مناطقی در آذربایجان غربی که با یک تکان فرو می ریزند

به گزارش مجله سرگرمی، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: واحدهای مسکونی حاشیه شهر ارومیه ایمن نیستند.

مناطقی در آذربایجان غربی که با یک تکان فرو می ریزند

نادر قاضی پور در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران اضافه کرد: واحدهای مسکونی حاشیه شهر ارومیه در برابر زلزله ایمن نیستند و در صورت وقوع زلزله احتمالی بیشترین تخریب را در این مناطق خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه باید از زلزله کرمانشاه درس عبرت بگیریم، توضیح داد: بنیاد مسکن استان جز فعال ترین بنیادها در کشور است که به مسئله بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی مناطق کم برخوردار توجه ویژه دارد ولی با این وجود ارومیه دارای بیشترین واحد های مسکونی احتیاج به نوسازی است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: واحدهای مسکونی بخش انزل شمالی و روستای قره باغ ارومیه احتیاج فوری به بازسازی و نوسازی دارند چرا که بیشتر واحدهای این منطقه قدیمی و تخریبی هستند.

وی گفت: به دلیل اجرای طرح هادی و اعطای تسهیلات به بازسازی و نوسازی مناطق مسکونی در روستاهای شهر ارومیه در امسال، شاهد مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها بودیم که باید از این فرصت برای توسعه روستاها استفاده مناسب کرد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با تاکید به اینکه خوشبختانه فرهنگ بازسازی مساکن در بین روستاییان جا افتاده است اظهار کرد: دولت باید با اعطای وام و تسهیلات کم بهره، نقشه و مشاوره رایگان و در اختیار گذاشتن مصالح به نرخ دولتی در بازسازی و نوسازی واحد های روستایی به روستاییان یاری کند.

پیش از این علی تعیین فر، عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه و جامعه شناس گفته بود: نزدیک به 30 درصد مردم ارومیه حاشیه نشین هستند که احتیاجمند برنامه ریزی منسجم برای برطرف مسائل این مناطق است. یکی دیگر از چالش های مهم ارومیه، مهاجرت پذیری و مهاجرفرستی است که همین امر نیز آسیب های اجتماعی فراوانی را به دلیل حاشیه نشینی به دنبال دارد.

به عنوان مثال اماکن مسکونی منطقه شهریار ارومیه در بافت مرکزی شهر ارومیه ضمن آنکه مسائل متعدد اجتماعی پدید آورده با کوچک ترین تلنگری به ویرانه تبدیل می گردد بنابراین این موضوع امنیت روانی و جانی شهروندان را تهدید می نماید. کوی شهریار دارای کوچه های تنگ و باریک به هم متصل است و منازل شهروندان در این منطقه در قطعات خورد و ریز و بعضاً 40 پنجاه متری ساخته شده است.

کوی شهریار یک که از مجاورت ساختمان های استانداری، شهرداری و شورای شهر ارومیه شروع می گردد جزو فرسوده ترین بافت ها است به طوریکه شهروندان ساکن در این منطقه به دلیل تراکم جمعیتی بالا و حجم زیاد تردد خودروها در هسته مرکزی شهر همیشه با مشکل روبرو هستند. در سال های اخیر توجه چندانی به نوسازی و بازسازی خانه های این منطقه از شهر ارومیه نشده و کماکان بسیاری از خانه های فرسوده در این منطقه در خطر فروریزی قرار دارند.

پیش از این رسول عطایی، رئیس اداره عمران و بهسازی شهری اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی گفته بر اساس مطالعات انجام شده 11درصد از مساحت شهرهای آذربایجان غربی جزو بافت های فرسوده شهری است.

وی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، ناپایداری، ریزدانگی و کم عرضی معابر(فشردگی) را سه شاخص بافت های فرسوده شهری اعلام نموده و گفته بود: از اوایل دهه 80 بر اساس این سه شاخص و معیار 3000 هکتار بافت فرسوده در 40 شهر استان شناسایی شده است.

عطایی تصریح نموده شاخص ریزدانگی به بلوک هایی که بیش از 50 درصد آنها مساحتی کمتر از 200 مترمربع داشته باشد، اطلاق می گردد، همچنین بلوک هایی که بیش از 50 درصد بناهای آن در مقابل حوادث طبیعی از جمله زلزله ناپایدار باشد به عنوان بلوک ناپایداری و نفوذناپذیری شاخص است. همچنین بلوک هایی که بیش از 50 درصد معابر آن عرض کمتر از 6متر باشند، آن قسمت شهر بافت فرسوده شناخته می گردد.

وی با اشاره به اینکه به ترتیب ارومیه، خوی، سردشت، بوکان، میاندوآب و مهاباد بیشترین بافت های فرسوده استان را دارند، اضافه کرد: بافت فرسوده شهرهای مذکور عمدتا در هسته مرکزی این شهرها واقع شده از جمله در شهر ارومیه محله های یورد شاهی، یددی درمان، بازارباش،عسگرآبادی، دلگشا، جارچی باشی، خیابان امام ومیدان مطهری، باکری، حافظ، امینی و قسمتی از خیابان کاشانی محدوده بافت فرسوده ارومیه محسوب می شوند.

عطایی گفت: دهه 80 در شهر ارومیه 417 هکتار بافت فرسوده شناسایی شده و در این مدت زمان نیز نوسازی و بهسازی در این بخش ها انجام شده ولی ما آمار دقیقی در این خصوص نداریم.

وی اعلام کرد: با توجه به وجود 3000 هکتار بافت فرسوده در استان، بهسازی و نوسازی این محدوده ها احتیاجمند تعامل، همکاری جدی تمامی دستگاه های اجرایی ذیربط با شهرداریهای محل و جلب مشارکت مردمی است. یکی از دلایل عمده عدم موفقیت اقدامات بهسازی، نبود سیاست های جامع و کلی در سطح ملی و جلب مشارکت ساکنان محله های بافت فرسوده است که در این رابطه به ناتوانی مالی ﺳﺎﮐﻨﯿﻦ، رکود ساخت و ساز در حال حاضر و عدم حمایت های مالی جدی وﻋﺪم اﻃﻼع رﺳﺎﻧﯽ کافی می توان اشاره نمود.

رئیس اداره عمران وبهسازی شهری اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی، تدوین برنامه های تشویقی در بافت های فرسوده را یکی از راهکارهای مهم در این بخش دانست و گفت: دولت می تواند به وسیله نظام بانکی امکان اعطای تسهیلات با سود پایین را به مردم فراهم سازد و خود نقش حمایتی و هدایتی ایفا نماید. در حال حاضر نرخ سود تسهیلات بافت فرسوده زیر 18 درصد بوده که می توان عامل عدم استقبال مردم و مشکل فراروی نوسازی بافت های فرسوده بشمار آید، لذا نرخ سود تسهیلات نوسازی بافت فرسوده باید کاهش یابد.

وی ادامه داد: از طرفی با توجه به منابع مالی محدود دولت باید کوشش گردد تا زمینه ورود و مشارکت بخش خصوصی در اجرای پروژه های بافت فرسوده افزایش داد.

وی گفت: روند نوسازی و بهسازی بافت فرسوده در ارومیه رو به بهبود است اما اگر دستگاه های اجرایی مرتبط به صورت جزیره ای و براساس اولویت های خودشان فعالیت نمایند، روند نوسازی و بهسازی به صورت لاک پشتی پیش خواهد رفت.

محمد حضرت پور، شهردار ارومیه نیز فرسودگی بافت هایی از شهر را تایید نموده و در عین حال از کوشش برای نوسازی این بافت خبر داده و گفته، از 417 هکتار بافت فرسوده در شهر ارومیه ، 330 هکتار بافت فرسوده تاریخی است و بر این اساس شهرداری در راستای نوسازی بافت فرسوده تاریخی حق مرمت و حفظ دارد. همچنین در کوششیم با مشارکت سرمایه گذاران در بافت فرسوده بیش از 300 واحد مسکونی ساخته و اطراف ان با تخریب بافت های فرسوده فضای خدماتی و سبز ایجاد گردد.

حضرت پور به وضعیت نهایی میدان امام(ره) واقع در بافت فرسوده اشاره نمود و گفت: نقشه های طرح میدان امام بعد از تایید نهایی توسط شورای اسلامی شهر، توسط شهرداری ارومیه تا خاتمه امسال وارد فاز اجرایی می گردد.

پیش از این محمد فرید لطیفی ، معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران از وجود 80 هزار هکتار بافت فرسوده در ایران خبر داده و اعلام نموده 3000 هکتار از این بافت فرسوده در شهر تهران واقع شده است.

وی اضافه نموده، معضل بافت فرسوده یکی از مواردیست که برای آن باید برنامه ریزی انجام گردد. در حال حاضر برابر آخرین آمارها قریب به 80 هزار هکتار بافت فرسوده در سراسر کشور داریم که 2.5 میلیون واحد مسکونی در آن قرار گرفته است. اگر متوسط تعداد خانوارها را چهار نفر بدانیم به عبارتی می توان گفت که دستکم 10 میلیون نفر در بافت فرسوده زندگی می نمایند.

لطیفی اضافه کرد: برابر قانون برنامه پنجم توسعه باید این بافت ها نوسازی و بهسازی شوند که اقداماتی در دست انجام است اما باید اقدامات بیشتری نیز در دستور کار قرار بگیرد.

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 6357

به "مناطقی در آذربایجان غربی که با یک تکان فرو می ریزند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مناطقی در آذربایجان غربی که با یک تکان فرو می ریزند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید