شرایط برقراری مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان تامین اجتماعی

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران: بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در صورت احراز شرایط عام بازنشستگی، می توانند درخواست بازنشستگی خود را به وسیله سامانه خدمات غیرحضوری به نشانی es.tamin.ir ثبت و تمامی مراحل بازنشستگی خود را تا صدور حکم بازنشستگی، از همان طریق پیگیری نمایند.

شرایط برقراری مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان تامین اجتماعی

کلیه مراحل برقراری مستمری بازنشستگی عادی، ازکارافتادگی و بازماندگان بیمه شدگان تأمین اجتماعی، در صورت احراز شرایط قانونی مقرر در قانون تأمین اجتماعی، به صورت کاملا غیرحضوری و به وسیله سامانه خدمات غیرحضوری تأمین اجتماعی به نشانی Es.taimn.ir قابل انجام و پیگیری است.

به گزارش ایسنا، برقراری تعهدات بلندمدت ازجمله پرداخت مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان از مهم ترین خدمات و حمایت های بیمه ای سازمان تأمین اجتماعی است که بیمه شدگان و بازماندگان واجد شرایط آنان می توانند درصورت احراز شرایط قانونی، از این حمایت ها بهره مند شوند.

براساس این گزارش، مجتبی طهماسبی سرپرست اداره کل مستمری های سازمان تأمین اجتماعی در تشریح مقررات و ضوابط برقراری تعهدات بلندمدت این سازمان گفت: بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در صورت احراز شرایط عام بازنشستگی، می توانند درخواست بازنشستگی خود را به وسیله سامانه خدمات غیرحضوری به نشانی es.tamin.ir ثبت و تمامی مراحل بازنشستگی خود را تا صدور حکم بازنشستگی، از همان طریق پیگیری کنند.

وی در تشریح انواع برقراری مستمری بازنشستگی گفت: سن50 سالگی برای آقایان و سن 45 سالگی برای خانم ها به شرط داشتن حداقل 30 سال سابقۀ پرداخت حق بیمه، یکی از شرایط برقراری مستمری بازنشستگی است که مستمری بازنشستگی این دسته از افراد، با لحاظ میانه دستمزد آخرین دو سال مبنای کسر حق بیمه محاسبه و پرداخت می شود.

طهماسبی بعلاوه گفت: داشتن 60 سال برای آقایان و 55 سال برای خانم ها و داشتن 20سال سابقه پرداخت حق بیمه، یکی دیگر از شرایط قانونی بازنشستگی محسوب می شود و بیمه شدگان واجد این شرایط می تواند با 20 روز حقوق بازنشسته شوند که البته اگر مستمری استحقاقی این افراد کمتر از حداقل مزد کارگر عادی مصوب شورای عالی کار در سال برقراری مستمری باشد، با رعایت ماده 111 قانون تأمین اجتماعی، اندازه مستمری پرداختی آنان تا رقم مزبور افزایش پیدا می نماید.

وی اضافه نمود: بیمه شده مرد در صورت داشتن 60 سال تمام و بیمه شده زن با داشتن 55 سال تمام، در صورت داشتن کمتر از 20 سال سابقه بیمه پردازی نیز می تواند مشمول دریافت مستمری بازنشستگی شود با این تفاوت که حقوق بازنشستگی به این افراد متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه آنان خواهد بود، ضمن آنکه چنانچه بیمه شده بعد از احراز این شرایط سنی، کمتر از 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد، می تواند با پرداخت حق بیمه مربوط به مدت کسری سابقه تا 10 سال از مزایای این نوع بازنشستگی بهره مند شود.

سرپرست اداره کل مستمری های سازمان تأمین اجتماعی در خصوص بازنشستگی زنان کارگر با 20 سال سابقه بیمه نیز گفت: خانم هایی که در مشاغل کارگری اشتغال به کار دارند، با 20 سال سابقۀ کاری و دارا بودن 42 سال سن نیز مشمول حقوق بازنشستگی شده و می توانند با 20روز حقوق بازنشسته شوند. بعلاوه همه بیمه شدگانی که دارای 35 سال سابقۀ پرداخت حق بیمه هستند، بدون هیچ گونه محدودیت سنی، می توانند بازنشسته شده و حقوق بازنشستگی دریافت کنند.

طهماسبی در خصوص شرایط برقراری مستمری ازکارافتادگی گفت: بیمه شده ای که بنا بر نظر کمیسیون های پزشکی موضوع ماده 91 قانون تأمین اجتماعی، در اثر حادثه ناشی ازکار، ازکارافتاده کلی، ازکارافتاده جزیی یا مشمول دریافت غرامت مقطوع شناخته شود، بدون در نظرگرفتن مدت پرداخت حق بیمه و بیمه شده ای که ظرف ده سال قبل از وقوع حادثه غیرناشی از کار یا ابتلا به بیماری، حداقل حق بیمه یک سال کار را متضمن حق بیمه نود روز کار ظرف یک سال قبل از وقوع حادثه یا بیماری منجر به ازکارافتادگی پرداخته باشد، در صورت ازکارافتادگی کلی، حسب مورد، استحقاق دریافت تعهدات قانونی متناسب با آن را خواهد داشت. افراد واجد این شرایط، می توانند به وسیله سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین اجتماعی به نشانی es.tamin.ir منوی مستمری بگیران / مستمری ازکارافتادگی، درخواست برقراری مستمری ازکارافتادگی خود را به صورت غیرحضوری ثبت و پیگیری کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، وی بعلاوه در تشریح مقررات برقراری مستمری بازماندگان اضافه نمود: کلیه بازماندگان واجد شرایط مستمری بگیران ازکارافتاده کلی، بازنشسته یا بیمه شدگان متوفی، در صورت احراز شرایط مقرر در اصلاحیه بند 3 ماده 80 قانون تامین اجتماعی و تبصره های ذیل آن شامل دارا بودن یک سال سابقه در ده سال آخر که حداقل 90 روز آن در آخرین سال حیات باشد یا دارابودن 20 سال تمام سابقه پرداخت حق بیمه پیش از فوت؛ از مستمری و سایر مزایای جنبی مستمری بگیران، بهره مند می شوند.

بعلاوه در صورتی که بیمه شده متوفی دارای بیش از یک سال سابقه پرداخت حق بیمه باشد، لیکن به نحوی حائز شرایط مقرر در قانون مذکور نشود، بازماندگان وی متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه از مستمری، بهره مند خواهند شد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 29 آبان 1401 بروزرسانی: 29 آبان 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 164434

به "شرایط برقراری مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان تامین اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط برقراری مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان تامین اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید