روش رفتار درمانی شناختی عوارض جانبی دارد

به گزارش مجله سرگرمی، تحقیقات جدید نشان می دهد بکارگیری روش رفتار درمانی شناختی که به طور گسترده برای درمان بسیاری از بیماری ها و اختلالات روانی توصیه می گردد، عوارض جانبی به دنبال دارد.

روش رفتار درمانی شناختی عوارض جانبی دارد

به گزارش خبرنگاران، رفتار درمانی شناختی محبوب ترین و بهترین شیوه گفتاردرمانی بوده و در حال حاضر حدود 40 درصد از آمریکایی ها از یک روان درمانگر برای این نوع درمان یاری می گیرند.

با این حال برخی از متخصصان معتقدند که این نوع درمان به طور خاص شامل تنش مجددِ رویارویی با آسیب های گذشته و مسائل دردناک و مقابله با کاستی های فرد می گردد. این بدان معناست که تقریبا نیمی از مراجعان دریافت مشاوره با عوارض جانبی از جمله قطع روابط، احساس گناه و شرم و حتی افکار خودکشی روبرو می شوند.

بسیاری از آمریکایی ها به جای مصرف دارو یا حتی با ترک داروهای افسردگی و ضد اضطراب تصمیم به مراجعه به مشاور می گیرند چرا که عوارض جانبی برخی داروها می تواند شدید و ناخوشایند باشد.

به عنوان مثال فلوکستین یکی از داروهای افسردگی رایج است که عوارض جانبی آن اغلب شامل بی خوابی و احساس اضطراب است. هر دو این عارضه ها می توانند افسردگی ذهنی و بیماری های روانی را تشدید نمایند.

در مورد تکنیک رفتار درمانی شناختی باید گفت که این روش اگرچه عوارض جانبی داروهای شیمیایی را نداشته و در حال حاضر به عنوان درمانی موثر در بیماری های روانی برشمرده می گردد اما این نوع درمان مشاوره ای نیز بدون عوارض نبوده و یک تیم محقق از یک دانشگاه علوم پزشکی در برلین عواقب منفی احتمالی آن را آنالیز نموده اند.

عوارض جانبی این درمان به حدی حیرت آور بوده که محققان بر آن شدند تا به جای مراجعان از روان درمانگران در این ارتباط سوال نمایند. نتایج این مطالعه نشان داد حدود 43 درصد از مراجعان به مشاور، حداقل یک رویداد نامطلوب را در نتیجه درمان تجربه می نمایند.

از شایع ترین عوارض حین درمان به هم خوردن برخی روابط، افزایش تنش در روابط خانوادگی و صرف نظر از اعضای خانواده، احساس گناه و شرم یا احساسات شدید در طول جلسات درمانی است. برخی از روان درمانگران حتی تصور می کردند که بیمارانشان پس از اتمام دوره درمان تمایل به خودکشی پیدا می نمایند.

در 40 درصد موارد روان درمانگران معتقد بودند که این عوارض جانبی شدید بوده و در 25 درصد نیز این اثراتِ پرخطر تا چند هفته یا حتی چندین ماه ادامه دارد. اگرچه پیش از این مطالعه روان درمانگران بر این باور بودند که روش رفتار درمانی شناختی هیچ اثر منفی ندارد اما پس از اتمام این مطالعه و پرسش و پاسخ ها، خود از تاثیرات منفی بر مراجعان شگفت زده شده بودند.

با این حال از آنجایی که متخصصان نتوانستند هیچ دلیلی برای این عوارض جانبی بیابند، اعلام کردند ممکن است این عوارض و احساسات تشدید شده بخشی از روند برخورد با افکار و احساسات منفی باشد. از همین رو آنها هشدار دادند که بازسازی دوباره شرایط اضطراب و افسردگی از عوارض اجتناب ناپذیر و حتی مورد احتیاج دوره درمان است تا مراجعان بتوانند در مورد چگونگی مقابله با آن احساسات تجدید نظر نمایند.

به گزارش روزنامه دیلی میل، محققان بر این باورند تا زمانی که درمان بهتری برای بیماری های روان وجود نداشته باشد، این تکنیک و مراجعه به روان درمانگر بهترین نوع درمان بیماری های روان است. چرا که این عوارض جانبی به روان درمانگران یاری می نمایند تا نقاط ضعف مراجعان را بهتر درک نمایند.

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 6044

به "روش رفتار درمانی شناختی عوارض جانبی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش رفتار درمانی شناختی عوارض جانبی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید