مراحل قانونی شدن کنوانسیون حقوقی دریای خزر باید طی شود

به گزارش مجله سرگرمی، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در حاشیه پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر و در نشست خبری با بیان اینکه اولین قدم مثبت در همه مسیرهای دستیابی به این توافق حسن همجواری و روابط خوب دولت های پنج گانه است، اظهار داشت: روابطی که امروز بین ایران و ترکمنستان، قزاقستان، فدراسیون روسیه و آذربایجان وجود دارد، روابطی بسیار دوستانه است و این عامل اصلی برای توافقات است.

مراحل قانونی شدن کنوانسیون حقوقی دریای خزر باید طی شود

وی افزود: اگر دولت ها به هم نزدیک نبودند، روابط شان از هم فاصله داشت. منافع ملی همه ما مد نظر نبود و مردم این منطقه تاریخ عمیق روابط نداشتند و به این راحتی نمی توانستیم در یک روز هفت سند را شامل یک سند مادر و شش سند همکاری به امضا برسانیم.

روحانی ادامه داد: امروز یکی از دستاوردهای بسیار مهم در این کنوانسیون امنیت دریای خزر بود که با اتفاق اعلام کردیم دریای خزر تعلق به پنج کشور دارد و بس. به صراحت اعلام کردیم هیچ نیروی خارجی نمی تواند در دریای خزر رفت و آمد داشته باشد و امنیت این دریا منحصرا در اختیار پنج کشور است. اینکه تصریح کردیم سرزمین هیچ کشوری در دریای خزر نمی تواند علیه کشور ساحلی دیگر مورد بهره برداری قرار بگیرید، به معنای تثبیت امنیت دریای خزر بود که برای همه ما حائز اهمیت است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در این سند نشان دادیم انصاف و عدالت را رعایت می کنیم، خاطرنشان کرد: گرچه خط مبدا در این کنوانسیون مشخص نشده، اما تصریح کردیم برای کشورهایی که دارای سواحلی با ویژگی های خاص هستند و مضرس نیست، آنها باید از ویژگی خاصی برخوردار باشند که مقصود سواحل جمهوری اسلامی ایران است. همچنین در این سند برای ما مبانی و پایه هایی گذاشته شده که آن مبانی سهم هر کشور در آینده از این دریا شامل بستر و زیر بستر مشخص شده است.

وی گفت: این کنوانسیون مبنای خوبی است برای 5 کشور که همچنان به فعالیت خود برای دست یافتن به آخرین نقاط برای مسائل حقوقی که مد نظر است، ادامه دهند.

روحانی تصریح کرد: سران کشورهای ساحلی دریای خزر امروز این سند را امضا کردند، اما نهایی شدن این سند مستلزم طی مراحل قانونی است و در ایران نیز باید مجلس شورای اسلامی این سند را به تصویب برساند.

رئیس جمهور در پایان خاطرنشان کرد: خوشحالم که امروز شرایطی پیش آمده که از این دریا بیش از گذشته برای ملت ها در کشتیرانی، گردشگری، ترانزیت و بهره برداری از منابع نفت و گاز بهره برداری کنیم.

منبع: mehrnews.com
انتشار: 25 مرداد 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 325

به "مراحل قانونی شدن کنوانسیون حقوقی دریای خزر باید طی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراحل قانونی شدن کنوانسیون حقوقی دریای خزر باید طی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید