وام ازدواج تنها با یک ضامن

به گزارش مجله سرگرمی، معاون ساماندهی امور جوانان گفت: درخواست بیش از یک ضامن برای وام ازدواج از سوی بانک ها غیر قانونی است و مراجعین شکایات خود را در سایت بانک مرکزی ثبت کنند.

وام ازدواج تنها با یک ضامن

مهر: طی روزهای گذشته و پس از اعلام آغاز پرداخت وام ازدواج به متقاضیان به مبلغ 50 میلیون تومان و قید یک ضامن، شماری از مراجعین به بانک ها با مسائل مختلفی برای دریافت وام خود روبرو شده اند.

عمده موانع موجود نیز مربوط به شرایط دریافت وام در بانک ها و تعداد ضامن های لازم بوده است. برخی از بانک ها از پرداخت وام ازدواج با یک ضامن خودداری کرده و وجود 2 ضامن با گواهی کسر از حقوق، اعطای 60 میلیون سفته، برگ کسر از حقوق و گردش حساب وام گیرنده را برای واریز وام ازدواج ضروری خوانده اند.

این در حالی است که بنا بر اعلام نهادهای مسئول دولتی، پرداخت وام ازدواج باید تنها با یک ضامن انجام شود و تعدد مضامین غیر قانونی است.

تندگویان: بانک حق درخواست بیش از یک ضامن را ندارد

در همین خصوص محمدمهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان درباره وجود برخی موانع و ناهماهنگی ها در فرایند دریافت وام ازدواج در بانک ها، گفت: طبق قانون وام ازدواج تنها باید با وجود یک ضامن پرداخت شود. در صورتی که هر یک از متقاضیان هنگام دریافت وام در بانک با مواردی خلاف قوانین و مقررات اعلام شده روبرو شد، باید در سایت بانک مرکزی به بخش رسیدگی به شکایات مراجعه کند.

وی افزود: افراد برای ثبت شکایت خود در این زمینه، با ثبت شماره شعبه و شماره تسهیلات خود شکایت خود را ثبت کرده و خود بانک مرکزی دراین باره رسیدگی خواهد کرد.

تندگویان در پاسخ به این سوال که برخی از بانک ها بر خلاف اخبار اعلام شده مبنی بر کفایت یک ضامن برای دریافت وام ازدواج، درخواست ضامن های بیشتری را از متقاضیان می کنند، گفت: ممکن است این اتفاق به دلیل کافی نبودن پایه حقوق ضامن متناسب با مبلغ وام و اقساط رخ دهد و در این صورت بانک حق عدم پذیرش ضامن مذکور را دارد اما نمی تواند خواستار وجود بیش از یک ضامن شود و این اقدام غیر قانونی است.

معاون ساماندهی امور جوانان گفت: بانک حق عدم پذیرش ضامنی که قادر به تأمین مالی مبلغ وام باشد را دارد وی می تواند از متقاضی درخواست آوردن ضامنی با پایه حقوق بیشتر و متناسب با مبلغ اقساط وام را کند اما درخواست افزایش شمار مضامین برخلاف مقررات است. هر یک از متقاضیان که با چنین شرایطی روبرو شد حتماً به بخش شکایات سایت بانک مرکزی مراجعه کند تا به مشکل وی رسیدگی شود.

تندگویان درباره میزان وام های ازدواج پرداختی در سال 98، بیان نمود: در سال گذشته 30 هزار میلیارد تومان وام ازدواج پرداخت شده و پیش بینی می شود که در سال 99 نیز حدود 50 هزار میلیارد تومان وام به جوانان پرداخت شود.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 88661

به "وام ازدواج تنها با یک ضامن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام ازدواج تنها با یک ضامن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید