مونسون، آبی بر آتش گرمای تابستان

به گزارش مجله سرگرمی، مونسون یک پدیده آب و هوایی بزرگ مقیاس است که محدوده وسیعی از مناطق حاره و جنب حاره را در فصل گرم سال تحت تاثیر قرار می دهد.

مونسون، آبی بر آتش گرمای تابستان

سامانه آب و هوایی مونسون هند علاوه بر ریزش های تابستانه برای استان سیستان و بلوچستان به سبب وزش بادهای موسمی، نقش مهمی در تعدیل دمای هوای نوار ساحلی این استان در تابستان دارد.

رئیس اداره هواشناسی دریایی چابهار گفت: مونسون یک پدیده آب و هوایی بزرگ مقیاس است که محدوده وسیعی از مناطق حاره و جنب حاره را در فصل گرم سال تحت تأثیر قرار می دهد. محمدرضا سالاری فنودی ادامه داد: هم اینک با وزش بادهای مرطوب موسمی جنوب و افزایش تزریق رطوبت به نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان می توان گفت که به طور قطع فصل فعالیت سامانه آب و هوایی مونسون هند در این استان شروع شده است.

وی با بیان اینکه مونسون تابستانی هند مناطق وسیعی از غرب و مرکز هند را می پوشاند، گفت: این مناطق بیش از 90% بارندگی سالانه خود را در این دوره زمانی دریافت می نمایند.

رئیس اداره هواشناسی دریایی چابهار اضافه کرد: اگرچه این سامانه آب و هوایی عمده تأثیر خود را بر کشورهای هند و پاکستان می گذارد، اما بخشی از جنوب و جنوب شرق ایران نیز متأثر از این پدیده هستند به طوریکه حدود 14 درصد بارش های سالانه حوزه آبریز بلوچستان در جنوب شرق کشور در زمان فعالیت این سامانه دریافت می گردد.

وی اظهار داشت: آنالیز ها نشان می دهد که دوره فعالیت مونسون 100 روزه در هندوستان از اول ژوئن تا اواسط سپتامبر است که با تأخیر زمانی چند هفته آثار فعالیت آن در سیستان و بلوچستان نیز مشاهده می گردد.

سالاری فنودی با بیان اینکه در زمان فعالیت مونسون یک اتمسفر خشک تبدیل به اتمسفر مرطوب می گردد، گفت: این تغییر عمده سبب وقوع بارش های رگباری در سراسر شبه قاره هند می گردد که در صورت قوی بودن موج های ناشی از آن، بارش های قابل توجهی نیز در جنوب شرق ایران رخ می دهد.

وی بیان نمود: مونسون در زمان فعالیت خود به 2 دوره بارندگی سنگین و کم باران و یا خشک دسته بندی می گردد که دوره کم باران به توقف مونسون شهرت دارد و حدود یک هفته و گاهی بیشتر از یک هفته به طول می انجامد. رئیس اداره هواشناسی چابهار توضیح داد: این شرایط همان وقفه ای است که بین موج های وارده از مونسون در جنوب شرق روی می دهد.

وی اظهار داشت: بادهای مونسونی که به طور معمول و تقریباً بی وقفه، چابهار و نواحی جنوب سیستان و بلوچستان را در بر می گیرد نقش مهمی در تعدیل دمای هوای نوار ساحلی استان در فصل تابستان دارد. سالاری فنودی ادامه داد: در سه روز گذشته بارش های مونسونی شهرستان های خاش، سراوان، سیب و سوران، سرباز و مهرستان را فراگرفت و از حدود 23 ایستگاه هواشناسی و باران سنجی این نواحی بارندگی گزارش شد.

منبع: ایرنا

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: همگردی
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 32219

به "مونسون، آبی بر آتش گرمای تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مونسون، آبی بر آتش گرمای تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید