زیستگاه جدید یوزپلنگ آسیایی در سمنان شناسایی شد

به گزارش مجله سرگرمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: چاه شیرین واقع در جنوب شهرستان سمنان به عنوان زیستگاه جدید به مناطق زیستگاهی یوزپلنگ آسیایی در ایران اضافه شد.

زیستگاه جدید یوزپلنگ آسیایی در سمنان شناسایی شد

به گزارش ایرنا، امیر عبدوس گفت: گزارش های غیر رسمی از 50 سال گذشته حاکی از وجود یوزپلنگ آسیایی در منطقه شکار ممنوع چاه شیرین بوده است، اما هیچ تصویری مبنی بر وجود این حیوان در حیات وحش ثبت نشده بود.

وی گفت: به دلیل ثبت نشدن تصویر و نبود مدرک مبنی بر زیست یوزپلنگ آسیایی در منطقه چاه شیرین شهرستان سمنان، این منطقه به عنوان زیستگاه منتخب یوز، در برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد UNEP ثبت نشده بود.

عبدوس توضیح داد: اکنون بعد از گذشت سال ها، با اثبات منطقه حفاظت شده چاه شیرین به عنوان زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد، می توان از حمایت های اقتصادی در عرصه بین المللی برای حفاظت از این گونه ارزشمند استفاده کرد.

عبدوس گفت: ثبت تصویر و کشف زیستگاه جدید یوزپلنگ آسیایی در منطقه شکار ممنوع چاه شیرین سمنان و ثبت این زیستگاه جدید در برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد دستاوردی بزرگ و از اقدام ها و خبرهای خوب در هفته دولت است.

وی یادآور شد: چندین فیلم یک دقیقه ای از یوزپلنگ های آسیایی در منطقه چاه شیرین توسط فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان سمنان و 2 محیط بان تهیه شده و در روز ملی یوزپلنگ ایرانی با حضور مقام های ملی و استانی رونمایی می گردد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: چاه شیرین یکی از منطقه های شکار ممنوع در استان سمنان محسوب می گردد که کم تر از 10 سال از ممنوعیت شکار در این منطقه می گذرد.

منطقه شکار ممنوع چاه شیرین با وسعت 68 هزار و 280 هکتار در 70 کیلومتری جنوب شرقی سمنان واقع است و گونه های جانوری نظیر کل و بز، قوچ و میش، پرندگان شکاری کبک، تیهو، باقرقره و کبک دری را در خود جای داده است.

یوزپلنگ، گونه ای در خطر انقراض است و اکنون فقط شماری از آنها در ایران و آفریقا زیست می نماید.

منطقه توران یا خارتوران یکی از سه منطقه حفاظت شده ایران با مساحت یک میلیون و 470 هزار هکتار، خاستگاه زیست یوزپلنگ ایرانی به شمار می رود.

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 42074

به "زیستگاه جدید یوزپلنگ آسیایی در سمنان شناسایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیستگاه جدید یوزپلنگ آسیایی در سمنان شناسایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید