نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی و نخستین نمایشگاه گردشگری تبریز برگزار می گردد

به گزارش مجله سرگرمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از برگزاری نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی و نخستین نمایشگاه گردشگری تبریز اطلاع داد و گفت: این نمایشگاه از 11 تا 15 تیر ماه از ساعت 16 الی 22 در نمایشگاه بین المللی تبریز برپا می گردد.

نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی و نخستین نمایشگاه گردشگری تبریز برگزار می گردد

به گزارش خبرنگاران، مرتضی آبدار در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در مورد برگزاری نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی و نخستین نمایشگاه گردشگری تبریز اظهار کرد: برگزاری این نمایشگاه جزو برنامه هایی است که در راستای توسعه، ترویج و رشد حوزه های گردشگری و صنایع دستی استان پیگیری می گردد.

وی با تاکید بر این که اداره کل میراث فرهنگی استان به صورت منظم و برنامه محور فعالیت های خود را پیش می برد، اضافه نمود: بر اساس سند تدبیر و توسعه گردشگری اول، حدود 163 قرارداد با 807 پروژه در استان در حال اجراست.

وی با بیان این که در حوزه سرمایه گذاری نیز 62 پروژه سرمایه گذاری با دو هزار و 900 میلیارد تومان سرمایه توسط بخش خصوصی در استان در حال اجراست، گفت: اداره کل میراث فرهنگی استان تا سرانجام افق 1400 دارای سند و برنامه بوده و این برنامه ها در شورای اداری استان به تصویب رسیده و ملاک عمل استان در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشگری است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اضافه نمود: در قالب این سند 21 مگا پروژه با 655 زیر پروژه در استان معین شده که باید تا سال 1400 عملیاتی و اجرایی گردد.

وی با تاکید بر این که آذربایجان شرقی در حوزه گردشگری حرف زیادی برای گفتن دارد، اضافه نمود: در مهرماه سال 97 اعلام شد که آذربایجان شرقی جزو پنج استان برتر کشور در پنج آیتم تخصصی آموزش، بوم گردی، استانداردسازی، تشکیل انجمن ها و استفاده از توان بخش خصوصی و بازاریابی و تبلیغ قرار گرفته است.

آبدار در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که آیا مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شوند یا خیر؟ پاسخ داد: بنده نزدیک 35 سال سابقه خدمت دارم؛ این موضوع از سوی سازمان قطار شهری تبریز از صندوق بازنشستگی کشوری استعلام شد که گفته شد بنده 34 سال و 4 ماه سابقه خدمت دارم، از این رو سازمان قطار شهری موضوع را از استانداری استعلام نموده و در نهایت استاندار نیز نامه ای به تهران ارسال کردند تا موضوع معین گردد و مقرر است موضع معین تکلیف گردد.

وی با تاکید بر این که بنده تابع تصمیماتی هستم که در این رابطه گرفته می گردد، اضافه نمود: اکنون نامه در سازمان مرکزی است و تاکنون جوابی نیامده و فعلاً به عنوان مدیر کل در سمت خود فعالیت می کنم تا تصمیمات گرفته گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بیان نمود: طی 40 ماه اخیر کارها و اقداماتی اجرا شده که طی 40 سال انجام نشده بود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اقدامات شاخص اجرا شده در طول مدیریت خود گفت: پنج برابر شدن بودجه استانی میراث فرهنگی و همچنین دوبرابر شدن میزان تخت های هتل های استان از دیگر اقدامات بوده است، چرا که میزان تخت هتل ها از 7400 تخت به 10 هزار و 680 تخت افزایش یافته است، البته با احتساب هتل های در دست ساخت و همچنین مراکز اقامتی سایر دستگاه های استان که در حال استانداردسازی هستند، این میزان به 25 هزار تخت خواهد رسید.

وی گسترش صنعت بوم گردی را از دیگر اقدامات برشمرد و اظهار کرد: تا قبل از سال 96 فعالیتی در این رابطه در استان انجام نمی شد اما اکنون 197 مورد بوم گردی در استان ثبت شده و فعالیت دارند و همچنین 200 جهت طبیعت گردی نیز در استان معین شده که گردشگران می توانند با اپلیکیشن طبیعت مِستر تریپ (آقای سفر) از جهتهای طبیعت گردی استان آگاه شوند.

آبدار در ادامه اضافه نمود: مجموعه حسن پادشاه و همچنین ربع رشیدی نیز بعد از سال ها، فعالیت های مرمت و باستان شناسی خود را آغاز کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در رابطه با آخرین وضعیت بازار ایکی قاپیلی تبریز نیز اظهار کرد: مساحت زمین ایکی قاپیلی نزدیک 1250 متر بوده و با احتساب طبقه دوم برابر با 2500 متر می گردد؛ البته با محیط پیرامونی این مساحت دو برابر می گردد؛ برای مرمت این بازار پیمانکار گرفته ایم و در محل مستقر هستند که طی دو سه روز اخیر نیز فعالیت های خود را آغاز نموده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با بیان این که تا دیروز فرآیند نخاله برداری از این مکان ادامه داشت، اضافه نمود: هیأت امنای این بازار نیز در بحث بهسازی و بازسازی مشارکت می نمایند و اقداماتی که گفته شده در حال اجرا است.

وی با تاکید بر این که بازار ایکی قاپیلی بر اساس نقشه های میراث فرهنگی و به همان شکل اولیه خود بازسازی می گردد، گفت: البته سازه هایی نیز بصورت اضافی و غیرقانونی در این مکان نصب شده بودند که در فرآیند مرمت حذف می شوند و بازار بر اساس نقشه میراث فرهنگی به حالت اولیه خود بازسازی خواهد شد.

لازم به ذکر است، در سرانجام این نشست پوستر نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی و نخستین نمایشگاه گردشگری تبریز رونمایی شد.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 28287

به "نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی و نخستین نمایشگاه گردشگری تبریز برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی و نخستین نمایشگاه گردشگری تبریز برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید