حرکت نهنگ پرنده در بدن انسان برای درمان سرطان

به گزارش مجله سرگرمی، محققان مشغول ابداع یک ربات نهنگ پرنده هستند که می تواند در بدن انسان حرکت کند و دارو را به سلول های سرطانی برساند.

حرکت نهنگ پرنده در بدن انسان برای درمان سرطان

برای مطالعه بیشتر با مهسان بلاگ: سیستم مدیریت محتوای خبری همراه باشد.

این ربات تغییر شکل دهنده توسط محققان کالج دارتموث و دانشگاه سیتی (در هنگ کنگ) ابداع شده و بخشی از پژوهشی بلندمدت با هدف توسعه ربات هایی است که می توانند نسبت به گرما ونور واکنش نشان دهند.

این ربات خاص انعطاف پذیر است و با پرینتر سه بعدی ساخته می گردد. ربات مذکور شبیه نهنگ است اما می تواند شکل خود را تغییر دهد تا حرکات انتهای دم نهنگ را تقلید کند.

سپس ربات می تواند به وضعیت ثابت تغییر موقعیت دهد و به این ترتیب داروها به طور مستقیم به سلول های سرطانی منتقل می شوند.

دم ربات با لایه ای از سلول ها و باله های آن با هیدروژل حساس به نور پوشیده می شوند. سلول ها همراه با جریان خون یکسو می شوند و در نتیجه دم ربات حرکت می نماید و آن را به جلو می راند. از سوی دیگر باله های آن نیز نیروی مورد احتیاج برای ربات را فراهم می نمایند تا در یک راستا حرکت کند.

دکتر زی چن استادیار دانشگاه دارتموث می گوید: با یاری این فناوری می توان ربات های نرم با قابلیت تغییر شکل ساخت که قدرت مانور خارق العاده ای دارند.

در ماه آوریل یک کاتتر رباتی مجهز به هوش مصنوعی به طور موفقیت آمیز به سمت یک قلب مدل انسان راستایابی کرد و توانست حتی سریع تر از جراح به دریچه ای از قلب برسد که دچار اختلال شده بود.

محققان دانشگاه هنگ کنگ همچنین مشغول توسعه یک ربات کرم صدپا هستند که می تواند در بدن راه برود و دارو را منتقل کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 اسفند 1402 بروزرسانی: 19 اسفند 1402 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 24395

به "حرکت نهنگ پرنده در بدن انسان برای درمان سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکت نهنگ پرنده در بدن انسان برای درمان سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید