واشنگتن پیمان نظامی کشورهای قاره آمریکا را علیه ونزوئلا فعال کرد

به گزارش مجله سرگرمی، وزیر خارجه آمریکا در حمایت از مخالفان ونزوئلا، یک پیمان دفاعی مربوط به دوران جنگ سرد را فعال نموده تا زمینه را برای مداخله نظامی در این کشور آمریکای لاتین فراهم آورد.

واشنگتن پیمان نظامی کشورهای قاره آمریکا را علیه ونزوئلا فعال کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، واشنگتن در ادامه کوشش های خود برای خلع نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا و در حمایت از مخالفان ونزوئلا، به یک پیمان دفاعی دوجانبه مربوط به دوران جنگ سرد استناد کرد، به امید آنکه زمینه برای مداخله نظامی واشنگتن در این کشور آمریکای لاتین فراهم گردد.

بنا به گزارش شبکه راشاتودی، مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته (چهارشنبه) با استناد کردن به پیمان مساعدت دوجانبه کشورهای آمریکایی (تیار) با 10 کشور آمریکای لاتین و خوان گوایدو رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا، در بیانیه ای مدعی شد که مادورو نه تنها تهدیدی برای مردم ونزوئلا است، بلکه اقدامات وی، صلح و امنیت کشورهای همسایه را نیز تهدید می نماید.

وزیر خارجه آمریکا در توجیه اقدام اخیر خود در فعال کردن این پیمان مربوط به دوران جنگ سرد، گفت که دولت مادورو، نفوذ، ثبات زدایی در منطقه دارد و بعنوان نمونه، برگزاری رزمایش های گسترده ونزوئلا در مرز کلمبیا را مطرح کرد.

هفته گذشته، رئیس جمهور ونزوئلا گفت که در بازه زمانی 10 تا 29 سپتامبر (19 شهریور تا 6 مهرماه) رزمایش های نظامی گسترده ای در نزدیکی مرز کلمبیا برگزار خواهند کرد و گفت ونزوئلا در بازه زمانی برگزاری رزمایش، سامانه های دفاع هوایی خود را در مرز کلمبیا مستقر خواهد نمود.(جزئیات بیشتر)

دولت ونزوئلا تأکید دارد که کلمبیا، یک گروه شبه نظامی را برای مقابله با دولت ونزوئلا به وجود آورده است و کاراکاس به همین دلیل میخواهد این پرونده را به شورای امنیت سازمان ملل ارسال کند.

تیار، یک توافقنامه دفاع نظامی دوجانبه است که زمینه را برای مداخله خارجی فراهم می نماید و بر روی ادعاهای پیشین دولت ترامپ مبنی بر عدم تمایل آمریکا برای مداخله نظامی در ونزوئلا خط بطلان می کشد.

طبق این گزارش، در حالیکه کارلوس تروجیلو نماینده آمریکا در سازمان کشورهای آمریکایی اصرار دارد که تیار با هدف تقاضا برای استفاده از نیروی نظامی فعال نشده است بلکه این پیمان به دنبال یک چارچوب قانونی است، اما دولت خودخوانده گوایدو از همان شروع به کار، خارج از قلمرو قانونی و حقوقی عمل نموده است.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک نیز گزارش کرد، پامپئو با صدور بیانیه ای در مورد این پیمان گفت: آمریکا در استناد به پیمان مساعدت دوجانبه کشورهای آمریکایی (TIAR)، به دولت موقت ونزوئلا و 10 کشور دیگر می پیوندد.

دولت ترامپ در ماه ژانویه امسال میلادی، خوان گوایدو رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا را به رسمیت شناخت و از آن پس تمامی کوشش خود را برای اعمال فشار به دولت مادورو که چند ماه قبل از آن با آراء مردم به عنوان رئیس جمهور برگزیده شده بود، به کار گرفت تا او را از قدرت خلع کند.

پامپئو در بیانیه خود توضیح داد: ما از مذاکرات سطح عالی بیشتر با دیگر شرکای خود در تیار استقبال می کنیم تا گردهم آییم و با یکدیگر به وسیله گزینه های چندجانبه اقتصادی و سیاسی به مسئله بحران مهم در ونزوئلا و اطراف مرز این کشور رسیدگی کنیم.

علیرغم اقدامات آمریکا و بعضی از همپیمانان این کشور در به رسمیت شناختن گوایدو بعنوان رئیس جمهور ونزوئلا، کشورهایی همچون چین، روسیه، ترکیه و ایران و شمار دیگری از کشورها، همچنان مادورو را بعنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت می شناسند.

مادورو، گوایدو را بعنوان دست نشانده آمریکا می داند و واشنگتن را به سازماندهی کودتای نافرجام ونزوئلا و تأمین اقتصادی مخالفان دولت این کشور متهم می نماید.

ق

mastanehtoline.ir: مجله مستانه، وبگاه گفتگو و انجمن بحث و تبادل نظر

kulu.ir: کولو: مجله جاذبه های گردشگری ایران

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 44775

به "واشنگتن پیمان نظامی کشورهای قاره آمریکا را علیه ونزوئلا فعال کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن پیمان نظامی کشورهای قاره آمریکا را علیه ونزوئلا فعال کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید