مصرف شیر در ایران نسبت به میانگین جهانی 30 درصد کمتر است

به گزارش مجله سرگرمی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پرشکی گفت: سرانه مصرف شیر و فرآورده های آن در ایران در مقایسه با میانگین مصرف جهانی 30 درصد و در مقایسه با میانگین کشور های پیشرفته 65 درصد کمتر است.

مصرف شیر در ایران نسبت به میانگین جهانی 30 درصد کمتر است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، زهرا عبداللهی به مناسبت فرارسیدن 8 مهر روز دنیای شیر مدرسه و با تاکید بر ضرورت احیای شیر رایگان مدارس بیان نمود: شیر به اسم کامل ترین غذای طبیعی، همیشه مورد توجه بشر بوده است. شواهد تاریخی حداقل از 6 هزار سال قبل، نشانه های غیر قابل انکار استفاده برنامه ریزی شده از شیر را نشان می دهند. در عصر حاضر بخش مهمی از هرم های غذایی تاییدشده به وسیله سازمان های غذا و داروی کشور ها و هم سازمان های بین المللی نظیر FAO و WHO به شیر و فرآورده های آن اختصاص دارد. شیر تنها ماده غذایی است که در سال، دو روزِ دنیای به نام آن ثبت شده؛ روز دنیای شیر (12 خرداد) و روز دنیای شیر مدرسه (8 مهر).

آخرین چهارشنبه ماه سپتامبر (29 سپتامبر) روز دنیای شیر مدرسه و اول ژوئن روز دنیای شیر نامگذاری شده است.

وی ادامه داد: مهر تأیید سازمان ملل به اهمیت شیر، به معنای اجماع علمی دنیای در تایید و تأکید ضرورت مصرف آن است. شیر از منظر دینی غذای بهشتی، از نظر علم تغذیه کامل ترین غذا و غذای بدون جایگزین، و از نگاه پزشکی واکسن و دارو است. مطالعات اجرا شده در خصوص صندلی شیر و مقدار سرانه مصرف در سفره ایرانیان شرایط نگران نماینده ای را ترسیم می نماید.

چرا ایران باید بیش از سایر کشور ها به موضوع افزایش سرانه مصرف شیر بپردازد؟

عبداللهی در شرح این پرسش که چرا ایران باید بیش از سایر کشور ها به موضوع افزایش سرانه مصرف شیر بپردازد؟، اظهار کرد: سرانه مصرف شیر و فرآورده های آن در ایران در مقایسه با میانگین مصرف دنیای 30 درصد و در مقایسه با میانگین کشور های پیشرفته 65 درصد کمتر است.

وی اضافه کرد: آمار های وزارت بهداشت نشان می دهد که دریافت کلسیم جامعه ایرانی 40 درصد از حداقل دریافت کلسیم کمتر است و این موضوع می تواند تبعات زیادی از جمله توسعه پوکی استخوان، مسائل لثه و دندان، کوتاهی قد بچه ها و نوجوانان و حتی شیوع فشار خون بالا و بیماری های قلبی و عروقی را در پی داشته باشد.

تاثیر مصرف کافی لبنیات در کاهش بیماری های قلبی و عروقی

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اسم کرد: مطالعات اجرا شده حاکی از آن است که در منطقه های که مصرف شیر و لبنیات کافی است، شیوع بیماری های قلبی و عروقی کمتر است. این امر به علت نقش کلیسم در تنظیم فشار خون است.

مصرف شیر و فرآورده های آن برای کاهش عوارض دوران سالمندی

وی اظهار داشت: پدیده سالمندی با سرعتی معادل دوبرابر سرعت دنیای جمعیت کشور را تحت تأثیر قرار داده است. شیر و فرآورده های آن در صورت مصرف مستمر و کافی بسیاری از عوارض دوران سالمندی را کاهش داده و می تواند ضمن افزایش امید به زنده بودن، امکان زندگی کردن و جلوگیری از پیری زودرس و زمین گیری را برای جمعیت سالمند کشور به ارمغان آورد.

عبداللهی بعلاوه بیان نمود: درچند برنامه توسعه پنج ساله کشور، هدف گذاری کمی برای افزایش سرانه مصرف شیر اجرا شده است، اما برای دستیابی به آن بخش های ذیربط جوابگو نبوده اند؛ سرانه مصرف شیر همچنان بدون متولی مستقیم، جهت خودش را در میان نقاط کور فرهنگی، بی توجهی مسئولان، بدآموزی های رسانه ای و شیرگریزی مردم، به سمت کاهش طی می نماید.

وی گفت: تنها طرح مصوب قانونی که می توانست اثرات شگرفی در تغییر سبک زندگی و نگاه به شیر داشته باشد، طرح شیر مدرسه است که از سال 1379 در مدارس کشور به اجرا عایدی و در سال های اخیر به علت عدم تامین و تخصیص اعتبارات مورد احتیاج به تدریج تعطیل شد.

سابقه طرح توزیع شیر در مدارس در سایر کشور ها

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ادامه داد: بی شک یکی از برنامه های مهم، تاثیرگذار و گسترده در خصوص ترویج مصرف شیر، طرح توزیع شیر در مدارس است که در بعضی کشور ها سابقه ای به درازای یک قرن دارد. به اسم مثال؛ نیوزیلند از سال 1937 میلادی و ژاپن از سال 1946 به صورت جدی طرح شیر مدرسه را در دستور کار قرار داده و به طور مستمر آن را دنبال نموده اند. در حال حاضر حدود صد کشور دنیا از فقیرترین کشور ها تا کشور های برخوردار آسیایی، اروپای غربی و آمریکای شاقتصادی طرح شیر مدرسه را دنبال می نمایند. از حدود سه دهه قبل سازمان غذا و کشاورزی (FAO) مسئولیت هماهنگی برنامه های مرتبط با شیر مدرسه را در سطح دنیا برعهده دارد و به مناسبت روز دنیای شیر مدرسه هر سال برنامه های متنوعی در کشور ها برگزار می گردد.

وی با بیان اینکه طرح شیر مدرسه دو هدف مهم را دنبال می نماید، ادامه داد: اولین هدف ایجاد عادت و رفتار ماندگار در بچه ها برای استمرار مصرف شیر از کودکی تا بزرگسالی و سالمندی است. دومین هدف اطمینان از دریافت کافی مواد مغذی مورد احتیاج رشد بچه ها به ویژه کفایت دریافت کلسیم است که در دوران کودکی، نوجوانی و جوانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

جذب کلسیم تا 30 سالگی!

وی گفت: جذب کلسیم فقط تا حدود 30 سالگی اتفاق می افتد و مقدار جذب آن در سنین 8 تا 18 سالگی چند برابر بقیه سنین است. مقدار احتیاج روزانه به کلسیم بالاست و این مقدار جز از جهت مصرف کافی و مستمر شیر و فرآورده های آن مانند، ماست، پنیر، کشک و دوغ به اسم برترین منابع غذایی کلسیم، تامین نمی گردد. این شرحات به خوبی گویای اهمیت توجه به شیر مدرسه است. غنی سازی شیر مدرسه با ویتامین D هم می تواند به کمبود یکی از مهمترین ریزمغذی های مرتبط با ایمنی بدن در کشور سرانجام دهد. این طرح در گذشته با یاری وزارتخانه های بهداشت و آموزش و پرورش و همکاری صنعت شیر کشور، مطالعه و نتایج بسیار مطلوبی داشته است.

چرایی تعطیل شدن طرح شیر در مدارس

عبداللهی با بیان اینکه اجرای طرح شیر مدرسه در ایران در حال حاضر به علت بحران کووید 19 و تعطیلی مدارس اجرا نمی گردد، اضافه کرد: در سال های قبل از بحران کرونا هم به علت عدم تخصیص بودجه های مصوب این طرح در مدارس اجرا نشد. تجربیات بین المللی نشان می دهد اعتبار طرح شیر مدرسه از سه طریق دولت ها، خانواده ها و زنجیره های مرتبط با صنعت شیر تامین می گردد. در بعضی از منطقه ها سازمان های مردم نهاد و خیریه هم در این امر مشارکت می نمایند. در ایران متولی برنامه شیر مدرسه، دولت است و اگر ناتوان از تامین بودجه باشد، طرح متوقف می گردد. اهمیت مصرف شیر در ارتقای شاخص سلامتی، ایمنی بدن، طول عمر همراه با سلامتی و کارآمدی، افزایش بهره هوشی، سلامت دندان ها و استحکام استخوان ها به مقدار ای است که در صورت فرهنگسازی مناسب بخش های دیگر اجتماعی و به ویژه خانواده ها در این کار سهیم خواهند شد.

ضرورت بازتشکیل کارگروه های مرتبط با احیای طرح شیر مدرسه

وی ادامه داد: دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت با توجه به مسئولیت ذاتی خود انتظار دارد تا کارگروه های مرتبط با احیای طرح شیر مدرسه مجددا تشکیل و این مهم در دستور کار قرار گیرد.

مصرف شیر و افزایش ایمنی بدن

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت توضیح داد: آسیب شناسی اجرای طرح در گذشته، مطالعه دقیق تر تجربیات پیروز بین المللی و هم متنوع کردن منابع تامین اقتصادی طرح به ویژه خانواده ها، مهمترین دستور کار این کارگروه ها خواهد بود. دفتر بهبود تغذیه جامعه آمادگی خود را برای پذیرش مسئولیت هماهنگی احیای این طرح مهم اعلام می نماید. بی تردید یاری به افزایش سرانه مصرف شیر باعث ارتقای شاخص سلامتی و کاهش هزینه های درمان و هم افزایش طول عمر همراه با سلامتی و کارآمدی جامعه خواهد شد.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 159927

به "مصرف شیر در ایران نسبت به میانگین جهانی 30 درصد کمتر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف شیر در ایران نسبت به میانگین جهانی 30 درصد کمتر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید