شناسایی 700 شرکت خلاق در کشور، سندی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی دیده نشد

به گزارش مجله سرگرمی، ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز فعالیت درخشانی در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی داشته است، از شناسایی بیش از 700 شرکت خلاق و راه اندازی صندوق خطرپذیر سپهر گرفته تا توسعه شتاب دهنده و مراکز نوآوری تخصصی این حوزه در کشور از جمله کوشش های این ستاد برای توسعه زیست بوم شرکت های خلاق بوده است.

شناسایی 700 شرکت خلاق در کشور، سندی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی دیده نشد

گروه دانشگاه خبرگزاری مجله سرگرمی-هانا حیدری، علوم و فناوری های سخت به شکل گیری و توسعه صنایع سخت که غالباً کارخانه ای هستند، منتهی می گردد. علوم و فناوری های نرم نیز صنایع نرم را شکل می بخشند؛ صنایعی که محصولات و خدمات حاصل از آن به اعتلای انسان، افزایش کیفیت زندگی و تسهیل رابطه بشر با محیط پیرامون یاری می نماید. صنایع نرم انواع مختلفی دارد که یکی از مهم ترین شاخه های آن صنایع خلاق و فرهنگی است. این صنایع روی هم رفته اقتصاد خلاق را شکل می دهند.

صنایع خلاق و فرهنگی، در طول چند سال اخیر به قدری توسعه پیدا نموده که بعضی آینده پژوهان، موج چهارم در فراسوی عصر اطلاعات و دانایی را موج خلاقیت یا عصر صنایع خلاق و فرهنگی می دانند. ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری در راستای پیشرفت و توسعه صنایع نرم در کشور ایجاد نموده تا زیست بوم مناسب برای رشد استارت آپ ها، شرکت های دانش بنیان، شتاب دهنده ها و مراکز نوآوری صنایع خلاق و فرهنگی شکل بگیرد.

شناسایی 700 شرکت خلاق در سال 98

سید محمدحسین سجادی نیری، دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری در مورد فعالیت های این ستاد در سال 98 می گوید؛ دو مأموریت اصلی را برای توسعه فناوری های نرم و هویت سازی در پیش گرفته ایم. مأموریت اول درخصوص تثبیت و تقویت برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق بود که شامل افزایش تعداد شرکت ها، معرفی آنها به جامعه و تعریف فعالیت ها و حمایت های خوشه ای می شد.

برنامه ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز این بود که تا انتها سال 98 هزار شرکت خلاق را شناسایی کند؛ اما با توجه به مشکلاتی که در دو ماه آخر سال به وجود آمد، پیروز نشد به این هدف برسد. با این حال تعداد شرکت های خلاق شناسایی شده از 700 گذشت. قابل ذکر است که این ستاد پیروز به شناسایی سه مبادی مؤثر در انتها سال 98 شد اما شیوع کرونا باعث توقف صعودی شناسایی شرکت های خلاق شد. مبادی به مجموعه های تخصصی گفته می گردد که بخشی از معرفی شرکت های خلاق را برعهده دارد.

حمایت ها ستاد از شرکت های خلاق چیست؟

به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز، حضور در نمایشگاه های داخلی و خارجی و اهدای تسهیلات به شرکت های خلاق است. به جرئت می توان گفت که برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق به ثباتی مناسبی رسیده است. مأموریت دوم ستاد تکمیل و تقویت عناصر فعال در زیست بوم صنایع خلاق و فرهنگی کشور است که این عناصر شامل مراکز نوآوری، شتاب دهنده ها، صندوق های پژوهش و فناوری غیردولتی و سرمایه گذاران می گردد. این امر با ایجاد مراکز نوآوری، یاری به مراکز رشد و شکل گیری صندوق های خطرپذیر تحقق می پذیرد.

98 سالی خوب برای صنایع خلاق/ توسعه مراکز نوآوری و شتاب دهنده های خلاق

در سال 98 تعدادی مرکز نوآوری در حوزه خلاق و فرهنگی در کشور شکل گرفت، برای مثال مرکز نوآوری صنایع سرگرمی دانشگاه اصفهان که با حضور سورنا ستاری افتتاح شد. این مرکز نوآوری فضای استقرار مشترک مناسبی دارد و شتاب دهنده ها و تیم های استارت آپ های حوزه صنایع خلاق در این مرکز مستقر هستند. در سال 98 مراکز نوآوری حوزه علوم انسانی و اجتماعی نیز مجالی برای توسعه پیدا کردند. شعبه دوم مرکز نوآوری دانشگاه علامه، مرکز نوآوری امام صادق و مرکز نوآوری علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی در سال 98 شکل گرفته و شروع به کار کردند.

سجادی نیری می گوید؛ شتاب دهنده های حوزه صنایع خلاق نیز در سال 98 توسعه پیدا کردند، تعدادی از آنها پیروز به اخذ مجوز شدند و تعدادی فعالیت رسمی خود را شروع کردند. برای مثال شتاب دهنده صنایع خلاق اصفهان، شتاب دهنده هایی مستقر در مرکز نوآوری صنایع خلاق سیستان و بلوچستان و مرکز نوآوری و شتاب دهنده صنایع خلاق گیلان فعالیت رسمی خود را در سال 98 شروع کردند.

کوشش برای افزایش صندوق های خطرپذیر در حوزه صنایع خلاق

صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی و تخصصی حوزه صنایع خلاق به نام صندوق سپهر نیز شروع به فعالیت کرد که تمرکز اصلی این صندوق بر کسب وکارهای صنایع خلاق است. کوشش برای شکل گیری صندوق های خطرپذیر بیشتر در صنایع خلاق ادامه دارد. به همین دلیل تفاهم نامه ای میان ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز و صندوق شکوفایی و نوآوری برای ایجاد صندوق خطرپذیر تخصصی در حوزه بازی های رایانه ای به امضا رسیده که در سال 99 شروع به فعالیت می نماید. صندوق کریمه قم و صندوق فناوری های نوین پارک پردیس نیز فعالیت هایی در سال 98 داشتند که امید می رود فعالیت های حوزه صنایع خلاق آنها در سال 99 افزایش پیدا کند.

به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، ورود وزارت کار به حوزه صنایع خلاق در سال 98 یکی از اتفاقات خوب بود. این وزارتخانه مجوز دو بنیاد توسعه محتوای دیجیتال و بنیاد فناوری های فرهنگی را صادر کرد. توسعه بنیادهای حوزه صنایع خلاق به شکل گیری زیست بوم این صنایع یاری می نماید.

ستادی به دنبال مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی!

سجادی نیری با اشاره به این که سند ستادهای توسعه فناوری در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب می گردد، می گوید؛ سند ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز دو سال قبل در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور مصوب شد اما هنوز در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی طرح نشده تا توسط رئیس جمهور ابلاغ گردد. امیدواریم این سند در سال 98 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد و توسط رئیس جمهور ابلاغ گردد. وقتی برنامه جامع و سند بالادستی این حوزه ابلاغ گردد، تمامی نهادهای کشور در این راستا حرکت می نمایند و به فعالیت های صنایع خلاق توجه بیشتری می گردد. کوشش هایی در سال 98 در این خصوص انجام شد اما به نتیجه ای نرسید؛ امیدواریم این امر در سال 99 محقق گردد.

انتهای پیغام/4021/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 79727

به "شناسایی 700 شرکت خلاق در کشور، سندی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی دیده نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی 700 شرکت خلاق در کشور، سندی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی دیده نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید