مجلس عربی طرح ضدایرانی را تصویب کرد

به گزارش مجله سرگرمی، فارس نوشت: مجلس عربی چهارشنبه (دیروز) جلسه ای به وسیله ویدئوکنفرانس به ریاست مشعل بن فهم السلمی رئیس این سازمان برگزار کرد و به اتخاذ راهبرد عربی واحد علیه ایران و ترکیه رأی مثبت داد.

مجلس عربی طرح ضدایرانی را تصویب کرد

بر اساس وب سایت رسمی این نهاد، این راهبرد شامل سه محور است: اول؛ اصول و اهداف. دوم؛ منابع تهدید و مقابله با آن و اقدامات لازم برای توقف آن و سوم؛ اساس ها و سازوکارها.

در بیانیه صادر شده ادعا شده است: راهبرد واحد برای مقابله با ایران با هدف توقف تمام مداخلات نظام ایران در امور داخلی کشورهای عربی و مقابله با سیاست های خصمانه اش که امنیت و ثبات در منطقه را تهدید می کند به علاوه جلوگیری از تشکیل شبه نظامیان مسلح یا سازمان های مرتبط با نظام ایران در کشورهای عربی تشکیل شده است.

در این راهبرد درباره منابع تهدید ادعایی به زعم مجلس عربی اینگونه ادعا شده است: پروژه نظام ایران برای صادر کردن انقلاب به دنیا عربی که امنیت و ثبات کشورهای عربی را تهدید می نماید، اشغال جزایر سه گانه امارات، فتنه انگیزی، فرقه گرایی، حمایت از تروریسم و گروه های تروریستی، شکل دهی و حمایت از شبه نظامیان در داخل کشورهای عربی و مجهز کردن آنها به اسلحه سنگین و منحصر به فرد، حمایت و تسلیح شبه نظامیان حوثی در یمن و یاری به آنها با سلاح های هوشمند، موشک بالستیک و پهپاد برای حمله به کشورهای همجوار و حملات تروریستی علیه تأسیسات نفتی در عربستان سعودی و تهدید امنیت منطقه ای و مسیرهای دریانوردی و تجارت دنیای در منطقه عربی توسط نظامی ایران.

اما سازوکاری که مجلس عربی برای مقابله با این تهدیدهای ادعایی مطرح نموده، به این شرح است: آماده کردن یادداشتی توسط اتحادیه عرب درباره سیاست های نظام ایران و مداخات آن در امور داخلی کشورهای عربی و تحویل آن به شورای امنیت، شدت دادن به کوشش های دیپلماتیک با کشورها و سازمان های منطقه ای و بین المللی برای شرح سیاست های نظام ایران که امنیت کشورهای عربی را تهدید می نماید و درخواست از شورای امنیت برای ملزم کردن ایران به اجرای قطعنامه های شورای امنیت درباره ممنوعیت تجهیز شبه نظامیان حوثی به سلاح بویژه قطعنامه شماره 2216 و قعطنامه شماره 2231 درباره برنامه هسته ای و قرار دادن مداخلات نظام ایران در امور داخلی کشورهای عربی در بند دائم دستورکار نشست های اتحادیه عربی با اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا و مجموع کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب و سازمان های منطقه ای و بین المللی دیگر.

در ادامه این بیانیه در مورد هدف راهبرد عربی واحد برای مقابله با ترکیه آمده است: الزام نظام ترکیه به اصول حسن همجواری و احترام به حاکمیت کشورهای عربی و توقف تمام مداخلات در امور کشورهای عربی ومقابله با سیاست های خصمانه و طمع های رو به افزایش که به حاکمیت کشورهای عربی و وحدت اراضی آنها ضربه می زند و امنیت، صلح و ثبات در منطقه عربی را تهدید می نماید.

اما منابع تهدید از سوی ترکیه بر اساس بیانیه مجلس عربی به این شرح شرح داده شده است: طمع های رو به افزایش جمهوری ترکیه

در منطقه عربی و مداخله نظامی و مستقیم ترکیه در سوریه و لیبی، نقض مستمر حاکمیت عراق، شکل دهی و حمایت از شبه نظامیان و گروه های مسلح و تجهیز آنها با سلاح های پیشرفته در سوریه و لیبی، انتقال تروریست ها و مزدوران به لیبی؛ امری که نزاع مسلحانه را تغذیه و زمان آن را طولانی می نماید و منافع کشورها عربی همجوار را تهدید می نماید . دیگر موضوع ، در آغوش دریافت و حمایت از افراد و منبرهای رسانه ای و شبکه های ماهواره ای با هدف دامن زدن به آشوب و عدم ثبات در بعضی کشورهای عربی و تسلط بر منابع و گذرگاه ها و منابع آب که سوریه و عراق را تغذیه می نماید و این امر امنیت آبی این دو کشور را به خطر انداخته است.

راهبردی که برای مقابله با ترکیه ارائه شده اینگونه شرح داده شده است: درخواست از سازمان ملل برای خارج کردن نیروهای ترکیه از سوریه، لیبی و عراق، آماده کردن یادداشتی توسط اتحادیه عرب و تحویل آن به شورای امنیت. یادداشتی که درباره سیاست های خصمانه ترکیه و طمع های رو به افزایش این کشور و مداخلات در امور کشورهای عربی، و نقض قطعنامه شورای امنیت درباره ممنوعیت صادرات سلاح به لیبی، حمایت از شبه نظامیان و گروه های مسلح، نقش حاکمیت کشورهای عربی، جا دادن به اشخاصی که در کشورهایشان در لیست تروریسم قرار دارند و فراهم کردن منبرهای رسانه ای برای آنها، توقف کوششهای ترکیه برای سیطره بر منابع و گذرگاه های آبی و ساختن سد بر روی آن که امنیت آبی سوریه و عراق را تهدید می نماید، حمایت از مرزهای دریایی و منافع مالی کشورهای عربی در دریای مدیترانه در مقابل طمع های ترکیه.

در ادامه این بیانیه به توقف تبادل تجاری و پروژه های مشترک میان کشورهای عربی و ایران و ترکیه تا زمان دست برداشتن این دو کشور از بعضی سیاست ها فراخوانده شده است.

311311

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 96930

به "مجلس عربی طرح ضدایرانی را تصویب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس عربی طرح ضدایرانی را تصویب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید