چگونه از فناوری بلاکچین سوء استفاده می گردد

به گزارش مجله سرگرمی، امروزه فناوری های نوین در زندگی بشر از نقشی بسیار مؤثر و غیرقابل انکار برخوردارند به نحوی که تصور دنیایی بدون بهره گیری از آنها اغلب ناممکن جلوه می نماید. فناوری بلاکچین یکی از این فناوری هایی است که به دلیل وسعت کاربرد و قابلیت های بی بدیل آن در سال های اخیر مورد توجه فراوان واقع شده و روزانه شاهد توسعه بیش از پیش آن هستیم. در این مطلب فارغ از کاربردها و قابلیت ها، به روش های غالب سوء استفاده از این فناوری پرداخته می گردد.

چگونه از فناوری بلاکچین سوء استفاده می گردد

جوامع بشری از گذشته تا به امروز شاهد فعالیت های اقتصادی مخرب و منفعت طلبانه بسیار متعددی از سوی عده ای برای کسب منافع با بهره گیری از خدعه، فریب و نیرنگ از جامعه بوده است. بیشتر این روش ها و دام پراکنی ها بر بهره گیری از خصلت واحد طمع در انسان ها راسخ شده اند. وعده کسب منافع بزرگ، سریع و مطمئن در آینده ای نه چندان دور از جمله موارد مشترک در بیشتر این فعالیت هاست. در اعصار گوناگون بیشتر شاهد ایجاد تغییر در روش های پیاده سازی این فعالیت ها بوده ایم تا تغییر در اصول.

بازدهی فعالیت های اقتصادی یا کسب منفعت و سود از سرمایه گذاری در آنها عموماً دارای اصولی غیرقابل انکار هستند. غالباً ارزش افزوده از فعالیت های سرمایه گذاری تجاری و اقتصادی از ارائه یک محصول یا خدمت حاصل می گردد. هر فعالیت اقتصادی الزاماً باید دارای طرح و مدل کسب و کار باشد که در آن به وضوح تمام مراحل عملکرد اقتصادی تا کسب سود و منافع حاصله تشریح می گردد و سرمایه گذار با آنالیز دلایل، راهکارها و تطبیق مراحل مذکور در این اسناد با منطق فضای هر طرح کسب و کار، امکان قضاوت داشته و چگونگی حصول نتیجه را برآورد می نماید.

فناوری های نوین با توجه به عدم آشنایی عموم جامعه با کاربرد و مکانیسم های آنها طبعاً ابزار مناسبی برای پیاده سازی فعالیت های مذکور است از جمله این فناوری ها که به صورت روز افزون در حال گسترش است می توان به فناوری بلاکچین اشاره نمود. فناوری جدیدی که اکنون با ظرفیت های بالقوه خود نقش مؤثری در پیاده سازی بسیاری از فعالیت های اقتصادی دارد. توجه به این نکته ضروری است که فناوری بلاکچین یک ابزار برای پیاده سازی ایده های کسب و کار است (مگر در مواردی که تغییرات بنیادی در بطن این فناوری سبب ایجاد ارزش افزوده گردد). تا به امروز ایده های اقتصادی و اجتماعی بسیاری با بهره گیری از این فناوری به ثمر نشسته و به طور بی نظیری در حال فعالیت هستند. همانگونه که انتظار می رفت با توسعه این فناوری مطالب بسیاری در جامعه به وسیله رسانه های عمومی و خصوصی با تمرکز بر قابلیت های این فناوری منتشر شده و می شوند. از سویی این تبلیغات و اطلاع رسانی (گاهی ناقص و کوتاه بوده) بستر مناسبی را برای فعالیت سودجویان فراهم می آورد که با اتکا بر ناآگاهی عمومی و تأخیر در اطلاع رسانی از سوی مسئولان اقدام به تأمین منافع می نماید.

پس از قانونمندی فعالیت استخراج رمز ارز و شناسایی این حرفه به عنوان یک صنعت در سال گذشته شاهد رشد روز افزون طرح ها و پروژه های کلاهبرداری در جامعه هستیم. با آنالیز این موارد دو موضوع بیشتر از سایرین خودنمایی می نماید که به آنالیز هر یک در حد توان می پردازیم:

1- فروش و ارائه توان پردازش ابری (cloud mining)

در بعضی زنجیره های بلاکچین، برای تأمین امنیت شبکه از قانون و روشی به نام اثبات کار استفاده می گردد. در این روش ثبت و تأیید تمام تغییرات روی زنجیره طی فرآیندی توسط افرادی داوطلب به نام استخراج نماینده(miner) صورت می پذیرد. استخراج نمایندگان با بهره گیری از پردازنده های خاصی نسبت به این امر اقدام نموده و به عنوان کارمزد، در برابر و به میزان مشارکت خود مقداری رمزارز از زنجیره دریافت می نمایند. حال چنانچه کسی به هر دلیلی مایل به مشارکت در این فعالیت بوده و از امکانات لازم برخوردار نباشد می تواند نسبت به خرید مقدار مورد احتیاج توان پردازشی متناسب با بودجه خود از ارائه دهندگان خدمات مذکور اقدام کند. در جامعه جهانی یکی از فعالیت های مقبول کسب و کار مرتبط با صنعت استخراج رمزارز، ارائه توان پردازشی (cloud mining) است. همانگونه که این فعالیت اقتصادی با ایجاد بستری جهت مشارکت عمومی در زنجیره بلاکچین برای متولیان و سرمایه گذاران تأمین منافع و خلق ارزش افزوده می نماید گاهی نیز به عنوان ابزاری برای کلاهبرداری مورد استفاده قرار می گیرد. در این خصوص ضروری است متقاضیان شخصاً نسبت به احراز صلاحیت ارائه دهندگان سرویس استخراج ابری اقدام و حصول اطمینان در حد معقول نمایند که در اینجا به مواردی از آن می پردازیم:

é رویت و کسب اطمینان از اصالت مدارک، اسناد و مجوزهای مرتبط به مالکان واحد صنعتی ارائه دهنده خدمات (بالاخص رؤیت پروانه بهره برداری).

é آنالیز و سنجش صحت میزان کل ظرفیت پردازشی ارائه دهنده سرویس با بهره گیری از معینات و نشانی واحد صنعتی (در این مورد ارائه دهنده سرویس موظف به شفاف سازی در مورد کل توان پردازشی موجود و مقدار واگذار شده است)

é کسب اطمینان از مالکیت ارائه دهنده خدمات و محل استقرار واحد استخراج

é آنالیز معینات و امکانات پلتفرم ارائه دهنده سرویس (مالکیت دامین، روش اختصاص توان پردازشی و محاسبه درآمد).

2- تأمین اقتصادی جمعی (Crowd Funding)

تأمین اقتصادی جمعی یا کراود فاندینگ یکی دیگر از قابلیت های بسیار فناوری بلاکچین است. تأمین اقتصادی جمعی در حقیقت تجمیع و گردآوری سرمایه های عده ای در راستای دستیابی به هدفی واحد است. هر چند که بیشتر از این روش برای کسب منافع اقتصادی بهره گیری می گردد ولی لزوماً کاربرد آن معطوف به این امر نبوده و طرح های عام المنفعه بسیاری نیز با بهره گیری از این روش به ثمر نشسته اند. در مواردی که تمرکز پذیرش سرمایه بر کسب منافع اقتصادی راسخ است احتیاج به ارائه طرح توجیهی یا مدل و طرح کسب و کار الزامی است. شاید طی زمان روش ها، فرآیندها و ابزارهای جذب سرمایه دستخوش تغییرات زیادی شده باشد ولی ایجاد ارزش افزوده بوسیله ارائه کالا یا خدمت، همچنان به عنوان اصلی ثابت و غیر قابل انکار در هر فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاری تلقی می گردد.

گاهی تنوع زیاد در هدف ها و مدل های تأمین اقتصادی جمعی در کنار بهره گیری از پیچیدگی های فناوری های نوین سبب بروز سردرگمی در جامعه شده به نحوی که فرصت مناسبی برای سودجویان و کلاهبرداران ایجاد می نماید. طرح های جذب سرمایه با بهره گیری از ترفند پونزی یا بازاریابی شبکه ای که غالب وجه مشترک تمام این طرح ها پرداختن بر روش ها و فرآیندهای جذب سرمایه به عوض تمرکز بر اصل خلق ارزش افزوده در کنار بهره گیری از پیشنهادهای اغوا نماینده اقتصادی و کسب سودهای غیرمعقول است. نمونه شاخص این امر بانک ترون است که توانسته سرمایه ای میلیون دلاری از ترفند پونزیکسب کند. با آنالیز این پلتفرم موارد بسیار معینی حاکی از جذب سرمایه و سودجویی بر مبنای ترفند پونزی عیان است که به بعضی از آنها می پردازیم:

é عدم امکان دسترسی به هویت و معینات مالک یا مالکان دامنه پلتفرم و معیناً عدم ارائه توضیحات و شفافیت در مورد مالکان طرح.

é تمرکز بر روش جذب سرمایه با استفاده از شعارهای عمومی فناوری بلاکچین و بهره گیری از یک زنجیره رمزارز به عنوان ابزار پذیرش سرمایه.

é عدم ارائه روش یا طرحی معین برای تحقق اصل خلق ارزش افزوده.

é پیشنهاد تأمین منافعی غیر متعارف ضمن تمرکز بر مشوق های اغواگر در جذب زیر مجموعه.

امید که با اطلاع رسانی و آموزش همگانی روزی برسد که دست تبهکاران از حوزه فناوری بویژه بلاکچین کوتاه گردد.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 110074

به "چگونه از فناوری بلاکچین سوء استفاده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از فناوری بلاکچین سوء استفاده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید