عالمان علوم انسانی و علوم اجتماعی درباره اخلاق در علم توجه نمایند

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، حسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در افتتاحیه همایش اخلاق علم و آموزش عالی با بیان اینکه در بحث های علوم اجتماعی و جامعه شناسی از کتاب دورکیم گرفته تا بعد از آن مقوله اخلاق و اخلاق حرفه ای توانسته که جایگاهی اساسی را پیدا کند گفت: به نظر می رسد که ما هم به عنوان افرادی که در حوزه های انسانی کار می کنیم، باید بیش از بقیه به این بحث بپردازیم.

عالمان علوم انسانی و علوم اجتماعی درباره اخلاق در علم توجه نمایند

وی اضافه نمود: اخلاق در علم، اخلاق علم و آموزش عالی و هر قرائت دیگری که داشته باشید، همه یک عنصر ذاتی به نام اخلاق را در برمی گیرد که نسبت این بحث را با بحث های دیگر مهم و قابل تامل می نماید. هر چند همه تفکیک علوم از همدیگر پذیرفته ایم اما نباید از تاثیر علوم بر همدیگر غفلت کرد و فوایدی که هر علم می تواند بر سایر علوم داشته باشد را نباید مورد غفلت قرار داد، از جمله این علوم، علوم انسانی است.

استاد دانشگاه تهران اعلام کرد: مقوله اخلاق را من از باب نظام سازی مورد توجه قرار می دهم و علوم انسانی برخلاف علوم فنی و مهندسی که داعیه نظام سازی را ندارند. این ظرفیت را برای ما بوجود می آورد که اگر قرار است در باب آموزش عالی و علم تاملی صورت بگیرد، عالمان علوم انسانی و علوم اجتماعی هستند که بایستی به این بحث توجه نمایند. یکی از این نهادها نهاد دانشگاه است که در آن فعالیت اصلی خودمان را انجام می دهیم.

به گفته میرزایی: دانشگاه جایی است که باید بیش از سایر بخش های دیگر جامعه جایی به امر اخلاق توجه کند. دلیل آن هم این است که فرهیختگی در جامعه این انتظار را بوجود می آورد که اخلاقی ترین محیط محیط علمی باشد. مطالبی که دوستان در این همایش از تولیدات علمی کاذب تا .... ارائه خواهند داد، نشان از این است که گویا یک نوع اختلالی در این حوزه به وجود آمده است و در نسبت رابطه بین استاد و دانشجو، دانشجو و استاد و اساساً همه اینها با سازمان و ساختار دانشگاه و قواعدی که در آن وجود دارد، یک نوع بازاندیشی و بازنگری باید انجام بدهیم. از باب اینکه ببینم که این محیط فاضلانه و فرهیخته که قرار است فرهیختگی را به صورت یک امر هنجارفرست به جامعه تزریق کند خود در چه وضعیتی به سر می برد.

وی اضافه نمود: شخصیت دانشگاهی و شخصیت علمی واژه هایی است که خود به خود در کنار واژه دانشگاه به کار برده می شود. دانشگاه جایی است که در آن این شخصیت دانشگاهی پرورش پیدا می نماید. به همین خاطر نظام انتظارات از دانشگاه در جامعه بسیار بالاست و از همین حیث هم کار دانشگاه سخت می شود. به همین دلیل مسائلی مانند سرانجام نامه نویسی و ... مسائلی هستند که برای خیلی از افراد قابل هضم نیستند. چرا که کلیت و روح دانشگاه برای غیر از این مسائل و خطاها است.

میرزایی گفت: بخشی از این مسائل شاید به توسعه کمی آموزش عالی در دودهه اخیر برمی شود و این کمیت احتمالاً در آسیب زایی این بحث اثر دارد، اما لزوماً معنای معین نمایندگی هم ندارد. یعنی بسیاری از افراد هستند که در همین وضعیت در یک وضعیت اخلاقی کوشش می نمایند.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی یادآور شد: ما به عنوان افرادی که علوم انسانی و علوم اجتماعی خوانده ایم و زیست روزمره مان هم در دانشگاه است، موظفیم به مقوله اخلاق آموزش عالی توجه روزافزون کنیم و از علوم انسانی انتظار است که بتواند این کار را انجام دهد، به همین خاطر حتماً باید وارد حوزه های دیگر بشویم و بتوانیم به آن نظام سازی یاری کنیم.

میرزایی در سرانجام اضافه نمود: ما باید نظام سازی های خودمان را داشته باشیم و منظورم فقط آیین نامه نویسی نیست. اتفاقاً آنچیزی که علوم انسانی و علوم اجتماعی به دنبالش است، بیش از آنکه به آئین نامه برسد، فضای عمومی فرهیخته و فضای عمومی ای است که در آن اخلاق را ساری و جاری می نماید. آن حساسیت ایجاد کردن است و این حساسیت هاست که می تواند به عنوان یک گفتمان اجتماعی در حوزه اجتماعی و عمومی به ما یاری کند تا بتوانیم جامعه ای فرهیخته داشته باشیم.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 9203

به "عالمان علوم انسانی و علوم اجتماعی درباره اخلاق در علم توجه نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عالمان علوم انسانی و علوم اجتماعی درباره اخلاق در علم توجه نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید