پس لرزه های اظهارات جنجالی اردوغان

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران : پس لرزه های اظهارات جنجالی اردوغان همچنان ادامه دارد، نمایندگان مجلس در رأس این واکنش ها در فضای مجازی یا در قالب گفتگو نقدها خود از این اظهارات را مطرح کردند.

پس لرزه های اظهارات جنجالی اردوغان

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین: شعرخوانی اردوغان درباره رود ارس واکنش های زیادی به دنبال داشت او در یک رژه نظامی در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان بیتی از شعر مشهور آراز آراز خطاب به رود ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان را خواند که مضمون آن گلایه از جدا افتادن شهروندان آذری زبان در دو سوی این رودخانه است. این شعر یکی از نمادهای جدایی طلبی پان ترکیست ها است.

این اظهارات با واکنش هایی در داخل ایران روبرو شد.

آقای اردوغان تاریخ را مرور کن

حسین امیر عبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل در صفحه رسمی توییتر خود نوشت:اظهارات آقای رجب طیب اردوغان مایه تعجب شد. من فکر می کنم رییس جمهور ترکیه خود نمی داند چه گفته است. آقای رییس جمهور ⁧‫اردوغان‬⁩! فرق است بین همسایگی و چشمداشت کشورگشایی. لطفا یکبار تاریخ ایران و بویژه جمهوری اسلامی ایران را بدقت مرور کنید.‫

اردوغان به دنبال یکه تازی در آذربایجان است؟

شهریار حیدری نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی نیز در واکنش به رئیس جمهور ترکیه که روز گذشته در مراسم رژه در باکو شعر و ترانه آراز را خواند، گفت: خواندن این اشعار بخاطر یکه تازی در کشور آذربایجان است زیرا وی به خوبی می داند مردم این کشور از نظر مبانی دینی با ایرانیان همگرایی دارند.

او ادامه داد: اردوغان بخاطر منابع نفت و گاز و حضور در منطقه و همچنین دسترسی به ترکمنستان و اروپا، سالهاست که در آذربایجان سرمایه گذاری می کند و اکنون به دنبال بهره برداری از سرمایه گذاری خودش است. به عبارتی با طرح این شعرها و شعارها درصدد ماندگاری و پایداری در آذربایجان است.

حسین حاتمی کننده نیز در مورد شعرخوانی رئیس جمهوری ترکیه در یک رژه نظامی در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان به ایسنا گفته است: سرود آراز آراز یک سرود محلی با مضامین نوستالژیک است و اراده سیاسی از آن اراده بعید و بی فایده ای است. با این حال اگر کسانی بخواهند آن را احیانا دستمایه اغراض سیاسی خود قرار دهند و الحاق و پیوستی را تصویرسازی کنند باید بدانند که قاعده طبیعت این است که جزء به کل می پیوندد.

کننده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس با بیان اینکه ما علاقه مند نیستیم یک قطعه موسیقی، تصنیف یا شعر را به معنای سیاسی تعبیر و تفسیر کنیم، گفت: چرا که ملت های منطقه جهت صلح و دوستی را برگزیده اند و نغمه های شوم تفسیر شدنی نیست. ملت ما در قلمرو خودش بسیار متحد است.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اضافه نمود: به شخصه علاقه ای به تفسیر قرینه ها و ابهام و کنایه ها آنهم از یک تصنیف یا قطعه شعر موسیقی ندارم چرا که صفوف ملت ما در داخل کشور بسیار مستحکم و نظام اجتماعی اقوام ایرانی، دیرینه، مستحکم و آینده دار است و هر کسی بخواهد از ظن خود در صفوف منسجم ملت ما انشقاق ایجاد کند، خودش را خسته می کند .

سید جواد ساداتی نژاد از دیگر کنندگان مجلس نیز در صفحه رسمی توییتر خود نوشت:ایران‬⁩ امروز، ایران قاجار و پهلوی نیست که در برابر جداکردن ⁧‫آذربایجان‬⁩ و ⁧‫بحرین‬⁩ و پاره های تن میهن منفعل و مستأصل باشد. جمهوری اسلامی ایران به پشتوانه مردمان رشید و غیرتمندش از نژادها، اقوام و مذاهب مختلف در دهان یاوه گویان متوهم و ناآگاه می کوبد و خواب تجزیه طلبان را آشفته می کند.

جلیل رحیمی جهان آبادی کننده تربت جام نیز در صفحه رسمی توییتر خود نوشت: مواضع ⁧‫اردوغان‬⁩ و شعارهای ⁧‫پان ترکیسم‬⁩ نه تامین کننده امنیت منطقه است و نه منطبق بر منافع و روابط محبت آمیز و متقابل دو کشور ⁧‫ایران‬⁩ و ⁧‫ترکیه‬⁩. اگر بنا بر ادعای تاریخی باشد بخش های مهمی از ⁧‫خاورمیانه‬⁩، ⁧‫آسیای میانه‬⁩ ⁧‫ماورای قفقاز‬⁩ حتی ⁧‫اروپا‬⁩ و ⁧‫آفریقا‬⁩، روزگاری تحت سیطره ایران بوده اند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 124591

به "پس لرزه های اظهارات جنجالی اردوغان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پس لرزه های اظهارات جنجالی اردوغان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید