دشت سوسن در ایذه، بهشت سرسبز خوزستان

به گزارش مجله سرگرمی، آشنایی با دشت سوسن در ایذه

ایذه از شهرهای جنوب غربی ایران است که دارای پیشینه تاریخی کهن بوده و از آن به عنوان پایتخت بختیار یاد می شود. در این شهرستان آثار و سنگ نبشته هایی پیدا شده که دوره عیلامیان باز می شود. شهر ایذه از روزگار باستان تا امروز به نام های ایزج، ایذه، اوجا، آیا پیر، آنزان، انشان، ایگه، اریگ، ایج، مالمیر یا مال امیر خوانده شده است. همچنین می گویند در دوران عیلامی به شهر ایذه آنزان هم گفته می شده است. به عقیده بعضی از محققین این شهر در هزاره سوم پیش از میلاد انزان نامیده می شد و مرکز ایالت انزان بوده است. می توان ایذه را تغییر شکل یافته انزان عیلامی نیز دانست. ما در این مطلب از مجله گردشگری خبرنگاران قصد داریم تا درباره شهر ایذه در خوزستان و همچنین دشت سوسن در ایذه صحبت کنیم. این دشت در واقع بهشتی است تمام و کمال که در استان خوزستان واقع شده است و در فصل بهار گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می نماید.

دشت سوسن در ایذه، بهشت سرسبز خوزستان

دشت سوسن منطقه ای با طبیعت زیبا و منحصر به فرد که می تواند دیدگان هر بیننده ای را محصور کند.

دشت سوسن در ایذه در فاصله 37 کیلومتری شهر ایذه در خوزستان قرار گرفته و فصل بهار و به خصوص ایام نوروز مسافران زیادی را به سمت خود جذب می نماید.

دشتی سبز و سراسر شقایق قرمز که رود خروشان کارون آن را به دو نیم تقسیم نموده است.

روستاهای زیادی در دشت سوسن در ایذه قرار گرفته اند و جالب است بدانید که زمین این منطقه حاصلخیز بوده و به دلیل آب فراوان و اقلیم خوبی که دارد شرایط برای کشت و باغذاری اهلی این منطقه بسیار مناسب است.

مردم منطقه ایذه بسیار خونگرم هستند و شما هنگام سفر به دشت سوسن در ایذه احساس تنهایی و غربت نخواهید کرد.

دشت سوسن نام منطقه ای وسیع است که روستاهای زیادی در آن جای گرفته است. زمین حاصلخیز، آب فراوان و اقلیم مناسب تمام شرایط را برای کشت و باغداری مردمان خونگرم بختیاری این دیار فراهم نموده است.

جاذبه هایی که باید در دشت سوسن ببینید!

  • طبیعت گردی در دشت دل انگیز سوسن و گذر از رودخانه برای بازدید از ده ثریا در آن سوی رود
  • پیاده روی و پیمایش دره ای سرسبز و پر آب، از روستا تا آبشار شیوند
  • قایق سواری هیجان انگیز و گذر از طول دریاچه سد کارون 3 تا روستای زیبای شیوند در آن سوی آب
  • طبیعت گردی و کوه پیمایی سبک در اطراف تالاب میانگران
  • دیدار از زیباترین آثار تمدن ایلامی و ماد همچون خونگ اژدر، قلعه کژدم، اشگفت سلمان، شیرهای سنگی کولفرحو…
  • بازدید از تالاب بین المللی چغاخور و قلعه چالشتر در چهارمحال و بختیاری

دسترسی به شهر ایذه در خوزستان

به منظور رسیدن به این منطقه دشت سوسن در ایذه پس از عبور از جاده خروجی ایذه به سمت شمال و گذشتن از پیان به یک دو راهی خواهید رسید که سمت راست آن به سمت سوسن و سمت چپ آن به سمت منطقه گلزار و بارگاه امام زاده سلطان ایران در جوار دریاچه سد شهید عباسپور می رسید.

زمانی که شما به سمت دشت سوسن در ایذه سفر می کنید از روستای کشگلی یا همان کفش گلی عبور خواهید کرد و با طی نمودن مسافتی برابر با 5 کیلومتر به دو راهی دیگری می رسید که هر یک شما را به اطراف دشت سوسن خواهند رساند. برای رسیدن به شمالی ترین و آخرین بخش دشت سوسن که در واقع دشت تمام شده و تنگه و رود کارون شکل می گیرد می بایست از راستا سمت چپ به سمت روستای ده شیخ راهی شوید و برای عبور از عرض رودخانه سوار قایق شد.

در سمت راست دشت سوسن در ایذه شما می بایست با دور زدن کل دشت سوسن و عبور از پل روی کارون بخش شرقی را نیز کاملاً دور زده و به نقطه شمالی سوسن ختم می یابد. این جاده تا روستای ده کهنه کاملاً آسفالت بوده و از ده کهنه تا ثریا(روستای مقابل ده شیخ در آن سوی کارون) خاکی به نسبت خوب می باشد. نبود پل در بخش شمالی سوسن روستائیان را ناچار به دور زدن کامل دشت سوسن می نماید.

وسایل مورد احتیاج برای سفر به دشت سوسن در ایذه

مختصری از تاریخ شهر ایذه

شهر ایذه از گذشته تا به امروز نام های متغاوتی داشته که به ترتیب اگر بخواهیم نام آن ها را ببریم ایزج، ایذه، مال امیر نیز می باشند. در اکثر منابع اسلامی شهر ایذه با نام ایذج نام برده شده و در کتیبه های نقش برجسته اشکفت سلیمان که مربوط به دوره عیلام می باشد نیز نام ایذه آپاپیر یا آجاپیر ذکر شده است. در دوره هخامنشی شهر ایذه بازمانده دوره عیلامیان بود و با عنوان الیمایی از آن یاد می شده است. این شهر در دوره ساسانی با نام ایذه در مجامع عمومی نام گذاری شد و با ورود اسلام به ایران ایذه خوانده شد. در دوره حاکمیت اتابکان لر بزرگ، ایذه به عنوان مرکزنشین و پایتخت حکومت بختیاری شناخته شد. ایذه در دوره حاکمیت بختیاری تبدیل به مال امیر شد و در بین مردم گسترش پیدا کرد، انتها در زمان پهلوی دوباره نام ایذه بر سر زبان ها افتاد و تا امروز تداوم یافته است.

آداب و رسوم مردم ایذه

حال که تا اینجا رسیده ایم بد نیست کمی هم درباره آداب و رسوم مردم شهر ایذه صحبت کنیم. مردم این شهر در مراسم های مربوط به عروسی و عزاداری خود رسم های بختیاری را اجرا می نمایند، آن ها در مراسم های مربوط به عروسی چوب بازی و دستمال بازی می نمایند و در مراسم عزا اقدام به آوازخوانی های خزن انگیز گاگریو و ساز چپ مخصوص بختیاری استفاده می نمایند. همچنین مردم شهر ایذه در مراسم های خود لباس های اکثر مردم بختیاری را می پوشند که این لباس ها در مردان به شکل و نام چوقا و شلوار دبیت، کلاه خسروانی و گیوه است و برای زنان نیز لباس های مخصوص خود را دارند که کلاهی به نام لچک و روسری به نام می نا می پوشند و لباسی بلند و چاک دار و دامنی پرچین در زیر آن می پوشند که رنگ هایی شاد و دلنشین دارند.

سعی در ثبت دنیای شهر ایذه در یونسکو

با توجه به اهمیت شهر ایذه در خوستان و وجود آثار و محوطه های تاریخی که در این شهر وجود دارد قرار شده است که در فهرست میراث دنیای یونسکو به ثبت برسد. این منطقه یک محوطه هایی تاریخی در قالب یک پرونده واحد با عنوان منظر تاریخی فرهنگی ایذه برای ثبت دنیای آماده شده است. بر اساس توافق انجام شده در جلسه ای که به همین منظور تشکیل شد فرمانداری ایذه مسئولیت هماهنگی بین بخشی و فرابخشی در شهرستان ایذه را به عهده گرفت و معاونت میراث فرهنگی اداره کل خوزستان هم درباره ضرورت های استانی و ملی ثبت دنیای اقدام می نماید.

شهر ایذه در خوزستان به عنوان بزرگترین موزه روباز دنیا با سنگ نگاره هایی نظیر کول فرح، شهسوار، اشکفت سلمان، خنگ اژدر، دره شمی و … در شرق خوزستان و دامنه های جنوب غربی زاگرس منطقه ای بی نظیر از هزاران سال زندگی بشر و تاثیرگذاری آن در طبیعت است.

مطابق با تعریفی که در میراث دنیای یونسکو اجرا شده، منظر فرهنگی به یک منطقه جغرافیایی گفته می گردد که چشم انداز آن حاصل کار مشترک طبیعت و انسان است. رابطه طولانی میان بشر و محیط زیست، موجب تعامل فرهنگی نزدیک میان این دو شده و به منظور حفظ تنوع و گوناگونی این تعامل، مناظر فرهنگی به عنوان میراث دنیای ثبت می شوند. تاکنون 66 منظر فرهنگی دنیای در یونسکو به ثبت رسیده و در ایران پیش از این، بم در قالب منظر تاریخی و فرهنگی ثبت دنیای شده است و امیدواریم شهرستان ایذه هم بتواند به این هدف دست پیدا کند.

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: الی گشت
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 36582

به "دشت سوسن در ایذه، بهشت سرسبز خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دشت سوسن در ایذه، بهشت سرسبز خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید