دستاوردهای اخیرتان برای سازمان بگویید، همین طور راجع به مسائلی که نقش بازدارنده دارند و بهره وری شما را کم می کنند، با جمله ای شبیه به این: با تمامی وظایفی که به من سپرده شده است، وقتی در دفتر پشت میز کارم می نشینم، کمی تحت فشار قرار می گیرم. احساس می کنم اگر از دفتر بیرون بزنم و با مشتری ها تعامل داشته باشم، عملکردم بهتر می شود.
  • راه چارهی ارائه کنید و از کارفرمای تان بخواهید به شما بازخورد بدهد، با جمله ای شبیه به این: برای محقق شدن هرچه سریع تر اهداف مان، ایده هایی به ذهنم رسیده است؛ برای فراهم کردن فرصت های مدیریتی برای بعضی از اعضای تیم هم نظرهایی دارم. تمایل دارید بیشتر راجع بهشان بدانید؟
 • گاهی این طور به نظر می رسد که برای وظایف و کارهایی که باید انجام بدهیم پایانی نمی توان متصور شد. برای اینکه بتوانیم کمی از فشارِ باری که روی دوش مان است کم کنیم، باید یاد بگیریم که گاهی اوقات به درخواست دیگران جواب منفی بدهیم. حالا چطور می توانیم نه گفتن به دیگران را یاد بگیریم؟ در ادامه خواهیم گفت:
 • دفعهٔ بعدی که کسی از شما خواست کاری برایش انجام دهید، به جای آنکه فوری و از روی عادت بله بگویید و آن را به فهرست وظایف تان اضافه کنید، از او بخواهید کمی بیشتر راجع به درخواستش توضیح بدهد، با سؤال هایی مثل اینها: فکر می کنی پروژه ات برای کامل شدن و به نتیجه رسیدن چقدر زمان نیاز داشته باشد؟ به نظرت، تجربه و مهارت من چه چیز بخصوصی به نتیجهٔ کار اضافه می کند؟ برای پایان آن موعد مشخصی در نظر گرفته ای؟ گاهی پرسیدن همین سؤال ها باعث می شود دیگران راجع به زمانی که قرار است از شما اشغال کنند بیشتر فکر کنند. شاید در نهایت از سپردن کارشان به شما چشم پوشی کنند.

 • روی تقویمی که برنامه ها و وظایف تان را در آن یادداشت می کنید برگهٔ اضافی نچسبانید. زمانی که در حال برنامه ریزی برای وقت تان هستید، با اتوماتیک وظایف را در تقویم یادداشت کنید. اگر کسی بخواهد کاری را به شما محول کند و خانهٔ خالی در جدول تقویم نمانده باشد، انتخاب تان مشخص خواهد بود: یا باید درخواست او را رد کنید یا آنکه کاری را که از قبل برایش برنامه ریزی کرده بودید کنسل کنید. حالا اگر به جای این کار، وظیفهٔ جدید را هم روی کاغذی بنویسید و ضمیمهٔ تقویم کنید، سرتان را بیش از اندازه شلوغ کرده اید. استفادهٔ اصولی از تقویم کمک می کند واقع بینانه تر و در حد توان مان از زمانی که در اختیار داریم استفاده کنیم.

  سخن پایانی

  با برداشتن سه قدمی که در این مطلب توضیح دادیم، می توانید بین کار های بی اهمیت و اولویت های تان تمایز قائل شوید. در چنین شرایطی کمتر کار می کنید، اما نتیجهٔ نهایی بهتر خواهد بود. این نتیجه همان اولویت و هدف بزرگی است که برای خودتان مشخص کرده اید. حالا از سوی دیگر هرچه فهرست وظایف مان را با کار های بی ارتباط به اولویت ها شلوغ تر کنیم، رسیدن به اهداف واقعی و مهم مان از ذهن دورتر می شود.

  نظر شما چیست؟ راه چاره دیگری به ذهن تان می رسد که برای دریافت نتیجهٔ بهتر در کار ها به کار بگیریم؟ اگر دیدگاه و نظری دارید، آن را با ما و خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید.

منبع: فرادید
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 113267

به "چگونه کمتر کار کنیم اما نتیجه بهتری بگیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه کمتر کار کنیم اما نتیجه بهتری بگیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید