شهردار آینده قزوین و دغدغه هایش

به گزارش مجله سرگرمی، باران پورکاظم- قزوین - خبرنگار:بعد از کش و قوس های فراوان بر سر استعفای علی صفری، شهردار قزوین که کمتر از 2 سال توانست بر مسند عمارت باغ شهرداری بنشیند.

شهردار آینده قزوین و دغدغه هایش

شورای اسلامی شهر قزوین محمد درافشانی را به عنوان سرپرست شهرداری قزوین معرفی کرد تا در فضای آرام به دور از جدال های سیاسی 2 جریان فکری حاضر در شورا و فضای ملتهب استعفای شهردار که با اما و اگرهای فراوان همراه بود بر گزینه دیگری به عنوان شهردار بلدیه مینودری اجماع کند.

هرچند ششم مرداد 98 به گفته برخی از اعضای شورای اسلامی شهر به یکباره بحث انتصاب درافشان به عنوان سرپرست به صحن رسید، ولی قرار شد کمتر از یک ماه این صندلی به شهردار جدید واگذار شود. اما شروع ماه سوم و جابه جایی های مکرر در بدنه مدیریت شهری توسط سرپرست فعلی نشان داد که شورا به دنبال خانه تکانی اساسی است و تا انتها رساندن لیست جابه جایی ها و عزل و نصب ها علاقه ای به اتمام غائله انتخاب شهردار ندارد.

  • تاکید استاندار

با توجه به این که شورای اسلامی شهر برای انتخاب شهردار جدید 3 ماه فرصت دارد و از سوی دیگر بلاتکلیف ماندن بسکمک از برنامه ها و امور شهری مطالباتی جدی را برای انتخاب سریع تر شهردار به وجود آورده است، استاندار تازه وارد قزوین با توجه به این مطالبه جدی در اولین دیدارش با اعضای شورای شهر با اشاره به اختلاف نظرها در بدنه شورا از اعضای فعلی خواست هرچه زودتر موضوع انتخاب شهردار را در دستور کار خود قرار دهند.

هدایت لله جاقتصادی پور در این دیدار توانمندی، تخصص، تجربه، سلامت و پاکدستی را از شاخصه های انتخاب شهردار برشمرد و از اعضای شورای اسلامی شهر قزوین خواست، با وجود تفاوت دیدگاه ها، خدمت به مردم و گره گشایی در کار آنها را در اولویت برنامه های خود قرار دهند. او با بیان این که تنها راهبرد پیشبرد امور و توسعه استان تعامل در سایه اعتدال سیاسی است، گفت: به هیچ وجه نباید اختلاف سلایق به ایجاد مانع در راستا اعتلای استان منجر شود.

  • مسائل اقتصادی شهرداری

مدیریت شهری قزوین در سال های اخیر با شروع دوره جدید شوراها با بن بست هایی در اداره شهر قزوین روبه رو بوده که نتوانسته است از بند آنها رهایی یابد؛ بن بست هایی نظیر پرداخت بدهی های شهرداری قزوین به بانک شهر، حل مسائل نواحی منفصل شهری، مشخص تکلیف ادامه پل امام رضا (ع) و موضوع باغستان سنتی. به گفته مهدیه قافله باشی عضو شورای شهر، توجه به مدیریت بانوان در مدیریت شهری، پیوست های محیط زیستی، فرهنگی و اجتماعی طرح ها، نحوه تعامل با شورای اسلامی شهر، توجه به موضوع درآمدهای پایدار و توجه به بافت فرسوده شهری از مسائلی است کهباید از نامزدهای پست شهرداری مطالبه کرد. حل مسائل موجود می تواند از فشار اقتصادی مدیریت شهری تا حد زیادی بکاهد.

دیگر عضو شورای شهر قزوین در گفت وگو با خبرنگاران با طرح موضوع بدهی های شهرداری گفت: روزانه 300 میلیون تومان بابت سود بدهی های شهرداری به بانک شهر پرداخت می شود که باید برای حل این مشکل چاره اندیشی شود. سیده منیره قوامی با تأکید بر این که رفع مشکل بدهی های شهرداری باید در برنامه شهردار آینده قزوین باشد، اضافه کرد: در حال حاضر شهرداری قزوین برای پرداخت این بدهی ها ناچار است برج های بادامستان، پونک و الهیه را به بانک شهر واگذار کند. اجرای پیوست های زیست محیطی در پروژه های شهری از دیگر مواردی بود که قوامی ارائه راه حل در خصوص آن را از سوی نامزدهای تصدی پست شهرداری قزوین ضروری دانست.

  • پرهیز از سیاسی کاری

فصیح رامندی، یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر قزوین، درباره ضرورت انتخاب شهردار به دور از فضای سیاسی حاکم بر شورا گفت: اگر دیدگاه دوستان در شورای پنجم برای انتخاب شهردار اولویت دادن به جریان سیاسی باشد، من آینده خوشی برای شهر نمی بینم! وی با انتقاد از انتخاب علی صفری به عنوان شهردار دوره گذشته توضیح داد: صفری شهرداری بود که در تراز شهر قزوین مدیریت نکرده بود و همین موضوع پاشنه آشیل وی در رویارویی با مسائل شهری قزوین بود. شهرداری یک شرکت اقتصادی نیست که بحث سود و زیان در آن مطرح باشد، بلکه مجموعه خدماتی است که باید درآمد پایدار داشته باشد تا در هزینه کرد با مشکل روبرو نشود. این عضو شورای شهر اضافه کرد: ورود شهرداری قزوین به پروژه های ساختمان سازی یکی از نقاط ضعف جدی مدیریت شهری در سال های گذشته بوده است که بدهی سنگینی بر روی دست مدیریت شهری گذاشت.

  • ارتقای کیفیت زندگی

حسن آصفی، مدیرعامل کنونی جمعیت هلال احمر قزوین، به عنوان محتمل ترین گزینه انتخاب شهردار در گفت وگو با خبرنگاران درباره برنامه هایش برای مدیریت شهری گفت: برنامه های تهیه شده برای اداره شهر را بر محور برد شهروندان، برد شهرداری و برد شهر تنظیم کرده ام و تلاش دارم ارتقای کیفیت زندگی شهروندان مهم ترین محور برنامه ام باشد. وی که دارای کارشناسی ارشد رشته معماری و دکتری مدیریت اجرایی گرایش پروژه و ساخت است، شهروندمحوری و نگاه عقلانی به برنامه ها و داشتن برنامه راهبردی برای اداره شهر را از جمله برنامه های خود بیان کرد و اضافه کرد: در این زمینه اهمیت دادن به زندگی شهروندان همراه با داشتن تعامل با حاکمیت در استان و کشور و شفافیت در گزارش دهی به شهروندان و حکمروایی خوب تاثیرگذار خواهد بود.

مدیرعامل کنونی جمعیت هلال احمر قزوین عدالت در توزیع خدمات، عدالت در دریافت عوارض شهری، هوشمندسازی ارائه خدمات در شهرداری، تقویت سرمایه و مشارکت اجتماعی، تشویق باغداران به حفظ باغستان های سنتی، ارتقای ورودی های شهر قزوین، به کارگیری سازمان های مردم نهاد، استفاده از ظرفیت بانوان در مدیریت شهری و توجه به موضوع کمبود آب در برنامه ریزی شهری و توجه به گردشگری و ارائه برنامه های نو در این حوزه را از جمله مباحث موجود در برنامه پیشنهادی خود برای مدیریت شهر قزوین بیان کرد.

  • ابتکار عمل

رئیس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) نیز یکی دیگر از گزینه های این روزهای شهرداری قزوین است. وی در خصوص برنامه هایش برای خروج از بن بست های موجود در بدنه مدیریت شهری قزوین اظهار داشت: در 2 سال وقت باقیمانده از این دوره فعالیت مدیریت شهری، سخن گفتن از درآمد پایدار فقط یک ادعای بی اساس است. فریبرز کریمی که موضوع رساله دکتری وی از دانشگاه تهران نیز در خصوص بلندمرتبه سازی است، گفت: در این شرایط فقط با ایجاد ابتکار عمل و مدل های جدید درآمد، جذب سرمایه گذار و جلب مشارکت می توان به افزایش درآمدهای شهرداری کمک کرد. وی با بیان این که امنیت شهرها با ساختمان های بلندمرتبه قابل تحقق است، اضافه کرد: پروژه های بلندمرتبه سازی و جذب سرمایه گذار در این حوزه می تواند به توسعه شهر کمک زیادی کند. در حال حاضر عرصه های مناسبی در شمال شهر قزوین داریم که می توان با سهولت در روند سرمایه گذاری ساختمان های بلندمرتبه که جذابیت بالایی هم بین مردم دارد، از آنها استفاده کرد.

  • برنامه 5 ساله

سیدمازیار علوی چهره جوان قزوینی با مدرک دکتری کارآفرینی گرایش توسعه که معاونت توسعه و برنامه ریزی یکی از مناطق شهرداری تهران از جمله سوابق اوست درباره برنامه هایش برای بهبود شرایط موجود در شهر توضیح داد: توسعه و رفع مسائل به یک برنامه 5 ساله نیاز دارد. وی توجه به مواردی نظیر جداره سازی و تبدیل حاشیه پادگان به پیاده راه برای تلطیف چهره نظامی آن، رفع نابسامانی های حاشیه شهر، توزیع عادلانه اعتبارات بین شهری قزوین و نواحی منفصل را از برنامه هایش در صورت انتصابش به عنوان شهردار قزوین برشمرد.

  • فروش سهم شهرداری

سیاوش طاهرخانی و غلامحسین شیری از دیگر گزینه های انتخابی مجلس محلی قزوین برای سمت شهرداری شهر 400 هزار نفری قزوین هستند. شاخص ترین برنامه های آنان برای پرداخت بدهی 400 میلیارد تومانی شهرداری قزوین به بانک شهر فروش سهم سهام شهرداری از این بانک یا فروش برج های بادامستان و پونک است. هرچند تعامل با شورای اسلامی شهر، توجه به مدیریت زنان و جوانان و البته تامین پیوست های زیست محیطی برای پروژه های شهری نیز از مواردی است که در برنامه های ایشان برای تصدی پست مدیریت شهری به آن اشاره شده است. باید دید در روزهای انتهای مهلت 3 ماهه شورا سکاندار کشتی پرجمعیت ترین شهر استان قزوین به دست چه کسی خواهد افتاد و در روزهای سخت اقتصادی آیا مدیریت شهری در قزوین به ساحل آرامش خواهد رسید یا خیر.

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 50090

به "شهردار آینده قزوین و دغدغه هایش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهردار آینده قزوین و دغدغه هایش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید