پدیده دو و سه قولنامه ای ترفند املاکی ها برای افزایش قیمت مسکن

به گزارش مجله سرگرمی، یک کارشناس حوزه مسکن با بیان اینکه پدیده دو و سه قولنامه ای در اطراف شهر تهران که تقاضای خرید مسکن افزایش یافته، بیشتر است، گفت: مشاوران املاک با انجام معاملات مکرر و با هدف کسب سود های غیرمتعارف، در افزایش قیمت مسکن تاثیر گذاری بسیاری دارند.

پدیده دو و سه قولنامه ای ترفند املاکی ها برای افزایش قیمت مسکن

به گزارش ایرنا، پدیده دو قولنامه ای و سه قولنامه ای که این روز ها بلای جان بازار مسکن شده، روشی است که در آن واحد مسکونی به وسیله مشاوران املاکی خریداری می گردد و با معاملات مکرر صوری در بین اعضای همان دفتر، نهایتاً با قیمت های بالاتر به فروش قطعی می رسد.

در این روش که به عنوان ترفند مشاوران املاک مطرح می گردد، واحد مسکونی نهایتاً چند برابر ارزش آن به دست خریدار واقعی می رسد. بنگاه های املاکی با معاملات مکرر در ابتدا قیمت واحد ها را افزایش می دهند و بعد به بازار عرضه می نمایند.

یک کارشناس حوزه مسکن درباره اثرات معاملات مکرر بر قیمت مسکن گفت: مسئله ای که مشاوران املاکی برای باز مسکن ایجاد می نمایند، در ظاهر بحث واسطه گری و دریافت کمسیون بیشتر است، اما این فقط ظاهراً ماجرا است، بلکه بلای اصلی معاملات مکرر با هدف کسب سود های غیرمتعارف است.

فرشید ایلاتی شرح داد: مشاوران املاکی در پشت صحنه ملک های به قیمت، خوش قیمت و زیر قیمت را خریداری می نمایند، طی چند مرحله معامله صوری در دور آخر به مصرف نماینده واقعی می فروشند، اما تا زمانی که قیمت را چند برابر نکردند، اجازه فروش فایل به مصرف نماینده واقعی را نمی دهند.

این کارشناس مسکن اضافه نمود: این پدیده در منطقه یک تهران و پایین شهر که قیمت ملک در شرایط خاصی واقع شده است، هم بیشتر است. در منطقه یک به علت سرمایه ای شدن مسکن این اتفاق زیاد می افتد. در عین حال این روز ها پدیده دو قولنامه ای و سه قولنامه ای در اطراف تهران هم که تقاضای خرید مسکن افزایش یافته است، بیشتر است.

ایلاتی اعلام کرد: اکنون تعداد مشاوران املاک فرایند افزایشی عجیبی دارند. به ازای هر 180 واحد مسکونی یک مشاور املاک داریم به طوری که تعداد دفاتر رسمی املاک که به 150 هزار دفتر املاکی رسیده است.

به گفته این کارشناس بخش مسکن، در 40 سال گذشته دفاتر مشاور املاکی 40 برابر متناسب با رشد قیمت مسکن رشد داشته اند. در سال 99 به ازای هر دفتر املاکی یک معامله هم ثبت نشده است، البته این آمار منهای آمار معاملاتی است که کد رهگیری برای آن ها گرفته نمی گردد. این یک معما است. سوال این است که اگر تعداد معاملات از تعداد دفاتر املاکی کمتر است، چرا رشد دفاتر املاکی تا این حد زیاد است؟

منبع: فرارو
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 164379

به "پدیده دو و سه قولنامه ای ترفند املاکی ها برای افزایش قیمت مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پدیده دو و سه قولنامه ای ترفند املاکی ها برای افزایش قیمت مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید